Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отосклероза (отоспонгиоза): симптоми и третман

Отосклероза (otospongiosis) - главните симптоми:

Отосклероза (друго име за болеста - оспоспонгиоза) е лезија на коскената капсула во внатрешното уво. Како резултат на отосклероза, пациентот развива губење на слухот, дисфункција на слушниот систем и анкилоза на стремежот. Заедно со губење на слухот, пациентот може да почувствува болка во ушите, како и вртоглавица. Болеста обично влијае на едно уво, но по некое време, без соодветен третман, таа оди на второто.

Овие статистички податоци покажуваат дека 1% од населението има отпосгогиоза, главно жени, а најчесто симптомите се појавуваат на возраст од 25 до 35 години. Обично, третманот вклучува операција.

Причини

Појавата на отосклероза е поврзана со неколку причини:

 • фактор на наследство. Најчесто, отоспонгиозата е болест на семејството. Исто така, повредата на увото понекогаш се јавува кај бремени жени (лекарите го објаснуваат ова нарушување во работата на тироидната жлезда и васкуларните болести), што може да придонесе за стекнување на болеста од идно потомство;
 • фактор на инфекција. Лекарите откриле дека оштетувањето на садовите на внатрешното уво може да се развие како резултат на болест, како што се мали сипаници , но пациентот мора да има наследна предиспозиција за болеста;
 • фактор на повреда и други нарушувања. Се појавува ако има повреди на акустична природа, оштетување на крвните садови - се нарушува снабдувањето со крв во коскената капсула на лавиринтот на увото или се развива калцификација на ткивата.

Класификација на болестите

Експертите идентификуваат 3 типа на отосклероза, во зависност од типот на ушната дисфункција:

 • проводен Во оваа форма, нарушена е само звучна спроводливост, а перцепцијата на звукот останува нормална. Овој тип на отосклероза е, од аспект на прогнозата за опоравување, најповолен, бидејќи обично вклучува целосно враќање на слухот. Во некои случаи, заедно со лековите пропишани да земаат народни лекови;
 • мешани Оваа форма на болеста ја нарушува перцепцијата на звукот и звучната спроводливост. Тешко е да се третира отпоспониозата од овој тип. Во некои случаи, лекарите можат да го вратат само коскениот звук;
 • кохлеар. Со развојот на оваа форма, функцијата на ушите за перцепирање на звукот е значително оштетена (при изведување на звук на аудиограм, прагот на спроводливост со коскена форма не е поголем од 40 dB). Дури и операцијата не е во состојба да ги елиминира сите симптоми, и не секогаш води до доволна за нормален живот, реставрација на слушни и ушни садови.

Во зависност од природата на манифестацијата, оспоспонгиозата е поделена на:

 • бавно (забележано во 2/3 од случаите);
 • спазматични (забележани кај 20% од пациентите);
 • брзо (забележано кај околу 10% од пациентите).

Знаци на болест

Отосклероза (оспоспонгиоза)

Отпосонгиозата, како по правило, се развива сосема незабележано. Сцената кога пациентот не чувствува симптоми на болеста се нарекува хистолошка. Вреди да се напомене дека во оваа фаза веќе почнуваат да се појавуваат промени во увото - се менува структурата на коскеното ткиво во лавиринтот и функционирањето на садовите. Од моментот кога болеста почнува да се развива додека не се појават првите забележителни знаци, може да поминат околу 3 години. Дијагнозата на отосклерозата во оваа фаза е можна само со помош на аудиометријата. Почнувајќи од втората фаза, можеме да ги разликуваме следниве главни симптоми:

 • појава на губење на слухот. Во почетните фази на болеста, пациентот обично не прави разлика помеѓу ниските тонови (особено гласовите на мажјаците), но ги слуша одличните (гласови на деца и жени). Исто така, може да има пренос на ушната кохлеа на надворешни звуци кои минуваат низ меките ткива (храна за џвакање, звук на чекори). Понатаму, овој симптом може само да се влоши - неговата регресија е невозможна, но тоа не оди до целосна глувост;
 • бучава во увото. Забележано е од повеќе од 80% од пациентите со оваа болест. Степенот на бучава што пациентот го слуша не зависи од степенот на губење на слухот и васкуларните лезии. Лекарите сугерираат дека овој симптом е директно поврзан со нарушувања на метаболниот тип или васкуларни проблеми;
 • уво болка. Се појавува во периоди на рецедив на отосклероза. Нејзината локализација е во мастоидниот процес. Обично, по почетокот на болката, пациентот почнува да слуша уште полошо;
 • вртоглавица. Овој редок симптом е обично лесен;
 • неврастенички синдром. Овој симптом е директно поврзан со фактот дека пациентите не можат целосно да комуницираат со другите, да се повлечат во себе, да станат летаргични и сонливи.

Дијагноза на болеста

Лекарот дијагностицира пациент со отпосгонгиоза, ако му се обрати со жалби за бучава во увото и губењето на слухот. Главната задача на лекарот е да ја разликува отпоспониозата од, на пример, тумор на уво, отитис, присуство на сулфурна цевка или невритис. За да го стори тоа, тој ќе препише отоскопија на пациентот, а исто така внимателно ги испита неговите уши.

Користејќи отоскопија, можете да го одредите отсуството на сулфурни приклучоци, сувост, како и промени во кожата на ушниот канал. Исто така, ако се сомневате дека е оспоспониоза, лекарот ќе препише аудиометрија на пациентот, кој ќе открие проблеми со перцепцијата на тивок звук (шепот). Во некои случаи, болеста може да се открие со радиографија на черепот или КТ.

Отоскопија

Третман на болеста

Третманот со отосклероза вклучува употреба на:

 • хируршки методи (хирургија);
 • народни лекови.

Хируршкиот третман на отосклерозата (хирургија) има за цел да го подобри механизмот на пренос на звук на перилимфата на лавиринт. Операцијата се изведува ако прагот на коскена спроводливост на звуците не надминува 25 dB, а воздухот - 50 dB. Ако перцепцијата на звуците од страна на пациентите е над овие граници или активната фаза на лекување се спроведува, операцијата е контраиндицирана. Постојат 3 типа на операции за третман на отосклероза:

 • стапедопластика;
 • создавајќи дополнителна дупка во лавиринтот;
 • мобилизација на стремежите.

Стапедопластика се изведува за ослободување на стремежот од процесите на коските кои ја имобилизираат. Фенестрацијата е втор тип на третман, меѓутоа, како што е стапедопластика, таа е привремена (неколку години). Вреди да се напомене дека stapedoplasty се смета за најефикасен метод кој обезбедува 80% успешен третман на болеста. Третманот на отосклероза ви овозможува да ги обновите садовите и механизмот на пренос на звуци, но третманот треба да се комбинира со други методи - слушно помагало, терапија.

Третманот на отосклероза со народни лекови може да биде дополнителен, но не и главен метод на третман на крвните садови и ушите. Меѓу многуте рецепти се разликуваат таквите народни лекови:

 • сок од компири. Овој народен лек се препорачува да се користи дневно за шест месеци;
 • маслиново или растително масло. Се препорачува да се пие дневно неколку месеци за да се потиснат симптомите на болеста;
 • мешавина од сок од лимон, путер и мед. Овој народен лек исто така се препорачува да се зема секој ден на празен стомак;
 • анасон семиња. Овој народен лек се препорачува за болки во ушите;
 • бадем од лимон. Овој народен лек помага да се елиминира вртоглавица.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате опосцероза (отоспоспиоза) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лавиринтис (појавување симптоми: 4 од 6)

Лабиринтис е воспалителна болест која влијае на внатрешното уво. Почнува да напредува заради пенетрација на инфективни агенси во организмот или поради повреда. Во медицината, оваа болест се нарекува и внатрешен отитис. Се карактеризира со развој на вестибуларни нарушувања (вртоглавица, несоодветност), како и оштетување на органите на слушниот апарат.

...
Невритис на аудитивниот нерв (појавување на симптоми: 4 од 6)

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...
Синдром на супериорна вена кава (појавување симптоми: 4 од 6)

Синдромот на супериорна вена кава е нарушување кое е кршење на одливот на венска крв од горниот дел од телото (циркулаторно нарушување). Основата на оваа болест е стегање на вената или појава на згрутчување на крвта, што всушност го нарушува нејзиниот одлив од главата, рамената и горната половина на телото. Ова може да доведе до појава на сериозни компликации кои можат да го загрозат животот на една личност. Ваквото нарушување често се дијагностицира на возраст од триесет до шеесет години (кај мажи неколку пати почесто отколку кај жени).

...
Перфорација на тапанчето (појавување на симптоми: 4 од 6)

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...
Холестатом (појавување симптоми: 4 од 6)

Уво холестеатом е тумор-како тумор во средното уво шуплина, која се состои од десквамирани епител и холестерол кристали. Третманот на оваа болест, во повеќето случаи, е хируршки. Во ретки случаи, и само во почетната фаза од развојот на болеста, санацијата на барабанот може да се искористи за да се отстрани инкапсулираниот тумор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .