Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фаринголаринтит: симптоми и третман

Фаринголаринтит - главните симптоми:

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

Дијагностициран за време на испитувањето од страна на специјалист. За да се разјасни предизвикувачкиот агенс на болеста, се прават бактериолошки и вирусолошки испитувања на размаска од фаринксот, се зема крвен тест. Дополнителни дијагностички процедури: компјутеризирана томографија, рентген на синусите.

Терапевтски интервенции вклучуваат лекови, облоги, инхалации и народни лекови. Прогнозата е позитивна.

Етиологија

Акутниот фаринголаринтит најчесто се поврзува со ефектот на вирусот врз човечкото тело (горниот респираторен тракт).

Оваа болест може да предизвика такви вирусни патологии:

Многу ретко, акутна форма на болеста е предизвикана од габична инфекција. Кај возрасни пациенти овој тип на патолошки процес е забележан поради ослабен имунолошки систем.

Фарингларингитисот почесто се дијагностицира кај возрасни отколку кај децата. За да се предизвика развој на болеста може:

 • присуство на фокуси на инфекција во носот - синузитис , ринитис , пулпит ;
 • присуството на зголемени аденоиди ;
 • вдишување на штетни хемикалии или јагленова прашина;
 • постојана препресија на лигаментите;
 • алергиски реакции на телото на патоген;
 • јадење зачинета или премногу жешка храна;
 • пушењето и злоупотребата на алкохол.

Силен секојдневен стрес може да го намали имунолошкиот систем, како резултат на кој лицето е предмет на сите видови на негативни влијанија од надвор.

Класификација

Стапката на развој и текот на болеста е поделена на:

 1. Субакутен фаринголарин. Се карактеризира со брз развој, без компликации.
 2. Акутен фаринголарин. Се манифестира со мукозен едем, дилатација на крвните садови, десквамација на епителот. Воспалението е добро визуелизирано на местото на акумулација на лимфното ткиво: задните и страничните ѕидови на фаринксот, устата на аудитивни цевки, лакот на назофаринксот.
 3. Хроничен фаринголарин. Компликација на болеста. Карактеризираат благи симптоми со периодични егзацербации. Лош третман.

Хроничната форма на фаринголаринтит ги има следните видови:

 1. Катарски тип. Акутно површно воспаление на мукозната мембрана на фаринксот и регионалните лимфни јазли, нос, синуси, крајници и ларинкс. Промените се мали, црвенилото и отокот се благи.
 2. Хипертрофичен тип. Продолжено воспаление на ларинксот, слаб процес. Пехарните жлезди се зголемени, нивните канали се проширени. Лимфоидните формации стануваат подебели. Фиброзни нодули се појавуваат на ѕидовите на грлото или фаринксот.
 3. Субатрофичен тип. Се карактеризира со разредување на фарингеалната мукоза, бројот на жлездите е намален, а преостанатото зголемување. Садовите стануваат неколку пати помали, се згуснуваат. Мукозните престанува да се справат со функцијата на бариерата и да се исушат, нејзината боја исчезнува.

Фаринголаринтот може да се класифицира со етиолошки фактори на појава:

 • аденовирусен - кој се карактеризира со тешко болно грло со болки во грлото, е почест кај малите деца, адолесцентите и младите луѓе;
 • ентеровирална - сезонска болест, главно есенска, воспалено грло, болка во задниот дел, и лоша студ;
 • херпетичен - се јавува кај мали деца и деца на училишна возраст, воспалено грло со гингивостоматитис;
 • цитомегаловирус - заедно со слабите симптоми, детето е болно подолго, постојано чувство на треска;
 • респираторни - кај пациент температурата се одржува на околу 37, тежок течење на носот, кашлица, воспалено грло, почесто во рана пролет и зима.

За да се подобри ефикасноста на терапијата треба да се утврди видот и причината за болеста.

Симптоматологија

Симптоми на акутен фаринголарин

Акутниот фаринголаринтит се манифестира како резултат на директен ефект врз ларингеалната или фарингеалната мембрана на агресивен елемент. Главни симптоматски манифестации:

 • непријатност во грлото (суво, болно, болно голтање, горење);
 • болка при тркалање плунка;
 • метеж во ушите;
 • отечени лимфни јазли во вратот;
 • висока телесна температура;
 • сува кашлица;
 • голема акумулација на мукозни секрети во грлото.

Акутната форма има инкубационен период на развој од 10 часа до 5 дена.

Дополнителни функции:

 • тешки главоболки;
 • недостаток на здив;
 • рапаво дишење;
 • слаб апетит;
 • бледило на кожата;
 • нарушувања на цревата;
 • осип.

Во хронична форма, главните симптоми се сведуваат на чувство на болка и кома во грлото. Набљудувано црвено грло, оток на мукозните мембрани, сувост и разредување на задниот ѕид.

Дијагностика

Фарингларингитисот се дијагностицира за време на првичниот преглед на пациентот - со ларингоскопија, кога грлото и фаринксот внимателно се испитуваат од страна на лекар.

Со забелешка за болеста:

 • присуство на зголемена васкуларна шема;
 • вокални набори со задебелување и тешка воспаление;
 • спутумот се акумулира во нодуларни зони;
 • ларинкс со едем;
 • црвени формации на задниот ѕид.

За да се утврди типот на инфекција што ја предизвикала болеста, од пациентот е земен брис од грлото. Предавање тест за крв. Дополнителни истражувања за диференцијација на патологијата - компјутерска томографија на синусите.

По дијагнозата, се препорачува индивидуална терапија.

Третман

Пред да започне главната терапија, на пациентот им се даваат општи препораки за брзо закрепнување:

 • спаси одмор;
 • пијте многу течности;
 • спие не само ноќе, туку во текот на денот;
 • престанете со употреба на никотин и алкохол;
 • не вчитувајте гласните жици;
 • следете ја диетата (забранета е масна, зачинета и груба храна).

Фаринголаринтот се третира со лекови. Ефективни лекови:

 • антивируси (Амизон, Афлубин, Арбидол);
 • експекторанти (Ласлован, АЦЦ);
 • сува кашлица (бронхолитин, амбробен);
 • алергии (диазолин, кларитин);
 • температура (парацетамол, нурофен);
 • бактериските лезии се третираат со антибиотици, кои се избираат поединечно.

Лекарот може да пропише употреба на аеросоли, имуномодулаторни лекови, вдишување.

Во комбинација со главната терапија, се препорачува да се користи народниот третман:

 • Подмачкајте го грлото со екстракт од прополис со сирење и масло;
 • вдишување на ела, морско млеко или масло од лаванда, користено календула и мудрец;
 • наводнување на грлото со морска вода, што придонесува за ослободување на мукусот;
 • грлото poloskaetsya сол или сода решение, инфузии на камилица, дабови кора и хлебните;
 • Млекото со мед има експекторентни својства и помага при сува кашлица.

Бери, зеленчук и овошни плодови, топли чаеви имаат многу корисни својства.

Затоплување облоги се користат само кога температурата не е повисока од 37,7 степени. Грлото, градите и грбот се нанесуваат со масло од камфор, путер и лук. Откако пациентот е завиткан за добро да го загрее болното подрачје.

Можни компликации

Фаринголаринтитот може да биде комплициран од:

Со лоша настинка или без третман може да се развие синузитис . За да се избегнат сериозни последици, болеста треба да се третира на првите клинички симптоми.

Превенција

Најефективен метод на превенција е зајакнување на имунолошкиот систем на детето преку стврднување, вежбање, спорт и гимнастика. Неопходно е да се води здрав начин на живот, да се јаде правилно и да се избегне стресот .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Фаринголарингитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
АРИ (појавување симптоми: 9 од 20)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Фарингитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...
Ларингитис кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...
Фарингитис кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Фарингит кај деца е воспалителна болест која влијае на мукозните мембрани и лимфоидните структури на задниот ѕид на грлото. Треба да се напомене дека манифестацијата на таква болест е типична и за децата и за возрасните, но кај децата е почеста поради слаб имунолошки систем.

...
Фаринготрахеитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Фаринготрахеисот е воспаление на трахеата и фаринксот предизвикани од стафилококи или пневмококи, вируси (грип, параинфлуенца, аденовируси) и габи. Други причини, исто така, може да придонесат за болеста, како што се вдишување на студ, сув, загаден воздух, чад од цигари или фокус на инфекција кој е веќе присутен во човечкото тело (каризозен заб, ринитис, отитис). Болеста ги погодува луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .