Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Флеботромбоза: Симптоми и третман

Флеботромбоза - главните симптоми:

Флеботромбозата е формирање на згрутчување на крвта (тромб) во садовите на долните екстремитети. Вреди да се спомене дека во 80% од случаите болеста е асимптоматска, што во крајна линија води до белодробна емболија. Последново е често фатално.

Официјалните статистики велат дека секој четврти човек на планетата е засегнат. Најчесто болеста влијае на жените - тие страдаат од флеботромбоза 6 пати почесто од мажите. Исто така, значителен ризик да се разболат е луѓе над 40 кои страдаат од прекумерна тежина.

Етиологија

Постојат три етиолошки групи:

 • вродени
 • онкологија;
 • хормонален.

На конгениталната група спаѓаат следниве етиолошки фактори:

 • недостаток на венски вентили;
 • проширени вени ;
 • патолошки нарушувања на еластичната мембрана на вените.

Таквите патолошки нарушувања во долните екстремитети водат кон фактот дека природната циркулација на крвта е нарушена во човечкото тело. Како резултат на овој процес - формирање на еден или повеќе згрутчување на крвта.

Следните фактори можат да се припишат на онколошката група на патологија:

Бидејќи хемотерапијата често се користи за лекување на такви болести, таа води кон уништување на васкуларните ѕидови. Покрај тоа, овие пациенти водат седентарен животен стил, што го нарушува природното движење на крв низ телото. Исто така лекови за третман на рак доведуваат до влошување на коагулацијата на крвта. Сето ова на крајот може да доведе до флеботромбоза на долните екстремитети.

Треба да се напомене дека со таква етиолошка слика често се формира тромбофлебитис - воспаление на ѕидовите на крвните садови.

Во групата на хормонални пореметувања ги вклучуваат следните етиолошки фактори:

 • хормонски нарушувања за време на бременоста;
 • употреба на орални контрацептиви без лекарска препорака;
 • патолошки нарушувања во репродуктивниот систем.

Покрај тоа, таквите фактори може да предизвикаат болест:

 • фрактури;
 • дебелина , болести поврзани со метаболички нарушувања;
 • заразни болести;
 • парализа на долните екстремитети;
 • последиците од тешките операции.

Во главната група за ризик луѓе над 40 години, пушачи, кои водат седентарен начин на живот.

Патогенеза

Како резултат на повреда, болест или други патолошки процеси, внатрешната обвивка на вената е уништена. Таквата штета доведува до влез на тромбин во крвотокот. Оваа супстанца ја зголемува крвната вискозност. Како резултат на тоа, нормалната циркулација на крвта е нарушена, формиран е тромб, што во крајна линија доведува до длабока венска флеботромбоза.

Општи симптоми

Во почетната фаза на развој на флеботромбоза на симптоми практично не се забележува. Како што се развива патолошкиот процес, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • чувство на тежина во нозете, особено кон крајот на денот;
 • студени во долните екстремитети;
 • оток, значително зголемување на ногата во волуменот (особено во областа на коленото);
 • на погодените области, кожата станува сина, бледа;
 • покривање на болката во внатрешната страна на штитот;
 • нестабилна температура, понекогаш и до 39 степени.

Во хроничната фаза на развој на флеботромбоза на длабоки вени, кожата во погодените области може да стане сјајна. Во исто време, вените на долните екстремитети се јасно видливи, додека заболената нога е многу поладна од здравата.

Класификација

Флеботромбозата се одликува со природата на локализацијата, степенот на развој и појавата на згрутчување на крвта.

Со природата на локализацијата:

 • ileofemoral флеботромбоза - во илијачните и феморалните вени;
 • мускулни вени на ногата;
 • флеботромбоза на перианалната зона ( хемороиди ).

Флеботромбозата на долните екстремитети ги вклучува само првите два подтипа.

Според степенот на развојот постојат :

 • акутна флеботромбоза (развојот на болеста трае не повеќе од две недели);
 • субакутна форма на болеста (развој на болеста од два месеци до неколку години).

Во изгледот се разликуваат крвни згрутчувања од овој тип:

 • оклузивни (згрутчување на крвта се протегаа долж садот);
 • париетален;
 • флотација (може да се прицврсти само на едно подрачје на садот или да се движи по целата должина на артеријата).
Флеботромбоза на долниот екстремитет

Третманот на болеста зависи од тоа кој тип на болест ќе биде дијагностициран.

Дијагностика

Лабораториските дијагностички методи практично не се основни. Лекарот може да ги препише ваквите тестови само ако има предуслови за ова - треба да поставите крвна група, да ја проверите крвта за инфекција и така натаму.

Првично, се врши личен преглед од флеболог или хирург. По објаснување на историјата, пациентот се пропишува инструментални тестови. Стандардната програма ги вклучува следните:

 • ангиографија;
 • доплерографија;
 • Тест на Homans;
 • тест за марширање;
 • мајо-прат тест.

Врз основа на горенаведените тестови, лекарот може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Третман

Третманот го пропишува само надлежен специјалист по дијагнозата и точната дијагноза. Ако пациентот е дијагностициран со флеботромбоза на долните екстремитети, хоспитализацијата со строг одмор во кревет е задолжителна.

Во рамките на третманот со лекови препишани лекови како акција спектар:

 • индиректен тип на антикоагуланси;
 • тромболитични агенси;
 • хемореолошки активни лекови;
 • антиинфламаторно топично (маст).

Во комбинација со третман со лекови, е пропишана терапија без лекови - погодената нога е преврзана со еластичен завој. Ова помага да се намали болката и овозможува да се движат повеќе или помалку нормално.

Ако конзервативниот третман не даде позитивен резултат или пациентот веќе развил тромбофлебитис, тогаш се користи хируршка интервенција. Посебно стегање е вметната во вената која ги спречува згрутчувањето на крвта да стигне до срцето или белите дробови.

Ако клиничката слика дозволи, се изведува операција за целосно отстранување на тромбот од садот.

Исто така, сложениот третман подразбира посебна диета. Како дел од оваа диета треба да ги следите овие препораки:

 • пијат најмалку 2 литри течност дневно;
 • јаде храна богата со антиоксиданти;
 • ограничување на маснотии и зачинета доза;
 • алкохолот е целосно исклучен.

Таквите препораки може да се сметаат за превентивни мерки.

Прогноза

Ако започнете со лекување на време, тогаш нема значителни компликации. Но, под услов пациентот да набљудува исхрана, да води умерена физичка активност. Во спротивно, може да се појави тромбоемболизам. И ова често води до смрт. Затоа, при првите симптоми треба итно да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате флеботромбоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: флебологот , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Венска конгестија (појавување на симптоми: 4 од 7)

Венска конгестија е патологија која се карактеризира со присуство на попречен одлив на венска крв со нормален артериски прилив. Причината за болеста се проблемите со еластичноста на ѕидовите на крвните садови, високиот крвен вискозитет.

...
Фулеров синдром (појавување симптоми: 3 од 7)

Фудлеров синдром (пост-инфарктен синдром) е автоимуна лезија на перикардиумот, плеврата и белите дробови на лице, предизвикани од миокарден инфаркт. Оваа болест се карактеризира со прогресија од 2 до 6 недели по почетокот на срцев удар. Од 1% до 3% од луѓето кои доживеале екстензивен, комплициран или рекурентен миокарден инфаркт се соочуваат со проблемот.

...
Карцином на грлото на матката (појавување симптоми: 3 од 7)

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...
Гастроентероколитис (појавување на симптоми: 2 од 7)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Сепса (труење со крв) (појавување на симптоми: 2 од 7)

Крвна инфекција е патолошки процес кој продолжува во акутна форма. Болеста почнува да се манифестира во првата фаза, а исто така има и гнојна и воспалителна природа. Секогаш е тешко да се воспостави точна дијагноза. Кога знаците и симптомите говорат за септикемија и го одредуваат начинот на инфекција, терапијата треба веднаш да се започне со цел да се спречат компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .