Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фиброза: Симптоми и третман

Фиброза - главните симптоми:

Фиброзата е болест која се карактеризира со забрзан процес на производство на колаген и раст на сврзното ткиво во сите органи на телото поради воспаление. Недостатокот води кон набивање на ткивата и формирање на лузни во нив. Кога се развива фиброза на одреден орган, неговата функционалност може значително да се влоши. Како резултат на тоа, оваа болест води кон развој на сите патологии.

Најчеста фиброза на градите и црниот дроб, белите дробови и простатата. Како резултат на замена на клетките на органи со сврзно дејство, се јавува намалување на ткивната еластичност. Општо земено, фиброзата е дефинитивна реакција која се обидува да го изолира воспалениот фокус од здравото ткиво.

Причини за

Главните причини за фибротични промени се воспалителни процеси и хронични заболувања. Исто така, болеста се јавува после повреда, изложеност на радијација и алергиски реакции, инфекции и поради слабеење на имунолошкиот систем.

Различните органи може да имаат одредени причини за развој на болеста. На пример, во црниот дроб, оваа болест се развива како резултат:

 • наследни болести;
 • нарушувања на имунолошкиот систем;
 • воспаление на билијарниот тракт;
 • вирусен и токсичен хепатитис;
 • портална хипертензија .

Белодробната фиброза се развива како резултат на такви фактори:

 • пневмонија ;
 • вдишување на микрочестички од прашина долго време;
 • хемотераписки третмани;
 • зрачење на површината на градниот кош;
 • грануломатозни болести;
 • туберкулоза ;
 • пушењето;
 • долгорочна употреба на антибиотици;
 • кои живеат во еколошки загадена област.

Фиброзата во простатата се развива поради:

 • хормонски нарушувања;
 • неправилен сексуален живот или недостаток од него;
 • хроничен простатит;
 • атеросклероза на садови кои влијаат на потенцијата.

Фиброзните промени во млечната жлезда се предизвикани од фиброцистична мастопатија и хормонална нерамнотежа. Фиброзата на матката се развива со хроничен ендометритис . Промените во миокардот или срцев удар поврзани со староста можат да доведат до фиброза на срцето. Формирањето на ткиво на лузна од сврзното ткиво е компликација на дијабетес, ревматоиден артритис и дебелина.

Фиброцистична мастопатија

Видови болести

Класификацијата на фиброза е различна за одредени органи. Во црниот дроб, видот на болеста зависи од локацијата на лузни во нејзините лобули:

 • фокусна;
 • перихеатоцелуларен;
 • зонален;
 • multibud;
 • мост;
 • перидуктуларен;
 • perivenular.

Белодробната фиброза може да биде локална и дифузна. Фиброзата на простатата е фокална и со нодозна хиперплазија, со трансформација на цистата и атрофија на паренхимот. Повремено вродена форма.

Локалната и фокалната фиброза е почетен степен на болеста кога изолираните делови од ткивото се оштетени. Во дифузна болест, штетата го опфаќа најголемиот дел од органот. Цистичната фиброза се карактеризира со лезија на надворешната секретна жлезда, каналите се блокирани и се формираат цисти. Ова доведува до развој на нарушувања во респираторните органи и гастроинтестиналниот тракт.

Меѓу органите на смисла, епиретинската фиброза на окото се јавува кога се појавуваат промени во различни степени во структурите на стаклестото тело и мрежницата. Кај мажите, кавернозната фиброза на пенисот може да се формира. Жените во некои клинички ситуации може да развијат линеарна фиброза на дојката.

Симптоми на болеста

Фиброзата се развива бавно и во почетокот не се јавуваат никакви поплаки кај пациентот. Во ретки случаи, луѓето доживуваат здравствени проблеми и одат на консултација со лекар. Може да биде редовен замор. Потоа, постојат нарушувања во работата на органите, во некои случаи, протокот на крв се влошува.

Со фиброза на црниот дроб , првично се забележува општа слабост. По лесен удар, модринки се појавуваат на кожата. Уништувањето на црниот дроб трае шест до осум години, по што се појавуваат критични симптоми. Функцијата на црниот дроб е значително нарушена бидејќи клетките на ткивото на лузни растат и се приклучуваат. Понатаму во големината се зголемува и слезината. Други компликации вклучуваат проширени вени на езофагусот и крварење од нив. Потоа се развива анемија , тромбоцитопенија или леукопенија .

Во првата фаза на развој, клинички тестови покажуваат дека фибротичните промени во црниот дроб се незначителни. Оваа болест може да се утврди со фактот што се зголемува притисокот на портата и порталот. Асците понекогаш може да се појават и да исчезнат. Исто така постои чувство на тежина во десниот хипохондриум и дигестивните проблеми. Понекогаш чешање и осип на кожата.

Белодробната фиброза може да биде сигнализирана со отежнато дишење, што се зголемува со текот на времето и е придружено со сува кашлица. Потоа, постојат болки во градите, брзо плитко дишење. Цијанозата е забележана на кожата. Честото бронхитис и срцева слабост може да укажуваат на прогресивна прогресија на болеста.

Кај жените за време на хормоналните промени може да се развие фокална фиброза на дојката. Можно е да се почувствува со палпација само кога пломбата достигнува големина од 2-3 милиметри или повеќе. Во текот на погодената област, кожата ќе ја промени бојата. Со текот на времето, во градите има непријатност, а потоа болката се зголемува. Како што напредува болеста, може да има јасно или бледо исцедок од брадавицата. Постои чувство на дистензија на градите и тежината во неа. Тогаш болката се зголемува, станува болна и постојана, давајќи го во пазувите и рамената.

Ризикот од фиброза на матката е дека фибромиомата може да биде компликација на тоа. Абдоминална болка и продолжена менструација, како и непријатност за време на сексуалниот однос, може да го сигнализираат развојот на болеста.

Симптомите на панкреасната фиброза вклучуваат намалување на апетитот и намалување на телесната тежина, дијареја и повраќање, болка во хипохондриумот на левата страна и надуеност.

Срцевата фиброза се карактеризира со промени во крвниот притисок и диспнеа, како и со абнормален срцев ритам. Фиброзата на аортната валвула во почетниот степен не покажува никакви симптоми. Со текот на времето, има болка во срцето и вртоглавица, а потоа отчукувањата на срцето се забрзуваат, се јавува отежнато дишење и пациентот може да ја изгуби свеста.

Кај мажите, болката во перинеумот и долниот дел на абдоменот, непријатноста при интимност и мокрење може да укажуваат на фиброза на простатата . Потоа, постојат проблеми со ерекцијата, а либидото се намалува. Компликации може да бидат пиелонефритис , ренална инсуфициенција и хидронефроза .

Фиброза на простатата

Во различни делови на очите може да се појават фиброзни промени - во леќата, ретината или стаклестото тело. Симптомите се намалување на видното поле, пад на неговата острина и болни чувства.

Дијагноза и третман

Раната фаза на лезијата на секој орган продолжува без очигледни знаци и поплаки во врска со здравствената состојба. Прво на сите, тестови за крв и урина се земаат за дијагноза, и ултразвук, исто така, треба да се изврши. Експертите исто така спроведуваат биопсија - тие земаат специфично ткиво на органот за анализа со специјална игла и го испитуваат под микроскоп. Сите други дијагностички методи зависат од специфичниот орган во кој постои сомневање за развој на фиброза.

Кога поплаки за работата на црниот дроб, пациентот мора да се испита од страна на гастроентеролог. Тој е должен да назначи ултразвук и фиброст, фибромакс, фиброеластографија. За да се открие пулмонална фиброза, треба да се земе рентген на градниот кош. Тие исто така извршуваат магнетна резонанца или компјутерска томографија, спирографија. Ако имате болки во млечната жлезда, треба да направите мамограм, ултразвук, цитолошки и хистолошки преглед.

Скала "Метавир"

Многу често за дијагностички цели се користи скалата "Метавир". Тоа помага да се утврди не само степенот на развој на болеста, туку и клинички индикатори. На скалата се одредуваат степени: F0, F1, F2, F3, F4.

Третманот со фиброза е пропишан од специјалист кој ја проучувал медицинската историја на пациентот и е запознаен со резултатите од неговото испитување. Лекарот може да препише еден или повеќе видови третман:

 • исклучување на влијанија. Неопходно е да се откажат од лошите навики и да се нормализираат хормоните;
 • третманот е конзервативен. Во овој случај, методите се користат за да го забават развојот на патологијата. Една од нив може да биде кислородна терапија;
 • лекување со лекови. За ефикасно лекување на болеста, лекарот препишува лекови, кои пациентот мора да ги преземе според режимот. Со текот на времето, болката се намалува, а симптомите на болеста исчезнуваат;
 • хируршка интервенција. Операцијата е неопходна ако ситуацијата е критична и е потребна ексцизија на погодените ткива.

Третманот на фиброза зависи од погодениот орган и видот на болеста. Често се бара курс на лекување во болницата. Ви треба здрава исхрана и оптимална количина физички напор, избегнувајте стрес и изведувајте вежби за дишење. Покрај тоа, треба да земете антиинфламаторни и антибактериски лекови. Се препорачува витаминска терапија и физиотерапија.

Генерално, планот за лекување е како што следува:

 • третман на главната болест;
 • забавување на производството на клетки од цикатрични ткива - инхибиција на развојот на болеста;
 • намалување на воспаление;
 • уништување на пломби и лузна ткиво;
 • превенција.

Штом се појават карактеристични симптоми, неопходно е да се оди во медицинска установа за дијагностицирање и испитување на состојбата на телото. Квалификуваните специјалисти ќе спроведат бројни студии, ќе направат точна дијагноза, ќе ги утврдат причините за болеста и ќе препишат комплексен третман. Фиброзата е болест која не треба да се третира со употреба на традиционални медицински методи. Подобро е да им верувате на професионалци - луѓе со образование и искуство. Апсолутно е неопходно да се исполнат сите рецепти на лекарите и да се вклучат во успешното рано закрепнување, а потоа да се спроведе превенција на фиброза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фиброза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ехинококоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 6 од 20)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Аденокарцином (појавување на симптоми: 6 од 20)

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 6 од 20)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитска гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .