Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тонзил хипертрофија: симптоми и третман

Хипертрофија на крајниците - главните симптоми:

Хипертрофија на тонзила - патолошки процес во кој има зголемување на лимфоидни јазли, кои се наоѓаат помеѓу предните и задните палатни лакови. Клиничката слика во рана фаза на развој е отсутен, и воопшто, симптомите се неспецифични.

За да се утврди точната дијагноза, како и да се утврди степенот на хипертрофија на крајниците, инструментална дијагноза, се врши испитување на пациентот од страна на отоларинголог. Третманот, како по правило, е конзервативен - терапијата со лекови е комбинирана со народни лекови, физиотерапија. Во екстремни случаи, ако таквата терапија не даде соодветни резултати, се врши тонзилектомија.

Оваа болест нема ограничувања на полот и возраста, затоа, дијагностицирана е хипертрофија на крајниците кај децата и хипертрофија на тонзили кај возрасни. Прогнозата е поволна: со помош на терапијата, симптомите се целосно отстранети, а здравствената состојба на пациентот се враќа во нормала. Треба да се забележи дека хипертрофијата на крајниците кај децата е доста честа појава.

Етиологија

Хипертрофија на крајниците со хипертрофија на аденоидите се јавува најчесто во детството, бидејќи бебињата имаат премногу слаб имунолошки систем, а заразна болест лесно може да го предизвика овој патолошки процес.

Генерално, хипертрофијата на крајниците е предизвикана од следниве етиолошки фактори:

 • чести рецидиви на аденоидитис ;
 • заразни болести на орофаринксот и горниот респираторен тракт, назални синуси;
 • продолжена хипотермија;
 • авитаминоза ;
 • изложеност на радиоактивно зрачење;
 • неурамнотежена исхрана;
 • стресни ситуации , постојана нервна напнатост;
 • прекумерна вежба;
 • исклучително неповолни услови.

Како и за болестите директно, тонзилната хипертрофија може да се должи на следните патолошки процеси:

Ризичната група вклучува луѓе кои имаат ослабен имунолошки систем, системски патологии, хронични заболувања на горниот респираторен тракт со чести рецидиви против позадината на хронични заболувања.

Хипертрофија на тонзил

Класификација

Според патогенезата, односно механизмот на развој на таквата патологија, како што се:

 • хипертрофичен - таков подтип на болеста се должи на физиолошки промени или карактеристики на уставните аномалии;
 • воспалителни - се развива против позадината на инфективни и воспалителни болести на отоларинголошката природа;
 • хипертрофично-алергиски - предизвикувач предизвикува различни видови на алергиски реакции.

Според тежината на развојот на патолошкиот процес, се разликуваат следниве форми:

 • хипертрофија на крајниците од првиот степен - крајниците не земаат повеќе од една третина од растојанието од предниот палатнички лак до фаринксот;
 • 2 степени - хипертрофираните ткива зафаќаат 2/3;
 • хипертрофија на крајниците од третиот степен - крајниците се во контакт еден со друг, па дури и одат еден за друг.

Од природата на локализацијата, овие видови на болести се разликуваат:

 • хипертрофија на назофарингеален тонзил;
 • хипертрофија на јазичниот крај;
 • хипертрофија на фарингеалниот тонзил.

Симптоматологијата во овој случај нема да биде извонредно различна поради една или друга локализација на патолошкиот процес.

Симптоматологија

Хипертрофијата на крајниците води до фактот дека работата на горниот респираторен тракт е нарушена. Наспроти ова, едно лице има напади на апнеја и грчењето. Како што патолошкиот процес се влошува, нападите ќе станат почести и подолги.

Клиничката слика на оваа болест се карактеризира со следниве симптоми:

 • непријатно чувство во грлото при голтање, болка и болка;
 • чувство дека има туѓо тело во грлото;
 • тешкотии со носната дишење, особено за време на спиењето, што води кон 'рчење;
 • скратен здив, плитко дишење, овие симптоми стануваат особено изразени по физичката активност;
 • необична положба за време на спиењето;
 • проблеми со говорот;
 • потешкотии при голтање;
 • главоболки;
 • оштетена концентрација, намалени перформанси.
Симптоми на хипертрофија на тонзили

Во хипертрофија на јазичниот тонзил, симптоматски комплекс ќе ги содржи следните клинички знаци:

 • ларингизам ;
 • кашлица без спутум;
 • губење на апетитот;
 • чувство на кома во грлото;
 • кашлањето може да предизвика крв.

Со поразот на фарингеалниот тонзил, симптомите се карактеризираат на следниов начин:

 • грчењето ;
 • губење на слухот;
 • главоболки, вртоглавица;
 • промена во структурата на лицето;
 • чести ринитис, трахеитис;
 • twangs;
 • бледило на кожата;
 • намалување на концентрацијата на вниманието, меморијата, влошување на когнитивните функции.

Треба да се забележи дека слична клиничка слика може да биде присутна кај некои отоларинголошки болести, па затоа во овој случај не е препорачливо да се само-лекувањето - треба да се консултирате со лекар веднаш штом првите симптоми почнуваат да се појавуваат.

Дијагностика

Првиот е физички преглед, при кој лекарот ја утврдува клиничката слика, личната и семејна историја, ја испитува медицинската историја на пациентот.

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • бактериолошки преглед на миндализам;
 • ендоскопија;
 • фарингоскопија;
 • Ултразвучен фаринкс.

Во некои случаи, може да биде потребна диференцијална дијагноза со болести како што се леукемија , инфективни заболувања на назофаринксот, бенигни или малигни тумори.

Третман

Најчесто, патолошкиот процес може да се отстрани со помош на конзервативни терапевтски мерки кои се засноваат на земање лекови и спроведување на физиотераписки процедури.

Терапијата со лекови вклучува:

 • решенија за испирање на устата;
 • кортикостероиди;
 • имуностимулативни лекови;
 • раствор од сребро нитрат;
 • антибиотици.

Физичка терапија се базира на следниве постапки:

 • UHF;
 • озонската терапија;
 • кал терапија;
 • ултразвучна масажа.

Народни лекови за оваа болест може да се користат, но само како додаток на главниот тек на тераписките мерки и по одобрувањето на лекарот.

Во принцип, прогнозата за таквата патологија е поволна - навременото лекување почнува брзо да ја подобри благосостојбата и да ги избегне компликациите. Во однос на превенцијата, треба да се преземат мерки за спречување на оние фактори кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипертрофија на тонзил и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аденоиди кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...
Лево-еднострана пневмонија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 6 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Аскаријаза (појавување симптоми: 6 од 20)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Орнитоза (пситакоза) (појавување симптоми: 6 од 20)

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .