Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Каротидна стеноза: симптоми и третман

Каротидна стеноза - главните симптоми:

Каротидна стеноза е патолошка состојба која се развива поради стеснување на луменот на дадена артерија. Овие садови се наоѓаат на десната и левата страна на вратот. Преку овие садови, крвта тече во мозокот. Каротидна стеноза е главен фактор на ризик за мозочен удар.

Каротидна стеноза е многу опасна и комплексна болест која бара итна посета на лекар за да се спроведе поточна дијагноза и да се додели правилен план за лекување. Симптомите на болеста може да не се појават веднаш, што во голема мера ја отежнува дијагнозата и назначувањето на точниот курс на лекување. Често, оваа болест е откриена кога пациентот се подложува на рутински преглед или кога одат кај лекар со друга болест.

Причини за развој

Главната причина за развојот на оваа патолошка состојба е акумулација на специфична плака на внатрешниот ѕид на крвните садови. Оваа состојба се нарекува во медицината - атеросклероза (од стенотичен и нестенотичен тип). На внатрешните ѕидови на артериите се формираат плакети од различни големини, кои се состојат од масти, холестерол и други супстанции. Како што напредува атеросклерозата, плаката може да се зголеми и да го блокира луменот на артеријата.

Фактори на ризик:

 • CHD ;
 • генетска предиспозиција за развој на стенозирачка и нестенотична атеросклероза;
 • болести кои влијаат на периферните артерии;
 • дебелина ;
 • возраст;
 • пушењето;
 • дијабетес ;
 • артериска хипертензија ;
 • високи нивоа на холестерол во крвта (главна причина за прогресија на стенозирачка и нестенотична атеросклероза).

Симптоматологија

Најчесто, стенозата на десната и левата каротидна артерија е апсолутно асимптоматска. Ако некое лице има симптоми на мозочен удар или ТИА , веднаш треба да контактирате со мед. институција за дијагноза и третман на оваа состојба. Појавата на овие состојби сугерира дека едно лице може да напредува до стеноза на десната или левата каротидна артерија.

Типични симптоми:

 • гадење;
 • слепило;
 • визуелната острина се намалува. Визијата станува темна и нејасна;
 • тешко може да се изговара зборот;
 • разбирливоста на зборовите е нарушена;
 • слабост;
 • трепење и вкочанетост на рацете, нозете, лицето на едната страна (карактеристичен симптом);
 • весела прошетка;
 • недостаток на координација;
 • привремена конфузија.

Ако некое лице ги има овие симптоми, веднаш треба да побарате помош од лекар.

Дијагностика

Лекарот ќе го праша пациентот за симптомите, а потоа спроведе детален преглед. Стенозата на десната или левата каротидна артерија може да се идентификува со стетоскоп. Исто така, за целта на дијагнозата се доделуваат следниве тестови:

 • Ултразвук на артериите. Тоа овозможува да се идентификува стеснување на внатрешниот ѕид на артеријата. Исто така, оваа техника овозможува да се дијагностицира стенозирачка и не-nostenosating атеросклероза;
 • КТ скенирање;
 • МР ангиографија. Оваа студија овозможува снимање на артерии (надворешни и внатрешни ѕидови).
Каротидна стеноза

Третман

Ако стенозата е асимптоматска и атеросклерозата е во рана фаза на развој (акумулацијата на плаките е незначителна), тогаш пациентот е препишан лек. Главната дрога е аспирин. Мора да се преземат за да се намали ризикот од мозочен удар. За да се намали ризикот од развивање на оваа состојба, треба да следите неколку совети:

 • играат спорт;
 • престанете со пушењето;
 • јаде само здрава храна;
 • ако некое лице напредува со атеросклероза, тогаш треба да зема лекови за да го намали нивото на лош холестерол во крвта. Овој третман го пропишува само лекар;
 • постојано го следи нивото на крвниот притисок.

Хируршки третман на стеноза исто така се применува. Овој метод на лекување се прибегнува во случај кога на ѕидовите на артериите се формираат многу големи плаки. Каротидната ендартеректомија најчесто се изведува. Оваа операција ви овозможува целосно да го исчистите садот од плаки. По неговата имплементација, сите симптоми на патологијата постепено исчезнуваат. Но, овој метод на лекување се користи само во тешки случаи.

Превенција

За да се намали веројатноста за стеноза кај луѓето, факторите на ризик треба да се намалат. На пример, треба да го намалите нивото на лош холестерол.

 • нормализација на телесната тежина;
 • отфрлање на лошите навики;
 • треба да јадат повеќе зеленчук и овошје. Но, треба да ја ограничите употребата на сол и маснотии (ова ќе помогне да се намали ризикот од развивање на стенозична или нестенотична атеросклероза);
 • време да се спроведе третман на заболувања во заднина. Особено поврзана со кардиоваскуларниот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате каротидна стеноза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: васкуларен хирург , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Венска дисгемија (појавување на симптоми: 4 од 15)

Венската дисгемија е патолошки процес во кој се нарушува обратниот проток на крв. Оваа состојба е многу опасна бидејќи невроните не добиваат потребен износ на кислород и хранливи материи. Во медицината, оваа состојба има поинаков име - венски циркулатор. Таквата патологија може да страда и од оние кои никогаш не се жалеле на здравјето. Ако се појават првите симптоми, веднаш треба да побарате помош од специјалист. Само искусен лекар ќе воспостави точна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

...
Злоупотреба на супстанција (појавување симптоми: 4 од 15)

Злоупотребата на супстанции е болест на злоупотреба на супстанции што се карактеризира со употреба на хемикалии кои не се официјално поврзани со дрога. Ова постепено доведува до зависност, што е тешко да се елиминира како во случајот со лекови.

...
Оклузија на артерија (појавување симптоми: 4 од 15)

Оксидацијата на артериите е акутна васкуларна инсуфициенција која се јавува во случај на оштетена проодност или блокада на крвните садови, поради што е нарушена испораката на крв во одреден орган, што доведува до пореметувања при неговото функционирање.

...
Мигрена (појавување симптоми: 3 од 15)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, симптоми кои всушност се наоѓаат во болка, концентрирана од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење и во некои случаи во повраќање, се случува без упатување на тумори на мозокот, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Вирусни сипаници (варичела) (појавување симптоми: 3 од 15)

Вирусни сипаници (исто така познати како пилешки болести) се многу заразна заразна болест која претежно ги зафаќа децата. Мали сипаници, чии симптоми првенствено се карактеризираат со појава на осип на меур, во меѓувреме, може да се дијагностицираат кај возрасни, особено ако не се дадени соодветни вакцини.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .