Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Обликување на ендартеритис: симптоми и третман

Облитериран ендартеритис - главните симптоми:

 • Грчеви
 • Отекување на нозете
 • Тријање во нозете
 • Болка во долните екстремитети
 • Притаен сензација
 • Појава на чирови
 • Limp
 • Студени долните екстремитети
 • Зголемен замор на нозете
 • Мускулен спазам на долните екстремитети
 • Недостаток на пулсација во нозете
 • Нога губење на косата
 • Крлиливост на нозете
 • Нога потење
 • Формирање на некроза

Обструктивниот ендартеритис е појава на мали крвни садови во долните екстремитети. Патолошкиот процес може да се развие доста брзо. Како резултат на тоа, се случува голема лезија на сите мали крвни садови. Развојот на болеста може да доведе до оштетена циркулација на крвта и гангрена. Оваа болест најчесто влијае само на машката популација. Нема ограничувања во однос на возраста.

Етиологија

Точните причини за развојот на таков патолошки процес во човечкото тело сè уште не се прецизно утврдени. Како што покажува клиничката пракса, ендартеритисот на долните екстремитети може да се развие поради такви фактори:

 • разни заразни болести;
 • одговорот на телото на дрога, консумација на алкохол;
 • повреда на згрутчување на крвта;
 • атеросклероза .

Покрај тоа, во главната група за ризик се луѓето кои некогаш претрпеле хипотермија на долните екстремитети. Исто така во оваа група спаѓаат луѓето кои постојано се во стресна состојба, често преоптоварени.

Како што покажува медицинската пракса, најчесто уништувачкиот ендартеритис се дијагностицира кај пушачите.

Општи симптоми

Како и во повеќето случаи, во почетната фаза на прогресија на болеста ентериартисот облитеранс не покажува знаци. Како што болеста напредува, може да се појават следниве симптоми:

 • зголемен замор, дури и со мала физичка активност;
 • чувство на студ во долните екстремитети;
 • испотени нозе;
 • кршливост на ноктите на нозете;
 • формирање на чиреви и некроза;
 • конвулзии.

Во последната фаза од развојот на болеста, пациентот речиси секогаш чувствува болка. Понекогаш болниот симптом може да биде остар и силен, надополнет со спазми. Едно лице едноставно не може да оди во такви моменти. Како што се развива болеста, таквите симптоми може да се појават дури и при мирување. Исто така во напредната фаза на развојот на болеста, пулсот во нозете не се почувствува.

Патогенеза

Обликување на ендартеритис

Под влијание на некои негативни етиолошки фактори во човечкото тело започнува автоимуниот процес. Започнете да произведувате антитела кои ги уништуваат садовите со мал калибар само на долните екстремитети. Покрај тоа, продолжува васкуларниот спазам, што доведува до трофични нарушувања на васкуларните ѕидови. Поради овој патолошки процес, луменот на ѕидовите на артеријата се стеснува. Често ова доведува до целосна облитерација.

Во иднина, постои кршење во циркулацијата на крвта. Започнува првата фаза од развојот на уништувачкиот ендартеритис - исхемичен невритис. Ова доведува до хромотеност, тешка болка за време на движењето.

Фази на развој на болеста

Севкупно, во официјалната медицина постојат пет фази на болеста. Во текот на целиот патолошки процес, може да има напади на егзацербација на симптоми и ремисија. Во зависност од етиолошкиот фактор и општата здравствена состојба на пациентот, болеста може да се развие подолго време или да работи со молскавична брзина.

Значи, фазите на развој на болеста се како што следува:

 • првата е почетната. Во оваа фаза нема симптоми, пациентот не забележува никакви промени, многу е тешко да се открие болеста;
 • вториот е исхемичен. Циркулацијата на крвта е нарушена, има студенило во нозете, куцање. Можно е да се дијагностицира болеста во оваа фаза;
 • третиот е трофичен. Косата паѓа на нозете, крцкаат ноктите;
 • четврти - некротичен улкус. Постојана болка во нозете, чиревите, некрозата;
 • Петтата е гангрена . Уништување на ткиво. Ампутација на екстремитетите се изведува за да се спречи инфекцијата на целиот организам.

Можно е да се дијагностицира ендартеритис на садовите на долните екстремитети веќе во втората фаза од развојот на патолошкиот процес, бидејќи знаците на болеста се јасно видливи. Третманот во оваа фаза дава позитивни резултати, може да се избегнат компликации.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста е можна во раните фази на развојот. Покрај личното испитување, се зема предвид и медицинската историја на пациентот, начинот на живот, личната и семејната историја. Историјата на болеста дава информации за тоа како некое лице е болно, без разлика дали има генетска предиспозиција за болести од ваков вид.

Покрај проучувањето на историјата и историјата на пациентот, дијагностиката вклучува лабораториски и инструментални испитувања. Инструменталните студии вклучуваат следново:

Лабораториски дијагностички методи вклучуваат:

Ваквите дијагностички методи овозможуваат точно да ја направат или негираат дијагнозата, за да ја идентификуваат фазата на болеста. Само после тоа, надлежниот специјалист може да пропише правилен третман на уништувачкиот ендартеритис.

Треба да се напомене дека, во симптоматологија, уништувачкиот ендартеритис е сличен на атеросклерозата. Затоа, ако користењето на горенаведените методи не прецизно се дијагностицира, се спроведуваат дополнителни истражувачки методи.

Навремената дијагноза овозможува да се открие болеста и да се избегне ампутација на ногата. Затоа, при првите симптоми, треба да побарате медицинска помош. Самотрадењето, без точна дијагноза, е неприфатливо.

Третман

Целосно да се излечи уништувачкиот ендартеритис, за жал, е невозможно. Но, ако го откриете развојот на патолошкиот процес во рана фаза, можете да ја локализирате болеста и да го елиминирате нејзиниот понатамошен развој.

Третманот на уништувачки ендартеритис вклучува администрација на лекови со општ спектар на дејство и физиотерапија. Треба исто така да обрнете внимание на начинот на живот, храната.

Терапијата со лекови подразбира земање лекови од овој спектар на дејство:

 • антиспазмодични;
 • антихистаминици;
 • витамински комплекси;
 • за подобрување на циркулацијата на крвта.

Физиотерапијата ги вклучува следниве постапки:

 • термички процедури - бањи, сауни;
 • електрофореза;
 • масажа на маса во посебна комора за притисок;
 • прием на контраст бањи.
Локална комора за притисок

Ако третманот на ендартеритис со медицински и физиотерапевтски метод не даде позитивен резултат, може да се препише оперативна интервенција. Се врши шунтирање - вештачко проширување на луменот во садовите за нормална циркулација на крвта. Но, овој метод на лекување е применлив само во првата или третата фаза на развој на болеста.

Третман на народни лекови

Употребата на традиционалната медицина е соодветна само по точна дијагноза и консултација со лекарот што посетува. Третманот со такви лекови може да даде позитивен резултат само во рана фаза на развој на болеста или како профилакса.

Поцелосно е да се користат народни лекови во тандем со медицински третман и физиотерапија. Можете да ја користите колекцијата билки, како што се:

 • Кантарион;
 • камилица;
 • бреза пупки;
 • равнец

Исто така, зелениот или црниот чај со млеко помага да се исчисти телото на лекови. Треба да го пиете неколку пати на ден.

Запомнете дека да се применат било какви народни лекови е можно само по препорака на компетентен специјалист.

Превенција

За да се спречи ваквата болест е сосема реална, ако го следите вашето здравје, навремено и правилно ги третирате сите заболувања. Покрај тоа, во пракса можат да се применат и следниве правила:

 • исклучи од исхраната масни, со вештачки бои, многу зачинета храна;
 • исклучува хипотермија на долните екстремитети;
 • престанете со употреба на никотин;
 • гледај ја тежината;
 • носат само удобни чевли;
 • за одржување на личната хигиена на нозете, нанесете заштитна, кремачка крема за нозе (особено за време на ладен, влажен период);
 • спречи повреда на долните екстремитети.

Усогласеноста со таквите едноставни правила овозможува речиси целосно да го елиминира развојот на таквата болест во телото. Ако се појават симптоми на болест, веднаш треба да контактирате со добар лекар и да започнете со третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате избришан ендартеритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш васкуларниот хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетична нога (појавување симптоми: 4 од 15)

Дијабетична нога е една од компликациите на дијабетесот, генерално, оваа компликација се гледа како синдром, придружен со цела група на различни манифестации кои влијаат на периферниот нервен систем, фугите на нозете, коските и крвните садови. Дијабетична нога, чии симптоми се во форма на улцеративно-некротични лезии, инаку се нарекува гангрена нога и се развива во просек кај 5-10% од пациентите со дијабетес.

...
Тромбоемболизам (појавување симптоми: 4 од 15)

Тромбоемболизам или тромбоемболичен синдром не е единствена болест, туку симптом комплекс кој се развива кога згрутчувањето на крвта се формира во садовите или кога крвта, лимфата или згрутчувањето на крвта навлегуваат во нив. Како резултат на оваа патолошка состојба, се развиваат срцев удар, мозочен удар или гангрена. Тромбоемболизмот може да влијае на крвните садови на мозокот, срцето, цревата, белите дробови или долните екстремитети.

...
Антифосфолипиден синдром (појавување симптоми: 4 од 15)

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...
Стеноза на крвните садови (појавување симптоми: 3 од 15)

Васкуларната стеноза е термин во медицината кој го карактеризира стеснувањето на садовите на циркулаторниот систем. Често се јавува поради развојот на атеросклероза во шуплината на коронарните артерии. Формирањето на оваа патологија доведува до затворање на артериите, поради акумулацијата на плочи кои го попречуваат протокот на крв низ телото. Опасноста од нивното формирање и пролиферација се должи на фактот што тие можат да се отцепат од ѕидовите на крвните садови и да се движат низ циркулаторниот систем, и еднаш во мал сад целосно да го блокираат.

...
Синдром на немирни нозе (појавување симптоми: 3 од 15)

Синдром на немирни нозе е невролошко пореметување кое се карактеризира со појава на непријатни симптоми во нозете, како што се палење, пецкање, чешање и друго, што предизвикува многу непријатности кај некоја личност. Обично, нарушувањето се манифестира во вечерните часови и ноќе, поради што едно лице го нарушува спиењето, кое влијае на квалитетот на животот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .