Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ринитис: Симптоми и третман

Ринитис - главни симптоми:

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

Ринитис ги напаѓа луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата. Ринитис кај бремени жени е многу опасен, бидејќи е потребно да се третира со голема претпазливост за да не му наштети на мајката или на детето.

Постојат главни типови на ринитис:

 • сува;
 • остар
 • хипертрофичен;
 • хиперпластичен;
 • субатрофна;
 • гноен;
 • атрофичен;
 • хроничен;

Акутен ринитис

Акутен ринитис обично се развива против позадината на други болести на горниот респираторен тракт. Главните причини кои придонесуваат за појава на овој вид на ринитис:

 • респираторни инфекции;
 • вирусни инфекции;
 • пенетрација во телото на бактерии.

Децата страдаат од акутен ринитис многу тешко. Поради носната синусната конгестија и оток, детето почнува да дише преку устата, што негативно влијае на неговата состојба. Кај новороденчињата со акутен ринитис, нема лов. Со целосна назална конгестија, бебето целосно одбива да се храни.

Акутен ринитис за време на бременоста е опасна болест, поради назалната конгестија, бремената мајка не може нормално да дише. Ова значи дека телото на детето може да добие помалку кислород. За третман на ринитис кај бремени жени се користат најбезбедни лекови.

Постојат следните симптоми на болеста:

 • иритација на носната мукоза. Во рана фаза на развој на болеста, се забележува отекување на мукозните мембрани, хиперемија и дилатација на садовите лоцирани во нив;
 • појавата на изобилен, транспарентен исцедок;
 • во последната фаза на развој на ринитис, испуштањето станува густо, жолто-зелено, но задушеноста исчезнува.

Кај акутниот ринитис не е секогаш потребна употреба на лекови. Пациентот се мие носот со слаб раствор на морска сол, топло зовриена вода. Исто така е ефикасно да се мие носната шуплина со декорации на лековити билки (цвеќиња од камилица, calendula, листови од мудрец, кантарион), кои се познати по своите антисептички својства. Пациентите со акутен ринит често се препишуваат со инхалации со масла (смрека, ела, еукалиптус). Ринитис во бременоста и кај новороденчињата треба да се третира со претпазливост. Лекарите препорачуваат испирање на носот со обична топла зовриена вода.

Кога акутниот ринит станува сериозен, лекарите препорачуваат користење капки Аквалор или Аква Марис, како и намалување на капките во носот (Нафтизин, Галазолин, Сапарин). Антивирусни агенси (Arbidol, Anaferon, Grippferon), антимикробни масти (Bifirol, Oksolinovaya и ѕвездичка) добро се борат со болеста. Како по правило, ваквиот третман ви овозможува целосно да ја елиминирате болеста.

Хипертрофичен ринитис

Хипертрофичен ринитис е хронично воспаление на мукозните мембрани на носот со зголемување на големината на коскениот скелет и мукозната мембрана која го покрива.

Се разликуваат следниве форми на хипертрофичен ринитис:

 • едематозна форма (папиларна или полипоза);
 • пештерална форма (хиперваскуларна или лажна);
 • фиброзна форма (во која е засегната и коскената основа);
 • мешана форма (преплетување на сите овие форми заедно).

Причини за прогресија на хипертрофичен ринитис:

 • хипотермија;
 • искривување на носната преграда (вродени или стекнати);
 • употребата на лекови (долгорочна употреба на назални капки);
 • зголемена невроваскуларна ексцитабилност;
 • ослабен имунитет;
 • ендокрини, кардиоваскуларни, алергиски болести;
 • лоши навики;
 • работат во простории со хемикалии;

Со развојот на хипертрофичен ринитис, респираторната функција е во голема мера нарушена. Едно лице не може целосно да дише низ носот, бидејќи е целосно полнето.

Следниве техники се користат за лекување на оваа болест:

 • ултравиолетово зрачење;
 • ултра-висока фреквентна терапија на лигавицата на носната синус;
 • масажа на мукозната мембрана со употреба на спленинска маст;
 • употреба на вазоконстрикторни капки (хидрокортизон);

Хируршки третман на болеста:

 • галвано-каустици на турбинати (катеризација на ткива со специјални метални петелки од различни форми со електрична струја). Овој третман е многу ефикасен;
 • субмукозната вазотомија (сече преку зглобовите на садот помеѓу перистоумот и мукозната мембрана);
 • cryodestruction (отстранување на формации користејќи течен азот);
 • конхотомија (делумно или целосно отстранување на носната лигавица).

Ако времето не започне да го спроведува третманот на болеста, тогаш ќе се развие во хронична форма. Хроничниот хипертрофичен ринитис е многу тежок и треба да се третира долго време и само во комплекс.

Хиперпластичен ринитис

Кај пациенти со хиперпластичен ринит, се јавува брз раст на мукозната мембрана, што доведува до стеснување на назалните пасажи и го отежнува дишењето.

Симптоми:

 • назален исцедок (мукозен, мукопурулентен или гноен);
 • назална конгестија;
 • оштетување на слухот;
 • гласовна промена;
 • главоболки.

Причини за хиперпластичен ринитис:

 • хипотермија;
 • повреди кои ја оштетиле носната дестилација;
 • конгенитална абнормалност;
 • заразни болести;
 • употребата на лекови во подолг временски период.

Оваа болест е многу комплексна и бара долг тек на лекување. Во почетните фази со мали израстоци на мукозната мембрана се користат вазодилататори. Ако терапијата не донесе олеснување и не ја подобри состојбата на пациентот, тие се придвижуваат кон хируршки методи кои овозможуваат комплетно лекување на ринитис:

 • ултразвучна дезинтеграција на субмукозата на конха;
 • замрзнување на мукозни;
 • гори хромна или трихлороцетна киселина.
Воспаление во ринитис

Субатрофичен ринитис

Ова е вид на ринитис во кој воспаление на носната слузница се јавува како резултат на кршење на неговата исхрана. Ако започнете со терапија во почетните фази на развојот на патологијата, тогаш целосно ќе можете да го излекувате.

Првично, симптомите на сутротропниот ринитис се слични на атрофичниот ринитис. Пациент има кора во синусите. Слузницата брзо се суши, па така лицето ќе почувствува убод и влошено во носот.

Главните причини за развој на сутротропски ринитис:

 • катарални заболувања;
 • механички оштетувања;
 • бактерии и вируси.

Третман на сутротропен ринитис:

 • витамински комплекс;
 • протеинска терапија;
 • вежби за дишење;
 • автохемотерапија;
 • терапевтски бањи.

Сува ринитис

Овој вид на ринит продолжува без изобилство на секрети, па дури и обратно - назалната мукоза е многу сува. Најопасен сув ринит кај деца на рана возраст, особено кај новороденчиња. Кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар и да започнете да ја третирате болеста.

Симптоми на сува ринитис:

 • назална конгестија;
 • тежок сува назофаринкс;
 • губење на мирис;
 • непријатно чувство при вдишување (чуство на туѓо тело во носот);

Причини за сув ринитис:

 • климатски падови;
 • постојан ринитис;
 • поттикнува воспаление на назофаринксот;
 • хирургија;
 • заразни болести;

Методи на лекување на сува ринитис:

 • дневна хидратација на мукозните мембрани (миење со солен раствор или раствор од морска сол);
 • земање антипиретни таблети (во случај на треска);
 • употреба на вазоконстрикторни агенси за назална употреба (нафтизин).

Бурен ринитис

Оваа форма на болеста е придружена со гноен исцедок. Со крајот на третманот, болеста може да се претвори во хроничен ринитис. Во оваа фаза ќе има атрофија на мукозната мембрана.

Во напредната фаза на гноен ринитис, може да се појават разни компликации - синузитис , фронтален синузитис , отитис медиа .

Синузитис

Тежината на симптомите зависи од степенот и сериозноста на ринитот. Оваа болест се карактеризира со следниве симптоми:

 • кинење;
 • тешки главоболки;
 • зголемен замор;
 • недостаток на здив;
 • треска;
 • треска;
 • губење на апетитот;
 • мирис на гниење од синусите (карактеристичен симптом).

Причини за гноен ринитис:

 • хипотермија;
 • респираторни заболувања;
 • вирусни инфекции;
 • бактериски инфекции.

Процесот на третман обично е многу долг и се состои од неколку фази.

Главните методи на третман на ринитис:

 • перење на носот (со раствор на натриум хлорид со додавање на јод или со раствор од морска сол);
 • употреба на вазодилататори кои имаат антибактериски својства (ксилометазолин, санорин, назол, нафтизин).
 • земање антибиотици со широк спектар на дејства (изофра, мирамистин);
 • земање антипиретични таблети (парацетамол);
 • Маслото од млеко се користи за отстранување на суви кора;
 • се препорачува обилен пијалок (чај, компот, бушотини, билни тинктури);
 • акупресура.

Атрофичен ринитис

Ова е хронично воспаление на носната лигавица. Карактеристични симптоми се атрофија, дегенеративни и склеротични промени во носната мукоза. Почетните симптоми на оваа болест се сува мукозните мембрани, формирањето на кора од формации на неа. Подоцна кај пациентите чувството за мирис е намалено, назалниот септум станува слаб. Со овој вид на болест, може дури и да формираат дупки. Во некои случаи, атрофичниот ринитис може да влијае на интраназалните коскени структури, а потоа може да има сериозно зголемување на луменот на носната празнина.

Постојат две форми на атрофичен ринитис:

 • првата форма на атрофичен ринитис се развива поради ефектот врз носната мукоза на специфичен патоген, Klebsiella ozenae;
 • Втората форма на атрофичен ринитис се развива по операцијата. Исто така, основата за нејзиниот развој може да биде било која болест на ендокриниот систем (најчесто болеста се манифестира за време на хормонални нарушувања за време на пубертетот), недостаток на витамин Д и железо.

За да се дијагностицира атрофичниот ринитис, се користат следните методи на истражување:

 • серумска анализа;
 • микробиолошки преглед;
 • КТ

За третман на атрофичен ринитис, лекарот може да препише да зема антимикробни таблети (амикацин, рифампицин). Исто така, се покажува дека често се мие на носната шуплина со специјални решенија. Во некои случаи, пациентот е пропишан комбиниран лек (ацетилхитеин, туаминогептана сулфат).

Хроничен ринитис

Ова е болест на горниот респираторен тракт, која се карактеризира со промена на мукозната мембрана на носните пасажи. Хроничниот ринитис кај пациент се развива ако не ја излечи акутната форма на оваа патологија навремено. Кај хроничен ринит, дел од клетките се заменува со ткиво на лузна.

Симптомите на болеста се појавуваат само во акутната фаза:

 • гноен исцедок од синусите;
 • кивање, горење, чешање, скокање;
 • назална конгестија;
 • појава на болка во носот;
 • треска;
 • црвенило на очите;
 • кинење.
Симптоми на хроничен ринитис

Причини за хроничен ринитис:

 • пушењето е пасивно или активно;
 • ненадејни климатски промени;
 • намален имунолошки систем;
 • прашина;
 • токсични супстанции;
 • анатомски прекршување на коските на носот (стекнати и вродени);
 • долгорочен третман со лекови (хормонални, седативни апчиња).

Ринитис третман се врши со следниве методи:

 • терапија со лекови. Нафтизин, нафазолин и други лекови се користат. Масни лекови, исто така, се користат во хроничен ринит;
 • физиотерапија;
 • хируршки третман.

Ринитис за време на бременоста

Бремените жени од ринитис неодамна почнаа да се манифестираат почесто. Ова се објаснува со фактот дека имунитетот на жените во овој период е малку ослабен и не може толку активно да се спротивстави на вирусите и бактериите. На првите симптоми на болеста, веднаш треба да одите кај лекарот и да започнете со лекување.

Причините за развој на ринитис кај бремени жени може да бидат многу, но лекарите истакнуваат:

 • инфекции на респираторниот тракт;
 • хронични болести во акутната фаза (синузитис, синузитис, фарингитис);
 • менување на хормоналните нивоа.

Третманот на ринитис за време на бременоста главно се изведува од страна на народни методи или со употреба на бенигни лекови (нафтизин, галазолин, имеин, ферхекс, нос, санарин). Најдобро е да се третира болеста под надзор на специјалист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ринитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: терапевт , оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астматичен бронхитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...
Заден ринитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Хроничен ринитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

...
Контакт дерматитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Контактниот дерматит е дерматолошко заболување од воспалителна природа, во некои случаи има алергиска природа. Таквите ерупции имаат јасна локализација, но не случајно, но само во местата на контакт со кожата со иритант.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .