Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Distichyas: Симптоми и третман

Дистихија - главните симптоми:

Distichyas е болест на очниот капак кога се појавува дополнителен ред на трепките, на постоечките. Ова отстапување од нормата е доста ретко и се јавува и кај луѓето и кај животните (кај одредени раси на кучиња). Може да биде асимптоматска ако влакната се меки, но има и непријатни последици.

Оваа патологија е забележана кај луѓе од двата пола, дијагностицирани по раѓање или со текот на времето. Првиот специјалист кој ја опишува оваа болест се смета за офталмолог Блат. Во 1924 година, тој ја опиша болеста во едно од неговите дела, по што болеста почна да го носи името Дистихијас на Блат.

Етиологија

Во нормална состојба, трепките растат долж очниот капак во еден ред, а зад нив се мејомските жлезди. Со патологијата од нив растат дополнителни редови на влакната.

Научниците идентификуваат две главни причини за оваа аномалија:

 • наследство, кога еден од родителите, бабите и дедовците имал патологија;
 • генетска инсуфициенција поради болест.

Генетиката се уште се истражува за да се спречи појавата на аномалија, која се јавува при формирање на фетусот во матката поради неуспехот во формирањето на лојните жлезди.

Класификација

Distikhiasis е вид на трихојаза (раст на трепките), заедно со дистихија, кога има двоен ред на трепките.

Отстапувањето може да се појави во еден век или и двете, затоа, постојат два вида на болест:

 • дистихијаза;
 • дистроза

Типот на патолошкиот процес се одредува со визуелна инспекција од офталмолог.

Симптоматологија

Во повеќето случаи, дистихијазата не е придружена со никакви симптоми, но понекогаш се јавува:

 • тешка кинење;
 • црвенило на очите;
 • гори очите;
 • око тик;
 • белиот исцедок;
 • болка во окото.

Ако поради физиолошките карактеристики на влакната на очните капаци се благи, симптомите се отсутни и кога влакната се тешки, ја иритираат слузницата на очите, што може да доведе до такви последици како ерозија, корнеарни чирови.

Симптоми на дистихијаза

Дијагностика

Отстапувањето се забележува кај вообичаеното испитување на очните капаци од офталмолог, кога се наоѓа дополнителен ред на влакната зад главниот. Ако аномалијата не е визуелизирана, тогаш се користи специјална техника на зголемување. Со цел да не се предизвика иритација или ако пациентот не ги одвлече очните капаци, се нанесува посебно решение, а реакцијата кон реагенсот прво се проверува за да се елиминираат алергиите.

Третман

Distichyasis кај едно лице се третира со помош на:

 • хируршка интервенција - дел од слузницата со патологија се отстранува, а самиот капак е замрзнат, постапката не предизвикува непријатност;
 • ласерско отстранување на влакна - радијално отстранување на влакна;
 • рачно - како расте косата.

Посебни капки се препишуваат на пациентот со цел да се подготви окото и да се заштити рожницата од мешање. Лекот создава дополнителни слоеви на заштита, обвивајќи ја рожницата со специјален филм. Периодот на рехабилитација е две недели. Во тоа време, пациентот зема антибиотици и закопува специјални капки за заштита на рожницата од надворешната средина.

Можни компликации

Компликациите како такви не се идентификувани, но ако не ги следите препораките од лекарот и третманот за рехабилитација, може да почувствувате:

Ако пациентот го исполнува назначувањето на специјалист, тогаш наплатата изнесува 97%.

Превенцијата како таква исто така не е. Со првичните манифестации на клиничката слика на болеста, препорачливо е веднаш да се контактира со офталмолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Distikhiaz и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптикот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 3 од 9)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Амблиопија (појавување симптоми: 3 од 9)

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...
Склеритис (појавување симптоми: 3 од 9)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Преоптоварување (појавување симптоми: 3 од 9)

Преголемата работа е услов што не само што се соочуваат денес, туку и возрасните, но и децата. Се карактеризира со намалена активност, поспаност, оштетено внимание и раздразливост. Покрај тоа, многу луѓе веруваат дека прекумерната работа не е сериозен проблем и дека е доволно добро да спие доволно за да помине. Всушност, невозможно е да се ослободиме од таквата повреда со продолжен сон. Спротивното е точно - постојаната желба за спиење и неможноста да се опорави по спиење се главните симптоми на прекумерната работа.

...
Корнеарен улкус (појавување симптоми: 3 од 9)

Корнеарен чир е болест која најчесто е предизвикана од активноста на бактериите, како што се стафилококи, стрептококи, пневмококи, пус итн., Што доведува до дефект на рожницата и како резултат на тоа оштетен вид или дури и слепило. Тежината на клиничката слика и следната прогноза директно ќе зависат од длабочината на формирање на чир. Третманот е пропишан само од лекарот што посетува, само-лекувањето е неприфатливо.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .