Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лопатост: Симптоми и третман

Лопаст - главни симптоми:

 • Деформација на ушите
 • Зголемете го аголот на аголот

Лопаст - конгенитална анатомска особина, која се карактеризира со зголемување на аголот на ушната школка повеќе од 30 степени. Аномалија не предизвикува проблеми со слухот, тоа е козметичка абнормалност. Честопати, кога се зголемуваат, предизвикуваат затворање и предизвикуваат комплекс на инфериорност (поради потсмев на нивните врсници).

Главните причини за копање на ушите се генетска предиспозиција и дефекти на фетусот за време на формирањето на ембрионот.

Козметичкиот дефект се јавува кај 50% од новороденчињата, подеднакво е евидентно кај девојчињата и момчињата. Ако отстапувањето не е многу забележливо, корекцијата на рапавост може да се изврши безболно до 6 месеци, тогаш ќе биде многу потешко да се поправи недостатокот.

Во тешки случаи се применуваат оперативни мерки. Кај возрасните, испакнатоста на ушите може да се коригира само со помош на хируршка интервенција или со употреба на коректори.

Таа се дијагностицира рапав во дете по раѓањето. Третманот зависи од степенот на патологија и од возраста на пациентот. Прогнозата е позитивна.

Етиологија

Заглавените деца кај децата се најчести од конгениталните аномалии и лесно се коригираат во рана фаза на дијагностицирање, во процесот на одгледување, корекцијата на дефектот ќе биде уште потешка. За да се разбере суштината на проблемот, вреди да се разгледа анатомската структура на увото.

Ауриката има комплексна структура, се состои од тенка 'рскавица. Во рамките на очите, 'рскавицата е покриена со кожа и има изглед на навивам, се спојува со опашката надолу и завршува со ушна маст. Во внатрешноста постои контра-бран, кој е паралелен со навивам. Надолжната оска може да отстапува не повеќе од 30 степени - ова е норма. Релјефната форма на школка за секое лице е индивидуална.

Причини за рапавство:

 • генетска предиспозиција кога се забележува неразвиеност и мазност на анти-мавтање или негово отсуство;
 • големи големини на 'рскавица, кои придонесуваат за пренасочување кон страната на школка;
 • издолжување и деформација на лобусот поради хипертрофија на школка и необичен облик на опашката;
 • Макротијата може да придонесе за зголемување на целото уво, се јавува во васкуларни аномалии или прекумерно растење на ајкулите.

Лопастоста се коригира без оглед на причината за патологијата. Изборот на соодветната процедура ќе зависи од возраста на пациентот и од степенот на испакнатост на увото.

Симптоматологија

Бреместа бебе

Лоп-шпанско се случува кај деца и кај возрасни (поради недостаток на корекција на млада возраст). Во медицината, се разликува степенот на деформација на аурикулата, што влијае на хируршките манипулации во процесот на корекција на абнормалности.

Степени на раг-earedness:

 1. Прв степен Отстапувањата се незначителни, аголот на ушите е 31-44 степени. Исправување на дефектот со отстранување на вишокот 'рскавично ткиво во процепот.
 2. Вториот. Потребна е длабока интервенција во структурата на релјефот. Аголот на деформација е 45 степени, визуелно изразен. Исправката е преку чистење на ушната 'рскавица со формирање на специјален наведнувач.
 3. Трет степен Аголот на деформација е 90 степени. Сложена техника се користи кога вишокот ткиво е отстранет од 'рскавицата и се формира анти-рана.

Во прилог на надворешниот козметички дефект, лопатоста не е придружена со други симптоми.

Дијагностика

Лопастоста е очигледна за пациентот, отоларингологот може да го одреди степенот на патологија. Во отсуство на негативни симптоми кои не се поврзани со испакнатост на увото (болка, губење на слух), не се вршат дополнителни студии.

Ако пациентот се чувствува непријатност, болка, пропишува:

 • лабораториски тестови - пред операцијата и да се утврди причината за симптоматски манифестации (траума, хронична болест, инфекција);
 • инструментална дијагностика - МНР, рентген на аурикс, отоскопија.

Отстапувањата од синдромот на фон Реклингхаузен и синдром на Шершевски-Тарнер треба да се диференцираат.

Третман

Поправањето на ушите без хирургија е можно само во првата година од животот на новороденчето, додека арикулата е формирана. Користете специјални преврски со силиконска форма, со што на ушите им се дава неопходна идна помош. Можете да користите тесни капи и да ги исправи ушите на новороденото, за да не ја влоши деформацијата.

Кај повеќе возрасни пациенти, речиси е невозможно да се исправи раш-увото дома, бидејќи органот е целосно формиран. Дури и со долги носени специјални преврски со силен ефект на пробивање ќе бидат невидливи.

За училишните деца, експертите ја советуваат употребата на отопластија. Пред операцијата треба да се запознаат со контраиндикациите:

 • постапката се изведува кај пациенти на возраст од најмалку 6 години;
 • присуството на акутни или хронични болести е неприфатливо;
 • период на менструација или бременост;
 • болест на тироидната жлезда, присуство на дијабетес ;
 • малигни тумори и проблеми со коагулација на крв.

Во случај на алергиски реакции на било кој лек, пациентот е должен да го информира лекарот кој го посетува.

Поп-уво поправка со опопластика

Елиминација на лопастите со помош на отопластија. Операцијата вклучува неколку техники:

 1. Еинтер метод. Хируршка интервенција со ексцизија на ушната 'рскавица, проследено со шиење. Процедурата трае не повеќе од еден час. Прогнозата е позитивна, бидејќи лицата кои имаат тенденција да формираат келоиди не се препорачуваат.
 2. Метод Герзуни. Особеноста на операцијата е отстранување на рскавицата под ушната навика, со што се постигнува максимална корекција, лузните од цвест се незабележливи.
 3. Ласерскиот третман е современа процедура. Ласерското зрачење влијае на 'рскавицата, испарува. Овој метод брзо го коригира дефектот, пациентот не чувствува болка и не бара шивови, брз период на опоравување. Ризикот од инфекција и воспаление е минимизиран.

Процесот на закрепнување на пациентот по интервенцијата е околу еден месец. Во првите две недели, пациентот носи специјален завој, следните недели потребно е да се носат пред спиење. За некое време, оток и хематоми можат да продолжат. Кога болка се препишува со лекови против болки или со антибиотици.

Штеките се отстрануваат по две недели. За време на периодот на рехабилитација, треба да се заштити од нацрти, директна сончева светлина, нежно да се мие косата, да не се оди во салон за солариум, базен или бања, и да не се надградува вежбање.

Алтернативна операција е коректори за отстранување на загрозеноста. Нивната задача е да ги одржуваат ушите во правилна позиција. Уредите се невидливи и не предизвикуваат непријатност. Можете да ги носите на било која возраст. Лесно да се отстрани и да се стави.

Коректорот за уши се состои од две плочки зацврстени заедно, медицински лепак се користи за фиксација. Производствен материјал - хипоалергенски транспарентен силикон, кој овозможува структурата да остане незабележителна.

Најпознат модел е Арилис. Овој производ е руски произведен, отпорен на влага (можете да земете процедури за вода). Ако коректорот не е отстранет, уредот може активно да се користи околу една недела.

Можни компликации

Лопастоста може да се отстрани со операција, што предизвикува ризик од следниве последици:

 • формирање на хематоми кои предизвикуваат силна болка и можат да предизвикаат апсцес и инфекција;
 • шиење екструзија - пожелно е да се користи апсорбирачки материјал;
 • хиперкоррекција и неприродна контура на ауриката.

Полесно е да се избере метод за третирање на лошотост кога се запознаени со негативните ефекти од предложената техника.

Најдобрата превенција ќе биде корекција на времето за време на формирањето на урината кај дете.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Лоп-шпанско и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мукополисахаридоза (појавување симптоми: 1 од 2)

Мукополисахаридозата е генетско заболување поврзано со оштетено производство на одредени ензими од страна на телото, што придонесува за развој на тешки физички и невролошки симптоми. Наследни патологии се секогаш многу сериозни, бидејќи во повеќето случаи тие не можат да бидат целосно излекувани. Овие патологии вклучуваат мукополисахаридоза, која е прилично голема група на болести, што се развива поради фактот што процесот на ензиматска катализа на гликозаминогликаните во лизозомите е нарушен.

...
Полидактилија (појавување симптоми: 1 од 2)

Полидактилно е конгенитална абнормалност која се карактеризира со присуство на шести пети на рацете или прстите. Во огромното мнозинство на ситуации, малиот прст или палецот двојно се зголемува. Во моментов, причините за оваа патологија остануваат непознати, но лекарите веруваат дека една од причините може да биде наследноста и негативното влијание на различните извори врз телото на една бремена жена.

...
Перихондритис (појавување симптоми: 1 од 2)

Перихендритис - е група на болести кои влијаат на перихондромот, што се јавува во однос на позадината на инфекцијата. Вреди да се спомене дека воспалителниот процес се развива прилично бавно, но може да се прошири и на други области. Во најголем дел од случаите, повредата на 'рскавицата може да предизвика перихондротис. Ретко, болеста е секундарна по природа и се развива против позадината на заразни болести.

...
Синдром на маченка (појавување симптоми: 1 од 2)

Синдром на маченка (Lejen синдром) е патолошки процес на вродена природа што е предизвикан од отсуството на фрагмент од кратката рака на петтиот хромозом. Ова име на болеста се должи на карактеристичниот крик на децата, кој е сличен на мачката.

...
Синдром на Волф-Хиршхорн (појавување симптоми: 1 од 2)

Синдромот на Волф-Хиршхорн е наследна болест предизвикана од бришење на краткиот дел од хромозомот 4p16. Со такво отстапување, постои губење на дел од генетскиот материјал, што доведува до неповратни ефекти во телото, имено: ментална и физичка ретардација, физиолошки абнормалности, конвулзивни напади, нарушувања во работата на срцето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .