Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отомикоза: симптоми и третман

Отомикоза - главните симптоми:

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста во повеќето случаи е еднострана, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

Проблемот со оваа болест е дека во почетната фаза на нејзиниот развој не постојат специфични симптоми. Првично, ова може да биде тинитус и конгестија, намалување на аудитивната перцепција и слаба болка. Потоа може да дојде до испуштање од аудитивниот отвор. Дијагнозата на отомикозата може да се направи само по клинички испитувања на габичната средина.

Оваа болест е најчеста кај децата. Возрасните се помалку подложни на болеста, и мажите и жените можат да бидат подеднакво болни. Ризичната група е деца од една до пет години. Отомикозата може да предизвика луѓе кои имале мастоидотомија или користат слушно помагало. Опасноста од оваа болест, исто така, им се заканува на пливачите. Освен тоа, набљудувањата покажаа дека ширењето на габична инфекција што може да предизвика уво за отомикоза се јавува поактивно во влажна тропска клима.

Причини за болеста

Главниот предизвикувачки агенс на увото отомикоза е габична инфекција. Се шири во топли клими, но некои габи може да влезат во телото ако има кандидијаза од кожата или кандидијаза на гениталии. Оваа болест, исто така, може да се стимулира со дерматофити или актиномицети.

Во некои случаи, отомикозата се јавува поради повреда на увото или ингестија на туѓо тело. Прекумерното потење или помалите гребнатини за време на гребење може да влијае на развојот на болеста. Повреда на правилата за хигиена, исто така, може да предизвика болест.

Друга причина за болеста може да биде дисбиоза . Ако некое лице е болно, на пример, со отитис и посебни процедури (миење, земање антибиотици), ова може да доведе до отомикоза на надворешното или средното уво. Исто така, болеста може да предизвика слабеење на имунолошкиот систем, алергии или дијабетес .

Класификација

Во зависност од локализацијата на воспалителните процеси, овие типови отимикози се разликуваат:

  • отворено;
  • габичен мирингит;
  • микотичен отитис медиум;
  • Отомикоза на постоперативната празнина.

Околу половина од пациентите страдаат од отомикоза на надворешното уво. Средниот габичен отитис се јавува многу ретко. Што се однесува до развојниот механизам, оваа болест има три фази. Во почетната фаза, има непријатност и чешање. Увото може да се заложи. Тогаш се развива акутната фаза: болките се интензивираат, има црвенило, отекување на увото.

Хроничната отомикоза не е како живи симптоми. Периодично се јавува егзацербација на патолошкиот процес, во моментите на кои продолжува otorrhea.

Симптоми на болеста

Симптоми на отомикоза

Прекинувањето на развојот на масни филм од уво може да сведочи за надворешна отомикоза. Ова се случува поради повреди на кожата или зголемена влажност. Се појавуваат едеми за слушни помагала и оклузија на кожните жлезди. Чувството на чешање и застојот е првиот симптом на болеста. Пациентите ги припишуваат овие симптоми на загадување на ушниот канал, па затоа се обидуваат да го исчистат. Ова доведува до оштетување на кожата и инфекција во раните, болеста напредува. Значи, мали симптоми, безгрижни движења може да ја влошат ситуацијата и остро да доведат до акутна форма на отомикоза.

Понатаму, постои едем на надворешното уво со изразена хиперемија.

Испуштањето, чиј број за неколку дена станува поголем, е карактеристичен симптом на акутната фаза. Со текот на времето, аудитивниот отвор е целосно блокиран, постои губење на слухот и бучава, звуците се перципираат исклучително лошо. Сето ова е проследено со силна болка.

Често, отомикозата може да предизвика регионален лимфаденитис. Самата инфекција влијае на надворешниот дел на увото, а во ретки случаи шуплината на нападите на средното уво. Ова може да се случи кај пациенти со леукемија или дијабетес.

Ако некое лице се развие воспаление на тимпаничната празнина, тогаш против позадината на ова може да се развие миотичен отитис медиум. За време на овие болести, зголемувањето на болката и благосостојбата значително се влошуваат. Состојбата на слухот нагло се намалува, има бучава во ушите и главоболка.

Кога габична инфекција се шири до увото, таа влијае на кожата. Така може да се појави габичен мирингит. Се појавуваат следниве симптоми: намалување на аудитивниот капацитет, болка.

По тимпанопластика или радикална мастоидектомија, може да се појави отомикоза на постоперативната празнина. Може да има болка во увото и околу неа. Опасноста од состојбата е дека пациентите ги сметаат овие симптоми како последица на претходно изведените процедури.

Во прилог на горенаведените симптоми, со отомикоза, интоксикација и зголемување на температурата на телото до големи броеви може да се забележи.

Дијагноза и третман

За да се утврди дијагнозата, неопходно е да се земе тест за културна и микроскопска анализа. Спори на габа и филамент на мицелиум во тест сведочат за оваа дијагноза. Овие студии даваат можност да се одреди типот на габи што ја предизвикале болеста.

Во прилог на лабораториски тестови, исто така, треба да се соберат историјата на животот и болестите, да се спроведе клиничка дијагностика, микроскопија и отоскопија.

Ако се сомневате дека отиомикозата на увото треба да се испита со вилушка за тунинг и акустична импедансаметрија. Исто така треба да направите аудиометрија и ооакустична емисија.

По испитувањето, лекарот ќе може да пропише соодветен курс на третман со употреба на анти-габични лекови. Третманот на отомикозата е комплексен настан, кој вклучува лекови и разни процедури. Прво, лекарот пропишува антимикотични и антифунгални лекови. Второ, миењето на органите на слушниот апарат може да се изврши. За оваа цел се пропишуваат квинол и нистатин, амфотерицин, клотримазол и кастеланска течност. Пред оваа постапка, потребно е да се исчисти увото на секрети и сулфур. Трето, потребно е лекување на болеста со помош на лекови со фунгицидна активност (флуконазол).

Третманот за отомикоза треба да вклучи зајакнување на имунолошкиот систем. За лекување на оваа болест, важно е да се нормализира ушната микрофлора. За ова, лекарите препишуваат лекови со витамини.

Ако пациентот има повеќе болести, тие треба да се елиминираат како итно прашање. Терасијата за десензитизација исто така е релевантна, бидејќи отомикозата често може да предизвика алергиска реакција во телото.

Третманот на отомикозата треба да се спроведува само во комплекс. Комплексот вклучува висококвалитетни лекови, терапевтски процедури, земање витамини и зајакнување на имунолошкиот систем. Доколку отомикозата е придружена со заболувања во заднина, тие исто така треба интензивно да се третираат за да се елиминираат причините и болестите на надворешното и средното уво.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Отомикоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Отитис кај деца (појавување симптоми: 9 од 11)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Пултурен отитис медиа (појавување симптоми: 7 од 11)

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

...
Хроничен отитис медиа (појавување симптоми: 6 од 11)

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

...
Отитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Отитис е генеричка дефиниција која се однесува на отични воспалителни болести. Отити, чиишто симптоми се поврзани со воспаление, во најголем дел е заболување забележано кај деца.Тоа често се јавува наспроти позадината на инфекција која паднала во средното уво, а повреда на увото или алергијата може да предизвика помала отитис медиа.

...
Надворешни отитис медиуми (појавување симптоми: 5 од 11)

Надворешниот отитис е форма на отитис во кој надворешниот аудитивен канал е предмет на воспаление. Надворешниот отитис, симптоми кои зависат од типот на воспаление (ограничен отис или дифузен, што е чест), е прилично честа болест што се јавува кај пациенти од било која возрасна група.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .