Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тромбоемболизам: симптоми и третман

Тромбоемболизам - главните симптоми:

Тромбоемболизам или тромбоемболичен синдром не е единствена болест, туку симптом комплекс кој се развива кога згрутчувањето на крвта се формира во садовите или кога крвта, лимфата или згрутчувањето на крвта навлегуваат во нив. Како резултат на оваа патолошка состојба, се развиваат срцев удар, мозочен удар или гангрена. Тромбоемболизмот може да влијае на крвните садови на мозокот, срцето, цревата, белите дробови или долните екстремитети.

Тромбоемболизмот обично се јавува акутно и одеднаш. Токму оваа карактеристика на оваа состојба е главната причина за смрт или инвалидитет на пациентите, бидејќи понекогаш лекарите едноставно немаат време да ја обезбедат потребната помош за пациентот.

Причини

Главната причина за развојот на оваа патолошка состојба е згрутчувањето на крвта што излезе од ѕидот на крвниот сад. Ја извршува функцијата на "цевка" - го блокира протокот на крв. Ишемијата се развива во бескрвна средина.

Фактори на ризик:

 • земајќи лекови кои ја зголемуваат крвната вискозност;
 • што е долго време во една позиција, по што доаѓа голем пораст. На пример, долго патување, постоперативниот период;
 • хипертензија ;
 • удар ;
 • хипертензивни кризи ;
 • срцева слабост ;
 • проширени вени . Во проширените вени на долните екстремитети се појавуваат одлични состојби за појава на згрутчување или стагнација на крв. Во овој случај, станува збор за венски тромбоемболизам;
 • разни хируршки интервенции;
 • малигни неоплазми;
 • изгореници, крварење и смрзнатини.

Видови на тромбоемболизам

 • тромбоемболизам на церебрални крвни садови;
 • садови во белите дробови (пулмонални артерии);
 • артерии на долните екстремитети;
 • мезентерични артерии;

Посебен тип на емболија на амнионска течност.

Тромбоемболичен синдром во мозочните садови

Најчест тромбоемболизам на церебралните крвни садови. Најчесто, патологијата влијае на постарите лица. Прогресира во позадина на хипертензија, атеросклероза .

Најчесто, поделба на згрутчувањето на крвта настанува по спиење или за време на тоа. Знаците на прогресија на патологијата се благи или воопшто не можат да се појават. Пациентите се свесни, но забележаа:

 • дезориентација;
 • зголемена поспаност;
 • шокиран

Фокалните невролошки симптоми веќе долго време не се појавуваат. Симптомите се зголемуваат многу бавно. Понекогаш се потребни од неколку часа до неколку дена. Знаците во голема мера зависат од базенот на садот кој бил блокиран, состојбата на циркулацијата на крвта, како и степенот на мозочен удар. Вреди да се забележи важен факт дека во сите случаи со тромбоемболизам на церебралните крвни садови мозочен мост, и менингеален синдром се формира.

Белодробен тромбоемболизам

Белодробна емболија

Примарната тромбна формација во белите дробови е ретка. Како по правило, може да се премести во белите дробови од срцето, супериорна или инфериорна вена кава.

Најопасните за животот на пациентот се тромбите кои лебдат, кои се поврзани со венскиот ѕид од самиот крај. Таквиот зглоб лесно може да падне. Најчесто тоа се случува кога е физички. оптоварување, кашлање и други работи. Симптомите на тромбоемболизмот се појавуваат веднаш. Во повеќето клинички ситуации смртта се јавува.

Главните знаци на прогресија на патологијата:

 • нарушување на свеста;
 • респираторна инсуфициенција;
 • хипоксија;
 • хипертензија.

Тромбоемболизмот на малите гранки на пулмоналната артерија се развива помалку брзо. Времетраењето на развојот на патолошкиот процес во белите дробови се движи од неколку часа до неколку дена. Следниве знаци на болест се јавуваат:

 • болки кои се инхерентно ангина. Важно е да се разликува овој симптом од болки во вистинска ангина. Со развојот на тромбоемболизам во белите дробови, болката не зрачи на левата рака и на скаполата;
 • недостаток на здив;
 • често постои уште еден предупредувачки знак - хемоптиза;
 • тахипнеа;
 • БП е намален;
 • тахикардија ;
 • аритмија

Заболување на артериите на екстремитетите

Во овој случај, крвниот тромб се движи кон периферните артерии од проксималниот циркулаторен систем. Клиничката слика на тромбоемболизмот на горните и долните екстремитети во голема мера зависи од состојбата на протокот на крв во екстремитетите.

Тромбоемболизмот во илеалната артерија доведува до еднострано оштетување на екстремитетите. Недостатокот на пулсација може да биде над целата површина на долните екстремитети. Ако згрутчувањето на крвта е затворено садот дури и понизок, тогаш во овој случај нивото се разјаснува со целосното отсуство на пулс во одредени места на долниот екстремитет.

Клиничарите идентификуваат три степени на нарушувања на циркулацијата во долните екстремитети:

 1. релативен надомест. Во овој случај, болката брзо исчезнува, набргу се враќа чувствителноста и функционалноста на долните екстремитети;
 2. субкомпензација. Одржливоста на ткивата на долните екстремитети се одржува со ограничување на тензијата на протокот на крв. Симптоми: силна болка, кожата бледа и студена;
 3. декомпензација. Исходот од оваа состојба зависи од времетраењето на исхемијата. Исхемија има 3 фази. Во почетокот, сите промени се реверзибилни. Постојат болки во екстремитетите, кои, исто така, наскоро помине, кожата е бледа, движењата се зачувани. Во втората фаза, постепено се зголемуваат неповратните промени во меките ткива. Горенаведената клиника, исто така, се приклучува на заедничката вкочанетост. Третата фаза е неповратни промени.

Тромбоемболизам на мезентеричните артерии

Оваа состојба е ретка. Дијагнозата на болеста пред операцијата е тешка. Најчесто, пациентите со оваа болест се примаат во болницата со дијагноза на " перитонитис ". Главниот симптом - се појави тешка абдоминална болка. Во исто време, забележани се и периектални симптоми.

Емболизам амнионска течност

Емболизам на амнионска течност е исто така еден од специфичните типови на тромбоемболизам. Во овој случај, амнионската течност делува како супстрат што ги блокира садовите.

Емболизам на амнионска течност е сериозна и опасна компликација за време на бременоста и породувањето, која се развива како резултат на амнионската течност која влегува во крвотокот. Во овој случај, забележани се следниве симптоми:

 • губење на свеста;
 • бледило на кожата;
 • треска;
 • плитко дишење;
 • конвулзии;
 • синилото на усните, кожата, екстремитетите;
 • кашлица;
 • намалување на крвниот притисок;
 • чести чекори, тешко за аудиција;
 • конвулзии;
 • масивно крварење.

Емболизам на амнионска течност е исклучително опасна состојба и за мајката и за фетусот. Ако амнионската течност влегува во крвотокот, пациентот треба веднаш да обезбеди медицинска нега, бидејќи тоа дури може да биде фатално.

Главните причини за емболизам на амнионска течност се:

 • висок проток на вода (премногу амнионска течност);
 • повеќекратна бременост (честа причина за емболија на амнионска течност);
 • аномалии на трудот;
 • ригидност на грлото на матката;
 • абнормална стимулација на трудот.
Полиутар

Третман

Со оглед на тоа колку е опасна и тешка оваа состојба, како и оние фактори и болести што го предизвикале неговиот изглед, третманот се врши строго во стационарни услови. Кога ќе се појават првите симптоми, пациентот веднаш треба да побара квалификувана медицинска помош. Само лекарот ќе може да спроведе темелна дијагноза и да го пропише точниот курс на лекување.

Лекарот ќе го пропише третманот врз основа на карактеристиките на текот на болеста, местото на исхемија. Како по правило, прво прибегнуваат кон конзервативни методи на лекување. Пациентот е сместен во болница и пропишува строг одмор во кревет. Пропишани се лекови кои го подобруваат протокот на крв - антикоагуланси и тромболитички лекови, како и антисапастични лекови, со цел намалување на спазмите што се случуваат.

Ако конзервативниот третман не донесе резултати, тогаш се врши хируршка интервенција.

Всушност, тромбоемболизмот е опасна болест која не е толку лесна за лекување. На пример, ако феморалната артерија е погодена, тогаш секој третман ќе биде неефикасен - се врши само ампутација на екстремитетот.

Меѓутоа, ако некој реагира прилично брзо и веднаш спроведува компетентен и соодветен третман, тогаш постои голема можност дека ќе се врати циркулацијата на крвта во погодената област.

Превенција

Превенцијата на тромбоемболизам ги опфаќа следните активности:

 • навремено лекување на болести на кардиоваскуларниот систем;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • правилниот режим на ден и исхраната;
 • играат спорт;
 • редовно се вршат превентивни прегледи со специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тромбоемболизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Белодробна емболија (појавување симптоми: 9 од 22)

Белодробната емболија е блокада на пулмоналната артерија со згрутчување на крв или друго туѓо тело (честички на коскената срж, масни наслаги, паразити). Згрутчувањето на крвта може да се формира во венскиот систем, десно или лево атриум, вентрикула на срцето. Ако медицинска нега не е навремено обезбедена, тоа е фатално.

...
Хемоторакс (појавување симптоми: 9 од 22)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Ларингеална стеноза (појавување симптоми: 8 од 22)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Емобизам (појавување симптоми: 8 од 22)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Астматичен статус (појавување симптоми: 8 од 22)

Астматичен статус е продолжен напад на бронхијална астма, поради прогресијата на која има изразена респираторна инсуфициенција. Оваа патолошка состојба се развива како резултат на едем на бронхијалната мукоза, како и грчеви на нивните мускули. Во исто време, не е можно да се запре нападот со земање зголемена доза на бронходилататори, кои, како по правило, веќе земаат пациент со астма. Астматичниот статус е многу опасна состојба која може да доведе до смрт на пациентот, па затоа бара итна медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
кардиолог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .