Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хеморагичен васкулитис: симптоми и третман

Главните симптоми се хеморагичниот васкулитис:

Хеморагичниот васкулитис е заболување кое припаѓа на примарен системски васкулитис. Прво, патолошкиот процес "напаѓа" деца и млади луѓе. Болеста се манифестира со оштетена гастроинтестинална функција, микротромбоза, артралгија, пурпура (што може да се палпира).

За хеморагичен васкулитис се карактеризира со прогресивен курс. Исто така често се појавуваат рецидиви. Во најтешките клинички ситуации, хронична бубрежна инсуфициенција се развива кај возрасни и деца. Оваа патологија е проучувана за многу долг период, но научниците се уште се расправаат за тоа што е вистинската причина за нејзиниот развој, за патогенезата и за начините на лекување.

Етиологија

Целиот патолошки процес е "започен" поради присуството на акутна или хронична инфекција во телото (главната причина). Патоморфозата на хеморагичниот васкулитис е исто така под влијание на терапијата со лекови, која се применува на пациентот, како и на хемиските и физичките агенси, на условите на животната средина и така натаму. Покрај сето ова, следните причини влијаат врз развојот на патолошкиот процес:

 • студено;
 • алергии на храна;
 • вакцинација;
 • прегревање на телото или, напротив, неговото надминување;
 • неуспех на имуниот систем (конгенитални абнормалности);
 • ингестија на голем број на отрови;
 • некои каснувања од инсекти;
 • повреди на разни потекло (заедничка причина за развој на патологија).

Симптоматологија

Децата од 4 до 12 годишна возраст се најмногу осетливи на развој на хеморагичен васкулитис. Во овој период на нивниот развој се појавуваат симптоми на болеста. Но, патологијата, исто така, може прво да се манифестира кај возрасно лице.

Процесот се активира кога самото човечко тело започнува интензивно да ги синтетизира имуните комплекси. Како резултат на тоа, пропустливоста на крвните садови се зголемува неколку пати и еритроцитите со плазма можат да продрат блиску до ткивата речиси непречено.

Хеморагичниот васкулитис, по правило, има бениген тек. Опоравувањето се јавува во рок од 2-3 недели по извршената точна дијагноза и пропишаниот соодветен третман.

Симптомите на хеморагичен васкулитис, пред сè, зависат од формата на болеста. Клиничарите идентификуваат 4 форми.

Форма на кожата

Најчесто се дијагностицира. Главен симптом на патологија е појавата на карактеристични лезии на кожата кои се малку над неа. Елементите на осипот можат да се спојат и да формираат големи области.

На почетокот на развојот на кожата форма на болеста, осипот е претставен во форма на црвени дамки, но како што патолошкиот процес напредува, тие стануваат се повеќе и повеќе како хеморагии. Ако ги притиснете, тие не исчезнат. Тоа е, исто така, карактеристична особина на кожата форма на хеморагичен васкулитис.

Локализацијата на исипот во форма на кожата е дисталните делови на долните екстремитети. Постепено, ќе оди до задникот и бутовите. Карактеристичен симптом - во областа на зглобовите, осипот е концентриран симетрично. Исто така, осипот може да се појави на стомакот или на горните екстремитети, но ова е многу ретко.

Ако болеста е тешка и правилниот третман на хеморагичен васкулитис не е пропишан навремено, тогаш на кожата може да се формираат области на некроза, покриени со врвови на врвот. Но, ваквата клиничка слика се развива многу ретко. Како по правило, со форма на кожата, крвавењето формира целосно исчезнува по 2 недели од почетокот на прогресијата на хеморагичниот васкулитис. Кожата исчезнува и ја менува својата боја. Ако пациентот често има релапси, тогаш пигментацијата на кожата може да трае долго време.

Артикуларна форма

Како по правило, главно влијае на возрасните. Кај децата е исклучително редок. Зглобовите на нозете се вклучени во процесот, понекогаш патологијата, исто така, влијае на зглобовите на зглобовите и лактите.

Главни симптоми: преку погодениот зглоб, кожата е хиперемична, едематозна. По некое време, осипува. Заедничките болки се испарливи. Понекогаш околните мускули, исто така, почнуваат да болат. За оваа форма на хеморагичен васкулитис, интоксикација е карактеристика. Овие симптоми исчезнуваат целосно по 7 дена.

Абдоминална форма

Тоа влијае и на возрасните и на децата. Многу е опасно. Симптомите се изговараат. Пациентот има болка во абдоминалната празнина. Причината за нивниот изглед е крварење во цревниот ѕид. Целиот овој процес е проследен со треска, гадење, повраќање. Исто така, на кожата се појавуваат хеморагични исипи.

Во најтешките клинички ситуации оваа форма е придружена со гастроинтестинално крварење (крв се појавува во столицата на пациентот). Ако крварењето е изобилно и не успее да го спречи, може да се развие колапс или пост-хеморагична анемија.

Компликации: интестинална перфорација, перитонитис , некроза. Во тоа време потребно е итно да се изврши операција за да се спаси животот на пациентот.

Бубрежна форма

Симптомите на оваа форма на хеморагичен васкулитис се доста разновидни. Во некои случаи, наспроти позадината на патологијата, се развива акутен или хроничен гломерулонефритис , нефротски синдром со пораст на температурата на големи броеви. Доколку времето не започне со лекување на патологија, тогаш може да се развие бубрежна инсуфициенција. Но најчесто прогнозата на бубрежната форма е поволна.

Мешана форма

Лекарите дискутираат за неговиот развој ако е можно да се дијагностицира нарушување на централниот нервен систем, гениталните органи и белите дробови за време на дијагнозата.

Молња форма

Патологијата е исклучително тешка - пациентот има треска, постојат симетрични масивни крварења, кои можат да се спојат. Локализација сајтови - нозе, раце, задникот, лицето. Можна ткивна некроза. Ако не е навремено да се дијагностицира оваа форма на хеморагичен васкулитис, тогаш е можно дури и фатален исход.

Дијагностика

Специјалисти развија одредени критериуми за дијагноза на хеморагичен васкулитис. Постојат вкупно 4. Ако едно лице има два или повеќе критериуми, тогаш ова овозможува точно да се дијагностицира.

Главни критериуми:

 • палпабилна пурпура;
 • откривање на гранулоцити со биопсија;
 • абдоминална болка;
 • возраст на пациент до 20 години.
Палпабилна пурпурна

Други дијагностички методи:

Третман

Првото нешто што треба да се насочи терапија, е елиминација на факторот кој го предизвикал развојот на хеморагичен васкулитис. Како по правило, лекарите прво прибегнуваат кон конзервативен метод на третман, кој вклучува:

 • директни антикоагуланти - хепарин;
 • трансфузија на плазма;
 • антитромбоцитни агенси - Курнантил и Ибустин;
 • витамини;
 • активатори на фибринолиза;
 • антимикробни лекови. Третманот на хеморагичен васкулитис со овие лекови е неопходен ако причината за нејзиниот развој е акутна или хронична инфекција;
 • Козлодуј - индометацин;
 • глукокортикостероиди;
 • плазмафереза;
 • имуносупресивни агенси;
 • системски ензимски тераписки лекови;
 • цитостатици.

Ако хеморагичниот васкулитис е многу тежок и често дава рецидиви, во овој случај, лекарите прибегнуваат кон терапија со матични клетки. Оваа техника се нарекува техника на иднината. Факт е дека матичните клетки имаат тенденција да го зајакнат имунолошкиот систем, како и да создадат нови садови наместо оние што се оштетени.

Во прилог на терапијата со лекови, исто така е прикажана диета за хеморагичен васкулитис. Пациентот мора строго да се придржува на одмор во кревет. По третманот, пациентот е регистриран и следи две години. Некои луѓе прибегнуваат кон помош на народните лекови. Но, тие можат да се користат само по консултација со вашиот лекар и во тандем со терапија со лекови. Секогаш вреди да се потсетиме дека не секогаш истите народни лекови подеднакво им помагаат на две лица.

Народна медицина

Многу луѓе се прибегнуваат кон традиционалната медицина за лекување на разни болести кај децата и возрасните. Причината е едноставна - билки не се штетни и опасни за телото како разни синтетички лекови. За третман на хеморагичен васкулитис народни лекови користат билки кои имаат анаболни, антиалергични, апсорбирачки и имуностимулациски својства.

Фитотар - фолк лек за лекување на васкулитис
 1. Тинктура од лисја од лисја, коприва, равнец и плодови на јапонската Софора. Се зема до 4 пати на ден. Овој народен лек е многу ефикасен и често се користи дури и за лекување на деца.
 2. Маст на пупки и маснотии од нутриа. Состојки треснаа и инфузирана недела. После тоа, маста може да почне да се применува на погодената кожа. Овој народен лек има многу корисни својства. Мирото може да се нанесува на кожата на возрасните и на децата.
 3. Лосиони и фито отпад, исто така, се широко користени народни лекови за третман на хеморагичен васкулитис.

Превенција

Специфична превенција, која може да ги заштити возрасните или децата од развојот на хеморагичен васкулитис, како таква не постои. Но, се развиени превентивни мерки кои ќе му помогнат на лицето кое веќе претрпело таква болест за да го спречи развојот на рецидивите:

 • навремено да ги лекува заразни болести;
 • важно е да се следи хипоалергична исхрана;
 • невозможно е да се спроведе било каква физиотерапија;
 • вакцинациите кои вклучуваат бактериски антигени не можат да се дадат;
 • редовно посетувајте го докторот;
 • користете антибактериски лекови колку што е можно поретко и само по препорака на вашиот лекар;
 • избегнувајте контакт со хемикалии.

60% од пациентите успеваат целосно да ја излечат болеста, па затоа, врз основа на вакви податоци, може да се каже дека прогнозата за болеста кај возрасните и децата е обично поволна. Но, само под услов пациентот да биде навреме и соодветно лекуван.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хеморагичен васкулитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Капиларна токсикоза (појавување симптоми: 12 од 12)

Капиларната токсикоза е синоним за хеморагичен васкулитис и болест на Шенелин-Генох. Ова е прилично честа повреда на кожата и васкуларните ѕидови. Ова е доста сериозна болест која бара задолжителна долгорочна, комплексна терапија.

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 7 од 12)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Серумска болест (појавување симптоми: 6 од 12)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Шагасова болест (појавување симптоми: 6 од 12)

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...
Ласа треска (појавување симптоми: 6 од 12)

Ласа треска е вирусна инфекција предизвикана од вирусот со истото име. Најчесто во африканските земји. На други континенти е исклучително редок. Провокатор на болеста е специфичен микроорганизам кој најчесто го пробива човечкото тело преку дигестивниот тракт. По инфекцијата, ги инфицира виталните внатрешни органи и крвните садови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .