Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тромбоангитис облитеранс (Buerger-ова болест): симптоми и третман

Тромбоангитис облитеранс (Buerger-ова болест) - главни симптоми:

Тромбоангитис облитеранс или Buerger-ова болест е болест која се карактеризира како акутен воспалителен процес кој се јавува во мали крвни садови на долните екстремитети. Ретко, но сепак може да влијае на садовите на мозокот и централниот нервен систем. Во главната група за ризик се млади мажи. Но, болеста не ги заобиколува страните и пушењето жени.

Етиологија

Винивартер-Бургер-ова болест денес нема точна етиологија. Но, како што покажува медицинската пракса, таквите фактори може да предизвикаат развој на тромбоангитис:

 • конгенитални абнормалности;
 • автоимуни реакции во телото;
 • честа хипотермија на долниот дел, горните екстремитети;
 • изложеност на хемикалии во телото;
 • злоупотреба на алкохол, пушење (особено за жени).

Поради ова, за да се спречи болеста е доста тешко. Во раните фази тешко е да се дијагностицира.

Класификација

Во официјалната медицина, беше усвоена класификација на тромбоангитис според природата на локализацијата и фазата на развој.

Од природата на локализацијата, облитеранс тромбоангитис може да биде од следниве видови:

 • периферна (главно влијае на садовите на долните екстремитети);
 • висцерална (можна тромбоза на мезентериските садови);
 • мешан тип (клиничка слика на два претходни подвида).

Што се однесува до фазите на тромбангитис, постојат вкупно три:

 • ангиоспастичен;
 • ангиотромботик;
 • ангиосклеротичен.

Во последната фаза од развојот на Buerger-овата болест, процесот е неповратен, ампутацијата на екстремитетите се изведува, бидејќи се развива гангрена .

Општи симптоми

Тромбоангитис облитеранс во почетната фаза не може да даде знаци. Исто така, вреди да се напомене дека во случај на Бургер-ова болест сите садови се вклучени во патолошкиот процес, но симптомите најјасно се манифестираат во садовите на долните или горните екстремитети.

Како што се развива тромбоангитисот, може да се појават следниве симптоми:

 • вкочанетост на прстите или целиот екстремитет;
 • болка при одење;
 • кутре без никаква очигледна причина;
 • ненадејно чувство на слабост во рацете или нозете;
 • непријатност во екстремитетите (горење, боцкање во прстите).

Како што болеста напредува, тешката, остра болка може да го вознемири пациентот дури и во мирување.

Вреди да се напомене дека симптомите од оваа природа може да укажуваат на други болести. Затоа, само-лекувањето, во овој случај, е неприфатливо. Тромбоангитисот бара само специјализирана, компетентна медицинска нега. Инаку, гангрена може да се развие, и целото тело ќе се зарази.

Во последната фаза од развојот на болеста, општата клиничка слика, која е опишана погоре, може да се надополни со симптоми на тромбофлебитис (акутна инфламација на васкуларните ѕидови).

Дијагностика

Условно, дијагностиката за осомничен тромбоангитис може да се подели во следните фази:

 • личен преглед, анамнеза;
 • лабораториски и инструментални анализи;
 • правење дијагноза.

Со горенаведените симптоми, упатете се на ревматолог или флеболог. Во екстремни случаи, на хирургот. По испитувањето и разјаснувањето на личната и семејна историја, лекарот пропишува лабораториски и инструментални дијагностички методи.

Лабораториските истражувачки методи вклучуваат следново:

Програмата за инструментални анализи вклучува:

 • дуплекс ултразвучен преглед;
 • радиографија;
 • пробиена биопсија на материјалот;
 • ангиографија;
 • КТ скенирање (ако постои сомневање за повреда на церебралните крвни садови).

Врз основа на сите добиени резултати, лекарот може да дијагностицира облитеранс тромбоангитис и да го пропише правилниот третман.

Тромбоангитис облитеранс

Третман

Третманот со тромбоангитис вклучува:

 • терапија со лекови;
 • физиотерапија;
 • хируршка интервенција.

Доколку заболувањето се дијагностицира во рана фаза на развој, тогаш можно е да се ослободи од комплексен третман, без оперативна интервенција. Но, како што покажува практиката, во почетната фаза на развојот на патолошкиот процес, доста е тешко да се открие болеста.

Третманот со лекови вклучува земање такви лекови:

 • широк спектар анти-воспалителни;
 • да се разреди крвта;
 • за проширување на мали садови.

Доколку процедурите за третман на лекови и физиотерапијата не даваат позитивен резултат, операцијата е пропишана. Главно се користи шунтирање. Се изведува од васкуларен хирург. Во случај болеста да има последна фаза на развој и да се појави гангрена, се врши ампутација на екстремитетите.

Како физиотерапевтски третман, крвта е озрачена со ултравиолетови зраци. Хепаринот исто така е препишан на пациентот.

Раниот третман дава добри резултати и практично го елиминира развојот на компликации. Затоа, во присуство на симптоми, треба веднаш да се консултирате со лекар. Да се ​​само-лекува, во овој случај, е неприфатливо.

Превенција

Основата на превентивните методи е целосно отстранување на сите провокативни фактори:

 • пушењето;
 • прекумерно пиење;
 • хипотермија екстремитети.

Особено таквите мерки на претпазливост треба да ги следат оние кои веќе страдале од Бургер-ова болест. Со правилно и навремено лекување, превенција, болеста не влијае на времетраењето на човечкиот живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате облитеранс тромбоангитис (Buerger-ова болест) и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ревматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гилијан-Баре синдром (појавување симптоми: 4 од 9)

Guillain-Barre-ов синдром е група на акутни автоимуни болести кои се карактеризираат со брза прогресија. Периодот на брз развој е околу еден месец. Во медицината ова нарушување има неколку имиња - парализа на Лендри или акутен идиопатски полиневрит. Главните симптоми се мускулна слабост и недостаток на рефлекси, кои произлегуваат од позадината на екстензивно оштетување на нервите (како резултат на автоимуниот процес). Ова значи дека човечкото тело прифаќа сопствено ткиво како туѓо ткиво, а имунитетот создава антитела против погодените нервни мембрани.

...
Microstroke (појавување симптоми: 3 од 9)

Мозочниот микроскоп е болест што резултира со транзиторно нарушување на циркулацијата, како и исхемичен напад на мозокот. Симптомите на microstroke се многу слични со симптомите на мозочен удар, но постои разлика меѓу нив. Сите знаци на микро-удар може да траат од неколку минути до 24 часа.

...
Исхемија (појавување симптоми: 3 од 9)

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...
Атеросклероза облитеранс (појавување симптоми: 3 од 9)

Обструктивната атеросклероза на долните екстремитети е хронично нарушување кое влијае на големите артерии, што доведува до различни степени на циркулаторна инсуфициенција. Главните симптоми на изразувањето на болеста се - замор на нозете при одење, честопати куцање и вкочанетост на нозете.

...
Менингем (појавување симптоми: 3 од 9)

Менингиомот е тумор кој се јавува во регионот на 'рбетниот мозок или мозокот од арахноидните пајакови школки. Може да има или сферична форма или форма на потковица, и многу често се поврзува со тврди мембрани на 'рбетниот мозок или мозок, а центарот на растот во него најчесто не е еден, туку неколку.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .