Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мастоидитис: Симптоми и третман

Мастоидитис - главните симптоми:

Мастоидитис е лезија на воспалителниот тип, кој го покрива регионот на темпоралната коска и има заразно потекло. Најчесто оваа болест се јавува како компликација на отитис медиа. Најчестите симптоми се болката во мастоидниот процес на увото, присуството на едем и намалувањето на аудитивната функција.

Мастоидниот процес е пробивање на коските на храмот во черепот и се наоѓа зад школка од надворешното уво. Неговата структура е збир на клетки, кои се поделени со партиции. Тие можат да бидат исполнети со воздух, коскена срцевина или склероза. Текот на болеста зависи од видот на погодените клетки. Болеста е во право или лево.

Причините за болеста

Мастоидитис обично се јавува поради ширењето на инфекции (пневмококус, стафилокок и други) од средното уво. Инфекцијата може да влезе во мастоидниот процес ако тапанчето има премала дупка или поради други причини. Ретко, на пациентите им се дијагностицира болест која се јавува поради пенетрација на инфекцијата поради присуството на сепса или туберкулоза .

Главните причини за болеста се:

 • рана со огнено оружје;
 • механички оштетувања;
 • трауматска повреда на мозокот;
 • други промени во ушната структура поради одложена болест (надворешен, среден или аероутитис);
 • хронични заболувања ( хепатитис , туберкулоза, дијабетес );
 • назофарингеални заболувања ( фарингитис , синузитис , ларингитис ).

Видови болести

Постојат такви форми на болеста во зависност од причините за нејзиното појавување:

 • примарна (се јавува по механички оштетувања);
 • средно (формирано против позадината на други болести).

Според етапите, овие видови на болести се разликуваат:

 • ексудативен (со испуштање на течност);
 • точно (со формирање на коскени процеси).
Мастоидитис

Според клиничката форма, емитираат:

 • типични манифестации : главоболка, болка во увото;
 • атипични манифестации во кои болеста е речиси невидлива или постојат атипични знаци на болест.

Покрај тоа, постојат хроничен мастоидитис и акутен мастоидитис. Во првиот случај, сите симптоми се појавуваат прилично слаби, а некои се целосно отсутни. Во вториот случај, пациентот се жали на неколку знаци на болеста, кои се појавуваат сосема јасно.

Одделно, изолацијата на Безолд е изолирана, тип кој исто така предизвикува отекување на вратот, а гноен ексудат се формира во тапанчето или стереоцидомастоидниот мускул.

Симптоми на болеста

Симптомите на мастоидитис се различни, и се манифестира, како по правило, заедно со просечниот гноен отитис (2 или 3 недели). Мастоидитис кај деца може да се развие дури и во отсуство на формиран процес на коски (до 3 години, процесот сè уште нема време да се формира).

Вообичаените симптоми на болеста се:

 • намалување на перцепцијата на звуците;
 • зголемена телесна температура;
 • главоболки;
 • акутна болка зад увото;
 • супурација, која е забележана од надворешниот ушен канал.

Ако волуменот на супурација значително ја надминува големината на барабанот или е оштетен, тогаш ова укажува на ширење на болеста над средното уво. Ако количината на гној е незначителна, инфекцијата не се шири понатаму и интегритетот на тапанчето е сочуван. Кај пациент, може да се набљудува испакнатоста на увото, формирање на мазност зад увото, наместо на кожата пати обично се наоѓа таму. Мозокот може да се прошири на сите делови на черепот, предизвикувајќи згрутчување на крвта, периоостомска некроза и формирање на надворешни фистули.

Компликации на болеста може да бидат:

 • интракранијални заболувања ( менингитис , енцефалитис, згрутчување на крвта);
 • оштетување на лицето ( нервен невритис на лицето );
 • оштетување на функционалноста на вратот;
 • оштетување на очите (panophthalmitis);
 • сепса.
Симптоми на мастоидитис

Дијагноза на болест

Акутен остеоларинголог кој е квалификуван за мастоидитис може да се дијагностицира во рок од неколку минути. Исклучок може да биде атипичен тип на болест. Дијагнозата се базира на сведочењето на пациентот, добивање на историја на живот и болест, како и палпација на просторот зад увото. Исто така, отоларингологот ќе препише отоскопија, аудиометрија, бакспос и компјутерска томографија на увото , а во некои случаи и радиографија на черепот. Ова ќе помогне да се открие фазата на развој на болеста. Врз основа на овие студии, се прави дијагноза и се подготвува план за лекување.

Третман на болеста

Третманот на мастоидитис зависи од причината за појавата, природата на курсот, како и од стадиумот на процесот на воспаление на ушниот простор. Постојат такви основни методи на третман:

 • земање антибиотици, чија цел е уништување на изворот на инфекција (цефтриаксон, цефиксим, цефотаксим);
 • земање други лекови (антихистамин, тип на детоксикација);
 • хирургија;
 • физиотерапија;
 • народни методи.

Земањето лекови се нарекува и конзервативен метод на лекување, но неговата употреба е разумна во почетните фази на мастоидитис, кога болеста сè уште не се пробива во увото и во регионот на черепот. Пациентот е пропишан лек на различни видови на дејство (за приспособување на имунитетот, елиминирање на последиците и причините за воспаление, и други).

Хируршкиот метод е поефективен метод за справување со болеста. Операцијата се изведува на средното уво, а во отсуство на дупка во подрачјето на тапанчето, кое обезбедува дренажа, се врши парацентеза. За време на операцијата, која се одвива под анестезија, лекарот го мие увото за отворање со разни лекови, го пресекува перистоумот, ја отстранува горната коска од зад увото, а потоа ја затегнува раната. Пациентот мора да се подложи на хоспитализација и дневно облекување додека раната целосно не се излечи.

Хируршки третман на мастоидитис

Третманот на мастоидитис со помош на физиотерапија вклучува наметнување на компреси за затоплување, UHF-терапија, како и ултравиолетово зрачење на пациентот. Традиционалните методи, како физиотерапија, обично се помошни, но не и основни.

Постојат многу популарни рецепти за отстранување на болеста, меѓу кои се:

 • лек на топол кромид. Тоа би требало да се пече кромидот во мека состојба, ставете парче путер и кромид на газа, завиткајте го и вметнете го во ушниот канал за 1-2 минути. По завртете ја главата на пациентот со топол превез или шал;
 • третман на леб кора. Тоа треба да се загрева на двете страни со помош на водена бања, а потоа се нанесува на уво, затоплувајќи го.

Превенција на болести

Оваа болест може да се спречи ако:

 • навремено откривање на знаци на воспалителни лезии;
 • висококвалитетен третман на новиот отитис;
 • за извршување на манипулации од дезинфицирачки тип (за чистење на увото од нечистотија, прекумерно сулфур, итн.);
 • води здрав начин на живот;
 • јаде право (одржува рамнотежа на протеини, масти, јаглени хидрати и витамини);
 • спроведе имунорегулаторна терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате мастоидитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Отитис медиуми (појавување симптоми: 4 од 6)

Отитисот медиум е воспалителен процес на заразна природа што влијае на средното уво и шуплините кои се поврзуваат со него. Болеста се јавува и кај возрасни и кај деца, иако децата се почесто болни, што е поврзано со анатомските и физиолошките карактеристики на внатрешната структура на увото. Мажите и жените се подеднакво подложни на оваа патологија, а луѓето со хронични инфекции на орофаринксот и назофаринксот - тонзилитис, кариес, синузитис, синузитис и сл. - почесто ќе страдаат.

...
Суспензија на сулфур (појавување симптоми: 4 од 6)

Капакот на сулфур е процес во кој ушниот канал е затворен поради акумулација на сулфур и нечистотија, што може да доведе до оштетување или целосно губење на слухот. Треба да се напомене дека оваа патологија се манифестира не само во нарушување на слухот. Лекарите забележуваат дека приклучокот за сулфур во увото може да биде пропратен со вртоглавица, главоболка, гадење и повраќање. Не препорачуваме силно да ја отстраните плута (со помош на надворешни предмети или капки), бидејќи тоа може да доведе до влошување на патолошкиот процес и развој на сериозни компликации.

...
Хемофилна стапче (појавување симптоми: 4 од 6)

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

...
Паралогија на Бел (појавување на симптоми: 4 од 6)

Паралисот на Бел - е локализација на воспаление во фацијалниот нерв, што доведува до иннервација на мускулите на едната страна од лицето и е екстерно изразено во форма на асиметрија. Патологијата е примарна и секундарна. Покрај појавата на широк спектар на заболувања, хипотермија, злоупотребата на лоши навики и широк спектар на повреди на главата исто така делуваат како причини за ова нарушување.

...
Отитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Отитис е генеричка дефиниција која се однесува на отични воспалителни болести. Отити, чиишто симптоми се поврзани со воспаление, во најголем дел е заболување забележано кај деца.Тоа често се јавува наспроти позадината на инфекција која паднала во средното уво, а повреда на увото или алергијата може да предизвика помала отитис медиа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .