Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аортна стеноза: симптоми и третман

Аортна стеноза - главните симптоми:

Аортна стеноза е патолошки процес кој води до стеснување на аортата во областа на вентилот. Како резултат на тоа, е нарушен природниот одлив на крв од комората. Овој тип на болест се однесува на злото на кардиоваскуларниот систем. Во отсуство на навремен третман, можно е развој на сериозни компликации, до смртоносен исход. Патологијата е забележана дури и кај новороденчињата. Конзервативниот третман за таков дефект речиси никогаш не се користи. Најчесто се врши замена на аортната валвула.

Етиологија

Вродената патологија, која може да се дијагностицира дури и кај новороденчињата, е предизвикана од генетска предиспозиција или патолошки абнормалности во процесот на феталниот развој.

Што се однесува до стекната аортна стеноза, следниве фактори може да се наречат провокативни фактори:

Но, во исто време, треба да се забележи дека етиологијата на аортна стеноза сé уште не е јасна.

Општи симптоми

Симптоматологијата кај децата и возрасните не е значајна, но различна. Кај новороденчињата во почетната фаза на развој, патологијата може да биде целосно асимптоматска.

Симптомите на болеста кај децата се како што следува:

 • замор, дури и по кратка активност или игри;
 • недостаток на здив;
 • вртоглавица;
 • болка во градите или затегнатост.

Што се однесува до новороденчињата или децата од повисока предучилишна возраст, симптомите на аортна стеноза можеби не се воопшто. Смртта може да се случи одеднаш, со најмало преоптоварување или влијание врз срцето. Не е невообичаено детето да умре во класа за физичко образование без очигледна причина. Затоа, ако бебето се жали на главоболка или непријатност во градите, треба веднаш да се консултирате со лекар. Критичниот момент може да дојде одеднаш.

Кај возрасните со кардиоваскуларни болести, може да се појават следниве симптоми:

 • честа главоболка;
 • аритмија ;
 • болка во градите;
 • чувство на затегнатост;
 • брз физички замор;
 • недостаток на здив;
 • несвестица;
 • кршење на крвниот притисок.

Како кај децата, асимптоматската смрт не е исклучок кај возрасните. Но, сето ова може да се спречи ако навреме го испитува кардиолог.

Во исто време, треба да се разбере дека гореспоменатите симптоми може да укажуваат на други заболувања на кардиоваскуларниот систем.

Манифестација на патологија кај новороденчињата поради наследни фактори. Ако недостатоците биле забележани кај други членови на семејството, веројатноста за развој на аортна стеноза значително се зголемува.

Класификација

Од природата на болеста е конгенитален или стекнат тип на дефект. Примарната форма на аортна стеноза најчесто се дијагностицира кај деца од основно образование и новороденчиња.

Според типот на локализација, се разликуваат такви форми на недостаток:

 • вентил (околу 60% од пациентите);
 • над вентил;
 • субвакулар.

Тежината на дефектот зависи од големината на површината на дупката на вентилот.

Покрај тоа, постои класификација на порок според степенот на неговиот развој. Вкупно има пет степени:

 • Првиот - практично нема симптоми, хируршки третман е многу ретко применлив. Фетусот не е дијагностициран;
 • втората е срцева слабост . Пациентот може да се жали на главоболка и замор, се јавува кај новороденчиња и деца до 7 години;
 • третиот - симптомите се поизразени, има ангина . Во оваа фаза, операцијата е применлива;
 • четвртиот - симптомите на изразена срцева слабост;
 • Петтиот е терминал. Оперативната интервенција е контраиндицирана, лековите може само привремено да ја подобрат состојбата на пациентот.

Последната фаза од развојот на аортна стеноза е сериозен дефект. Процесот е неповратен, операцијата не носи подобрување.

Покрај тоа, постојат уште две форми на болест:

 • субаортна стеноза;
 • аортна стеноза.

Субаортна стеноза

Субаортната стеноза е наследен дефект, затоа се дијагностицира само кај новороденчиња. Како што се развива субаортната стеноза, се појавуваат гореспоменатите симптоми. Како што покажува медицинската пракса, операцијата се применува кога пациентот е на возраст од 14 до 18 години. Оптималната здравствена состојба претходно се одржува на медицински начин.

Аортна стеноза

Аортната стеноза е најтешко да се дијагностицира. Нема клинички манифестации се додека стеснувањето станува 30% помалку од нормата. Според статистичките податоци, аортна стеноза се дијагностицира кај 25% од пациентите за кардиоваскуларни заболувања. Повеќе од половина од нив се мажи.

Хемодинамика во валвуларна стеноза на устата на аортата: PL - лев атриум; LV - лева комора; А - аорта

Стенозата на устата на аортата речиси никогаш не се забележува кај фетусот. Во повеќето случаи, развојот на болеста предизвикува друга заразната срцева болест.

Дијагностика

За почетни симптоми, консултирајте се со кардиолог веднаш. Дијагнозата на аортна стеноза започнува со личен преглед на пациентот и палпација - крвниот притисок и пулсот се проверуваат.

Да се ​​направи точна дијагноза и да се пропише точниот третман е речиси невозможно без инструментално истражување и идентификација на причината за болеста. Кај фетусот, ваквиот дефект може да се дијагностицира веќе во раните фази, користејќи специјална ултразвучна опрема. Колку порано болеста е идентификувана, поповолна е прогнозата за третман.

Стандардната програма за истражување на алатки вклучува:

 • ЕКГ;
 • рентген испит;
 • коронарна ангиографија.

Во зависност од состојбата на пациентот, неговата возраст и присуството на други болести во заднина, може да се препишат лабораториски тестови - општ и биохемиски тест на крв , ОАМ .

Покрај инструменталните и лабораториските тестови, лекарот може да препише специјални тестови - вежба за вежбање, неблагодарна работа и одење. Бидете сигурни да се земе предвид и семејна историја. Вториот особено е земен предвид ако болеста е дијагностицирана кај фетусот.

Само врз основа на добиените резултати, кардиологот ја прави конечната дијагноза и го пропишува правилниот третман.

Третман

Во аортна стеноза, се применуваат два типа на третман - терапија со лекови и оперативна интервенција. Исто така, не заборавајте да ја следите исхраната.

Лекови третман

За овој тип на болест не се користат специфични лекови. Најчесто пропишани лекови како спектар на дејство:

 • инотропен;
 • да се стабилизира хемодинамиката;
 • срцеви гликозиди;
 • диуретици.

Лекарот мора да препише лекови или витамински комплекси кои го збогатуваат телото на пациентот со калиум.

Хируршка интервенција

Операцијата се применува само ако може да даде позитивни резултати од 85-95%. Ако болеста е дијагностицирана во рана фаза или веќе во занемарена форма, операцијата речиси никогаш не се применува.

Операцијата се одвива во два вида:

 • балон пластика;
 • валвуларна протетика.
Замена на срцев вентил

Индикатори за операцијата може да бидат следниве фактори:

 • преваленца на лево вентрикуларна хипертрофија;
 • задоволителна состојба на миокардот;
 • преовладувачки систолен градиент на притисок.

По операцијата, пациентот мора да помине долг пат на рехабилитација. Бидејќи во оваа фаза постои значителен ризик од ендокардит, се пропишани специјални антибиотици.

Исхрана

Третманот за аортна стеноза неопходно обезбедува специјална диета. Во повеќето случаи, таквата исхрана треба да биде проследена од пациентот во текот на неговиот живот, со цел да се спречи повторување на болеста.

Исхрана за време на третманот ја елиминира потрошувачката на следната храна:

 • зачинета, масна, премногу солена;
 • пушено месо;
 • погодност храна, брза храна;
 • газирани пијалоци со бои;
 • слатка со вештачки бои.

Бидете сигурни дека целосно ќе го елиминирате алкохолот и пушењето.

Наместо тоа, треба да бидат присутни во исхраната на пациентот:

Во исхраната на пациентот треба да се каша
 • посно месо и риба;
 • ферментирани млечни производи;
 • овошје и зеленчук;
 • сокови од овошје и зеленчук;
 • леќата, овес, просо од каша.

За време на третманот на аортна стеноза, пациентот мора да ги прима сите потребни витамини. Чајот треба да биде само слатка. Потрошувачката на кафе треба да се минимизира или целосно да се елиминира.

Ако некое лице има вишок тежина, тогаш исхраната треба да се прилагоди што е можно повеќе за да се изгуби вишокот тежина. Но, секој ден пациентот треба да го добие потребниот комплекс на витамини и минерали.

Во почетните фази, таков комплексен третман на аортна стеноза дава позитивни резултати. Но, во отсуство на точен курс на терапија, можни се сериозни компликации и формирање на други болести во заднина.

Можни компликации

Аортна стеноза може да предизвика појава на такви болести:

 • срцева слабост;
 • хемолитична анемија;
 • ендокардит;
 • ангина пекторис

Не е исклучок и смрт. Синдром "ненадејна смрт" е забележан кај 15-20% од пациентите, вклучувајќи ги и децата.

Превенција

Спречувањето на оваа болест не е. Но, можно е да се преземат мерки со цел да се избегнат болести кои можат да предизвикаат дефект. Затоа, неопходно е да се предупредат ваквите болести:

Треба да се избегнуваат компликации од било која болест, дури и настинки или грип , ангина . На првите симптоми, болка во срцето, веднаш мора да контактирате со кардиолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аортна стеноза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Болест на срцето (појавување симптоми: 9 од 13)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Стекнати срцеви заболувања (појавување на симптоми: 7 од 13)

Стекнати срцеви дефекти - болести поврзани со оштетено функционирање и анатомска структура на срцевиот мускул. Како последица на тоа, постои повреда на интракардијалната циркулација. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи може да доведе до развој на многу компликации, особено на срцева слабост.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 7 од 13)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Вродена срцева болест (појавување симптоми: 6 од 13)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Алпорт-синдром (наследен нефритис) (појавување симптоми: 6 од 13)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .