Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фарингомикоза: симптоми и третман

Фарингомикоза - главните симптоми:

Фарингомикоза (тонзиломикоза) е патологија на мукозната мембрана на фаринксот на акутна или хронична природа, главна причина за развојот на која е инфекцијата на телото со габи. Фарингомикозата ги зафаќа луѓето од апсолутно сите возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Ретко се случува некоја болест во изолирана форма.

Во повеќето клинички ситуации, таа е придружена со други габични лезии на усната шуплина. На пример, стоматитис , глоситис или гингивитис .

Причини

Главниот етиолошки фактор на оваа болест е патогени габи. Најчесто, прогресијата на патологијата се јавува поради активната активност на габите на родот Кандида. Во поретки случаи, телото е "нападнато" од калапи.

Ако некое лице е сосема здраво, тогаш во ретки случаи фарингомикозата може да почне да напредува. Стекнатите или вродените состојби на имунодефициенција, како и патологиите на ендокриниот систем играат централна улога во неговиот развој. Како по правило, болеста напредува во позадината на следните патолошки состојби:

Механизам за развој

Габичниот фарингит, како и многу други болести од заразна природа, почнува да напредува во позадината на намалувањето на општиот и локалниот имунитет. Патогените габи, кои се главниот фактор во развојот на патологијата, постојано живеат во усната шуплина на здраво лице, но не предизвикуваат штета на неговото тело се додека не почнат да се манифестираат. Ако поради некоја причина дојде до намалување на локалниот имунитет, тогаш габите ги напаѓаат клетките на оралната мукоза и таму брзо ќе се размножуваат.

За време на нивниот животен циклус, тие ослободуваат голем број токсини, кои отровни клетки и предизвикуваат развој на воспаление. Како резултат на тоа, слузницата во устата станува светла розова боја, отекува и нејзината структура станува лабава. Ако габите "напад" на крвните садови и нивните токсини влегуваат во крвта, лицето почнува да покажува симптоми на интоксикација. Со протокот на крв, патогените габични организми се шират низ телото и се населуваат во органите (освен ако не е одговорен квалификуван третман на фарингомикоза).

Класификација

Од природата на курсот, лекарите лачат акутен и хроничен габичен фарингитис. Често се јавуваат случаи кога дијагностиката не била извршена веднаш и третманот не бил пропишан, патологијата траела хронично.

Фарингомикоза

Исто така, болеста се квалификува во зависност од локалните промени:

 • псевдомембранозна фарингомикоза. За оваа форма на болеста карактеристична е формирањето на површината на грклавата плоча, која има бела, поретко жолта боја. Има сирен изглед и лесно може да се отстрани со медицинска шпатула. Често, по отстранувањето на плаката на површината на мукозната мембрана, можно е да се откријат области на хиперемија што крварат;
 • катарлална фарингомикоза. Со оваа клиничка форма, хиперемичните области со мазна површина се формираат на грбот на фаринксот;
 • ерозивна и улцеративна фарингомикоза. Во оние места каде што патогени габи навлезе во лигавицата, се формираат ерозии и улцерации. Тие можат да крварат.

Симптоматологија

Во акутната форма на болеста симптомите се изразени многу јасно. За хроничен тек на фарингомикоза, периодичноста е карактеристична - периодите на ремисија се заменуваат со периоди на егзацербација на болеста (до 10 пати во 12 месеци).

За фарингомикоза, типично е непријатноста во грлото:

 • гребење;
 • сувост
 • чувство на горење;
 • при јадење или голтање, постојат болни сензации кои имаат тенденција да се зголемат и зрачат на долната вилица, увото.

Во прилог на овие симптоми, пациентите со тонзилома болест се засегнати:

 • зголемен замор;
 • како што напредува болеста, се зголемуваат цервикалните лимфни јазли;
 • зголемување на температурата;
 • слабост

Дијагностика

Квалификуван специјалист може да се сомнева дека развојот на оваа болест кај лицето е веќе врз основа на постојните карактеристични поплаки. Потоа, тој ќе собира анамнеза на животот и болеста и ќе спроведе инспекција.

Дијагностички методи на болеста:

 • миколошки истражувачки методи (откривање на габи во материјалот со микроскоп);
 • културна студија;
 • OAM и UAC ;
 • имунограм.

Диференцијална дијагноза на болеста се изведува со следниве болести:

Третман

Акутната фарингомикоза може да се третира на амбулантска основа, но ако болеста се одвива со симптоми на тешка интоксикација или со развој на компликации, тогаш пациентот се препорачува да биде хоспитализиран во болница, така што докторите можат да ја следат неговата состојба.

Со цел третманот на фарингомикозата да биде колку што е можно поефикасен, се покажало дека систематски се земаат антифунгални лекови (во форма на инјекции или таблети) и се применуваат локално. Со оваа болест, следниве групи на лекови се многу ефикасни:

 • алиламини;
 • азоли;
 • полиени.

Изборот на лекот се врши по спроведување на културна студија и идентификуван е инфективен агенс. Обично лекот на избор за лекување на патологија е флуконазол. Дозата е избрана врз основа на општата состојба на пациентот, како и на тежината на текот на неговата болест. Ако, во текот на пет дена, од почетокот на приемот, состојбата на лицето не се подобри, агентот мора да се замени.

За локален третман со користење на следниве лекови:

 • Суспензија на натамицин;
 • боракс во глицерин;
 • Клотримазол;
 • Мирамистин.
Лекот Мирамистин

Превенција

Во услови на навремена дијагноза и препишување на компетентен третман, прогнозата на болеста е повеќе од поволна. Ако фарингомикозата стане хронична, тогаш ќе биде невозможно целосно да се опорави од болеста - може да се пренесе само во фазата на ремисија.

Превентивни мерки:

 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • контрола на гликоза во крвта;
 • користете антибиотици само според индикации и под контрола на вашиот лекар;
 • при првите симптоми кои укажуваат на развој на болести на ендокриниот систем, се препорачува веднаш да се консултираат со лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фарингомикоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Листериоза (појавување на симптоми: 7 од 12)

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...
АРИ (појавување симптоми: 6 од 12)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Фаринголаринтит (појавување симптоми: 6 од 12)

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...
Фарингитис (појавување симптоми: 5 од 12)

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...
Болки во грлото (појавување на симптоми: 5 од 12)

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .