Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алфабетски рубрикатор на човечки болести и услови
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Отоларингологија

Отоларингологијата, како еден од видовите на медицинска медицина, е фокусирана на дијагностицирање и лекување на болести на носот, ларинксот, фаринксот и увото, како и нивна соодветна превенција. Најчестите болести на носот вклучуваат ринитис и синузитис, фурункула на носот и синузитис. Меѓу болестите на грлото, најчести патологии се ларингитот и фарингитисот, како и тонзилитот.

Ушните болести најчесто се манифестираат како отитис, еустахитис и тимпанитис, како и трауматски повреди. Овие органи се тесно поврзани една со друга, и затоа секоја болест во една област предизвикува појава на болеста во друга. Здравствените проблеми поврзани со отоларингологијата бараат сериозен пристап, бидејќи секоја од болестите не влијае само на општата здравствена состојба, туку исто така може да предизвика сериозни компликации. Значи, вториот како резултат може негативно да влијае на нервниот, срцевиот, респираторниот, како и на имунолошкиот систем на телото.

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...

Капакот на сулфур е процес во кој ушниот канал е затворен поради акумулација на сулфур и нечистотија, што може да доведе до оштетување или целосно губење на слухот. Треба да се напомене дека оваа патологија се манифестира не само во нарушување на слухот. Лекарите забележуваат дека приклучокот за сулфур во увото може да биде пропратен со вртоглавица, главоболка, гадење и повраќање. Не препорачуваме силно да ја отстраните плута (со помош на надворешни предмети или капки), бидејќи тоа може да доведе до влошување на патолошкиот процес и развој на сериозни компликации.

...

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...

Отитисот медиум е воспалителен процес на заразна природа што влијае на средното уво и шуплините кои се поврзуваат со него. Болеста се јавува и кај возрасни и кај деца, иако децата се почесто болни, што е поврзано со анатомските и физиолошките карактеристики на внатрешната структура на увото. Мажите и жените се подеднакво подложни на оваа патологија, а луѓето со хронични инфекции на орофаринксот и назофаринксот - тонзилитис, кариес, синузитис, синузитис и сл. - почесто ќе страдаат.

...

Streptococcal воспалено грло - акутна инфективна болест, често влијае на крајниците. Причините за болеста, според името, се стрептококи (група А). Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот - кога зборувате со носител на вирусот, како и при кашлање или кивање. Од моментот на инфекција до почетокот на првите симптоми, поминува просек од три дена. Болеста се јавува кај секое лице поединечно. Често, може да се меша со акутни респираторни инфекции, кои често го дијагностицираат хроничниот стрептококен тонзилитис, што може да доведе до развој на доцни компликации.

...

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...

Тубо-отитис (исто така наречен еустахитис) е акутен или хроничен воспалителен процес локализиран во аудитивната (Евстахиска) цевка. Текот на оваа болест се карактеризира со нарушување на процесот на вентилација во средното уво, а тоа, пак, доведува до брзо опаѓање на слухот.

...

Губење на слухот е патолошка состојба која се карактеризира со остра или постепено намалување на слухот. Влошувањето во способноста за согледување на звуците може да биде или краткорочен феномен или последица на сериозни болести. Губењето на слухот може да почне да напредува поради употребата на одредени синтетички лекови, во однос на позадината на заразни болести и така натаму.

...

Увулитот е воспалителна болест која влијае на мал процес кој се наоѓа на задниот раб на непцето. Како по правило, овој процес се карактеризира со силна болка, тешкотии при дишењето и чуство на туѓо тело во грлото. Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ 10), оваа болест е доделена на шифрата К12.2. Третманот на оваа болест го пропишува само лекар, откако се извршени сите потребни лабораториски и инструментални дијагностички постапки.

...

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...

Фарингомикоза (тонзиломикоза) е патологија на мукозната мембрана на фаринксот на акутна или хронична природа, главна причина за развојот на која е инфекцијата на телото со габи. Фарингомикозата ги зафаќа луѓето од апсолутно сите возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Ретко се случува некоја болест во изолирана форма.

...

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...

Уво холестеатом е тумор-како тумор во средното уво шуплина, која се состои од десквамирани епител и холестерол кристали. Третманот на оваа болест, во повеќето случаи, е хируршки. Во ретки случаи, и само во почетната фаза на развојот на болеста, санацијата на барабанот може да се примени за да се отстрани инкапсулираниот тумор.

...

Рчењето е таков специфичен процес во кој дишењето на лицето се менува за време на спиењето. Рчењето, чии симптоми се јавуваат и кај животните, се карактеризира со појава на растреперен нискофреквентен звук, придружен со вибрации.

...

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

...

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

...

Хроничен синузитис е болест со која најчесто родителите на децата и возрасните пациенти се свртуваат кон ЕНТ. Со цел да се разбере она што е оваа патологија, морам да кажам дека во носната празнина има многу синуси, воспаление кое предизвикува синузитис. Покрај тоа, еден синус ретко се воспалува - често се забележува полисинузитис, односно повеќе воспалителни фокуси во нив.

...

Хроничниот тонзилитис е патолошка состојба во која се случува периодично воспаление на крајниците. Поради ова, жлездите стануваат постојан извор на инфекција, што доведува до хронична интоксикација и алергизација на телото.

...

Екссудативен отитис медиум е патологија на средното уво што се јавува без значителни знаци на воспаление, но со формирање на серозен, а потоа гноен ексудат во шуплината. Оваа патологија е вид на отитис медиа на средното уво, но продолжува без сериозни симптоми и со карактеристични промени. Најчесто е ексудативен отитис медиа - најчесто мали деца се болни (до 7 години - 60% од случаите, од 10 до 15 години - 10% од случаите).

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .