Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Емболизам: Симптоми и третман

Емболизам - главните симптоми:

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

Во неговото јадро, емболите се различни:

 • крвни згрутчувања ( тромбоемболизам или парадоксална емболија);
 • масни клетки (масна емболија);
 • амнионска течност за време на бременоста;
 • воздух (воздушна и гасна емболија);
 • микроби и штетни бактерии;
 • странски тела, итн.

Видови на емболија

Постојат неколку видови на оваа патологија. Размислете за видовите болести по локацијата на емболата по завршувањето на миграцијата:

 • белодробна емболија (најчестиот вид);
 • каротидните артерии, како и нивните гранки;
 • садови на долните и горните екстремитети;
 • бубрежни артерии;
 • мезентерични артерии;
 • оштетување на садовите на неколку органи и делови од телото.

Ако зборуваме за други класификации, на пример, типовите на емболија, соодветно е да се разгледаат неколку општи типови на болеста. Масни емболија влијае на капиларите на мозокот, како и на белите дробови. Тие се запушени со масни честички. Кога воздухот или друг гас влегува во крвотокот, се јавува васкуларна блокада, што доведува до воздушна емболија и гасна емболија. Воздухот меур се движи во големи, а потоа и во мали садови, и може целосно да го блокира протокот на крв, што доведува до ненадејна смрт.

Бремените жени може да имаат емболија на амнионска течност. Ова е тешка патологија која може да доведе до смрт. Оваа компликација се јавува како резултат на амнионската течност во крвта. Емболија на амнионска течност може да се појави за време на царски рез или рак на матката, абнормален развој на мембраните или оштетување на плацентата.

Причини за патологија

Посебен тип на емболија има специфични причини. Емболија на маснотии може да се формира под следниве услови:

 • повреда, фрактури на горните или долните екстремитети;
 • изобилство интравенска администрација на препарати кои содржат масни елементи;
 • тешка панкреасна некроза.

Гасната и воздушната емболија се јавува поради причини како што се:

 • каезонска болест;
 • повреда на големи вени;
 • абнормално функционирање на белите дробови;
 • оштетување при породување или абортус.
Воздух емболија

Васкуларниот тромбоемболизам може да почне да напредува поради вакви нарушувања и заболувања:

Експертите веруваат дека најчестата причина за емболизам е добивање на скелетни повреди, односно формирање на емболија се јавува во случај на фрактури или ампутации на големи тубуларни коски. Други причини вклучуваат оштетување на меките ткива, крвните садови, тешки изгореници, биопсија и воведување на масни емулзии.

Симптоматологија

Оваа болест се манифестира како општи и специфични симптоми, во зависност од лезијата. Белодробната емболија се манифестира со силен болен синдром во градите и тахикардијата , пад на крвниот притисок и зголемено потење, отежнато дишење, општа слабост и оштетена функција на белите дробови.

Ако има блокада во каротидната емболија, се јавуваат следните симптоми: се јавува главоболка, вртоглавица и нарушувања на свеста.

Кога се појавува лезија на бубрежната артерија, се јавува силна болка на погодениот бубрег, крвавото мокрење се појавува во мала количина. Со поразот на артериите и вените на екстремитетите, постои болка во центарот на локализацијата на емболусот. Кожата станува бледа, вкочанетост на екстремитетот, опструкција на движење, знаци на гангрена.

Во случај на масна емболија, симптомите на нарушување на централниот нервен систем и кардиоваскуларниот систем стануваат прогласени. Постојат петехијални осипувања, крвни ефузии на мембраната на устата и очите. Нивото на хемоглобинот во крвта буквално паѓа за два дена.

Емболизам на амнионската течност се развива за време на бременоста. Како што течноста влегува во крвотокот на мајката, таа развива треска и возбуда, кашлица, паника, страв, повраќање и крвен притисок се намалува. Слабоста на пулсот се манифестира и дишењето станува почеста, кожата добива сина нијанса, болка во градната коска, нозете, главата и конвулзиите.

Дијагноза и методи на лекување

Доколку постои сомневање за белодробна емболија, емболија на воздух или гас, вие сте загрижени за одредени симптоми, треба да одите во медицинска установа за консултација со лекар. Тој ќе ги слуша жалбите, ќе го испита пациентот и ќе пропише комплекс на дијагностички процедури: магнетна резонанца и компјутеризирана томографија на заболениот дел од телото, радиографија и пулсна оксиметрија. Исто така, пациентот се слуша со стетоскоп, електрокардиограм и ултразвук, капнографија, го мери притисокот на артериите и вените. Неопходно е да се поминат крвни тестови.

За дијагноза на белодробна емболија, воздухот или маснотиите може да вршат перфузионно скенирање и ангиографија, ехокардиографија. Многу е важно не само да се утврди точноста на дијагнозата, туку и да се открие природата на емболот, причината за појавата, со цел да се избегне релапс.

Белодробна емболија

По завршувањето на испитувањето, лекарот, врз основа на симптомите и тежината на болеста, пропишува курс на лекување, кој го развива поединечно за секој пациент. За емболија на маснотии, треба да земате лекови кои го стимулираат распуштањето на маснотиите, како и глукокортикоидите, срцевите гликозиди и антикоагулантите.

Воздушната емболија се третира според која локација е оштетена. Ако е екстремитет, тоа мора да биде фиксирано на рид. Кога воздухот ќе влезе во вената, треба да се аспирира со шприц. Третманот на воздушната емболија се изведува во комора под притисок. Исто така, користете ја инсталацијата на кислород, инфузиона терапија. Кога состојбата се влошува, пациентот мора да се премести во интензивна нега.

Во случај на гасна емболија, на пациентот мора да им се дадат специјални лекови за да се обноват виталните знаци на органите и функциите на белите дробови. Во потешки случаи, хирургија е потребна.

Доколку пациентот има белодробна емболија, тој треба да биде итно привремено хоспитализиран, поврзан со вештачки апарати за вентилација на белите дробови и реанимација. Исто така е неопходно за пулмонална емболија кислород терапија и употребата на лекови кои се распаѓаат емболија. Но, во повеќето случаи, пулмоналната емболија бара операција.

Во случај на емболија во амнионската течност, неопходно е да се земат хормони кои ги обновуваат функциите на телото. Во тешки случаи, потребна е интензивна нега со трансфузија на крв и механичка вентилација на белите дробови. Бидејќи емболизмот на амнионската течност е сериозна патологија за време на бременоста, треба да се спроведе итна терапија за да се отстрани оваа компликација, за да се спаси животот на мајката и детето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате емболизам и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , флеболог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Белодробен едем (појавување симптоми: 10 од 20)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Кардитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 9 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Срцева болест (појавување симптоми: 9 од 20)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Белодробна емболија (појавување симптоми: 9 од 20)

Белодробната емболија е блокада на пулмоналната артерија со згрутчување на крв или друго туѓо тело (честички на коскената срж, масни наслаги, паразити). Згрутчувањето на крвта може да се формира во венскиот систем, десно или лево атриум, вентрикула на срцето. Ако медицинска нега не е навремено обезбедена, тоа е фатално.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
флебологот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .