Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хортонова болест (временски артеритис): симптоми и третман

Хортоновата болест (временски артеритис) - главните симптоми:

Хортоновата болест или темпоралниот артеритис е акутна системска болест, чија прогресија резултира со акутно воспаление на темпоралните и каротидните артерии. Оваа болест припаѓа на групата на васкулитис. Во некои извори, болеста се нарекува артерит на гигантски клетки. Во повеќето случаи, тоа влијае само на постарите лица. Оваа болест е именувана по американскиот лекар Хортон, кој прв го опишал во 1932 година.

Етиологија

До денес, точната етиолошка слика на Хортоновата болест не е. Оваа болест припаѓа на групата на системски васкулитис, бидејќи влијае само на големи крвни садови.

Најчесто провоцирачките фактори за прогресија на темпоралниот артеритис се:

 • тешки заразни болести;
 • премногу слаб имунолошки систем;
 • автоимуни процеси.

Истражувањата покажаа дека антителата започнуваат да се произведуваат во телото на пациентот. Како резултат на тоа, автоимуни процес почнува да се развива, што влијае на големите крвни садови. Ова е главната причина за развојот на патолошкиот процес.

Општи симптоми

Клиничката слика на артеритис на гигантски клетки е добро дефинирана. Сепак, симптомите може да укажуваат на други болести, кои во голема мера ја комплицираат дијагнозата. Покрај тоа, пациентот едноставно не бара навремена медицинска нега.

Во почетната фаза на болеста, може да се појават следниве симптоми:

 • болка во темпоралниот регион на главата;
 • синдром на куцане на вилицата - замор на мустинските мускули;
Хортоновата болест

Главоболката за Хортоновата болест е еднострана. Како по правило, болката се протега само на една половина од главата. Токму овој симптом е најкарактеристичен за временскиот артеритис.

Како што напредува болеста, клиничката слика може да биде дополнета со следните симптоми:

 • кашлање без очигледна причина;
 • воспалено грло;
 • заматен визија на еден или два очи во исто време;
 • треска, нестабилна температура;
 • нестабилен крвен притисок.

Во зависност од општата состојба на пациентот, овие симптоми можат да се надополнат со несвестица, одненадеж на несвесност.

Главоболката се забележува и за време на развојот и на хроничната фаза на болеста. Покрај физиолошките сензации, болеста се манифестира и надворешно. Темпоралната артерија со васкулитис од овој тип отекува и е јасно видлива кај пациентот. Без правилен третман, васкулитисот на гигантски клетки може да предизвика смрт на пациентот.

Визуелно оштетување поради оштетена циркулација на крвта. Пациентот се жали на болка во окото, заматена слика. Ако третманот не се започне, може да доведе до целосно губење на видот.

Форми на болеста

Во официјалната медицина, постојат три форми на развој на гигантски клеточен артеритис:

 • воспалителни;
 • атипична форма на болеста;
 • генерализирани.

Во воспалителна форма на васкулитис, симптомите се добро дефинирани - треска, тешка главоболка, губење на тежината.

Атипичната форма на васкулитис на овој подвид се смета за најопасна. Болеста практично не дава знаци до развојот на хроничната фаза. Временскиот артеритис на оваа форма се смета за најопасен, бидејќи болеста е тешко да се дијагностицира навремено. Понекогаш постои синдром на "ненадејна смрт". Единствениот знак на болест е честа главоболка. Но, во повеќето случаи, пациентот едноставно не обрнува внимание на неа.

Општата форма на развојот на патолошкиот процес може да влијае и на мажите и на жените. Вреди да се одбележи дека оваа форма на васкулитис речиси нема старосни ограничувања - болеста не влијае само на постарите, туку и на младите луѓе. Симптоматската главоболка е поретка отколку кај другите форми на болеста.

Природата на локализацијата и можните компликации

Најчесто временскиот артеритис влијае на каротидната артерија. Во отсуство на правилен и навремен третман, болеста може да влијае и на други артерии. Во некои случаи, васкулитисот на овој подвид може да предизвика заболување на бубрезите, офталмолошки нарушувања. Според статистичките податоци, болестите од офталмолошка природа се дијагностицираат кај 14-25% од вкупниот број на лица заболени од васкулитис .

Ако внатрешната каротидна артерија е вклучена во патолошкиот процес, тогаш има нарушување во работата на централниот нервен систем. Таквите исхемични нарушувања може да доведат до мозочен удар .

Во случај патолошкиот процес да се развие во горната мезентерична артерија, може да има неправилности во гастроинтестиналниот тракт. Со други зборови, овој тип на васкулитис може да предизвика развој на заболувања во заднина на речиси целото тело.

Дијагностика

Дијагнозата на Хортоновата болест се состои од личен преглед на пациентот, инструменталните и лабораториските методи за истражување.

Ако се појавиле симптомите, лицето треба да се консултира со невролог или терапевт. По појаснување на анамнезата (земајќи ги предвид и личните и семејните), се поставува дополнително истражување.

Стандардната лабораториска програма за тестирање за сомнителен васкулитис го вклучува следното:

Инструменталната дијагностика се состои од следните анализи:

 • морфолошка студија;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ултразвучен преглед;
 • позитронска емисиона томографија.
Позитронска емисиона томографија

Врз основа на резултатите, лекарот може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Третман

Хоспитализација за васкулитис на овој подтип е потребна само ако постои сомневање за аортна дисекција. Во принцип, сеопфатен третман со лекови. Ако терапијата со лекови не даде позитивни резултати, тогаш можна е оперативна интервенција.

Основата на третманот со лекови е земање на лекови како што се:

 • глукокортикостероиди;
 • цитостатици;
 • подготовки за општо зајакнување на имунолошкиот систем.

Дозата и фреквенцијата на администрација на лекови препишани само од лекарот што посетува. Во просек, курсот за лекување трае околу 2 години. Ако резултатите се утешни, тогаш на пациентот треба да им се даде профилактичен лек за следните шест месеци.

Оперативната интервенција се применува само ако состојбата на пациентот е критична и лековите немаат смисла.

Третман на народни лекови

Кога васкулитис на овој тип на третман на народни лекови е можно само по препорака на лекар. Најдобри резултати може да се постигнат само во тандем со главниот тек на терапијата.

Кога пациентот со временски васкулитис се препорачува да пие чај со камилица. Исто така, традиционалната медицина ги нуди следните рецепти:

 • инфузија на цвеќиња со календула;
 • инфузија или лушпа на коприва на коприва;
 • чај со ехинацеа.

Последниот лек може да се смета за профилактичен. Но, пред примена на било какви рецепти од традиционалната медицина, подобро е да се консултирате со компетентен специјалист. Третманот независно, без точна изјава за дијагнозата, е недопуштен.

Превенција

Превенција на оваа болест како таква не е. По завршувањето на терапијата, пациентот треба да се придржува на следниве рецепти:

 • само добра исхрана;
 • исклучување на пушењето, прекумерна потрошувачка на алкохол;
 • умерена физичка активност;
 • оди на свеж воздух.

Смртните случаи кај Хортоновата болест се многу ретки. Но, болеста може да предизвика развој на други болести во кои смртта не е исклучок. Затоа, веднаш треба да се консултирате со лекар и да подлежите на редовен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хортонова болест (темпорален артеритис) и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: ревматолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тонзилитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
ARVI (појавување на симптоми: 5 од 13)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 5 од 13)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Лево-страна пневмонија (појавување симптоми: 5 од 13)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Десна страна пневмонија (појавување симптоми: 5 од 13)

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .