Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемороиди, симптоми и третман

Хемороиди, главни симптоми:

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

Клиничката слика за оваа патологија има добро обележани, но неспецифични симптоми. Во почетната фаза, излекувањето на носот се појавува во форма на гноен ексудат, болка во носот, кинење и зголемување на температурата.

Одредувањето на видот на патолошкиот процес, како и формата на нејзиниот курс се изведува со користење на лабораториски и инструментални методи на испитување, физички преглед на пациентот од страна на отоларинголог, специјалист за заразни болести. Третман во повеќето случаи, конзервативен - терапијата со лекови се комбинира со процедури за физиотерапија, традиционални средства за лекување. Во хронична форма, по правило, се користат минимално инвазивни терапии.

Прогнозата, ако третманот ќе се започне навремено, е поволен. Инаку, развојот на сериозни компликации е неизбежен, а некои може да бидат во природата на неповратни патолошки процеси.

Етиологија

Следните фактори доведуваат до развој на болест како што е гамеморемоидитис:

 • текот на воспалителниот процес во носната област во текот на подолг временски период;
 • стекнати или конгенитални деформитети на назофаринксот;
 • алергиски реакции кои се придружени со ринитис ;
 • ослабен човечки имунолошки систем;
 • хипотермија;
 • нарушување на слузната функција;
 • оштетување на мукозната мембрана на хемикалии;
 • инфекција во областа на носната лигавица;
 • кариес ;
 • пренесување на траума на лицето.

Болестите на респираторниот систем, кои не добиле соодветен и навремен третман, исто така може да предизвикаат развој на патолошка состојба.

Класификација

Болеста обично се класифицира според својот тек:

 • акутни хемороиди;
 • хроничен гамерулет.

Исто така, ги разликуваме следниве форми на патолошка состојба:

 • ексудативна форма;
 • продуктивна форма.

Екссудативната форма, пак, е поделена на следниве типови:

 • catarrhal;
 • серозен;
 • гноен.

Производната форма може да се појави со ткивна хиперплазија или со појава на полипи.

Полипите во носната празнина може да бидат антрохоанално или еммоидни. Неалиергичната астма е чест придружник на гамемо-етмоидитис, кој е придружен со формирање на полипи. Исто така, болеста е: унилатерално или билатерално, лево или десно.

Норма и хаиморотмоидит

Симптоматологија

Знаци на хемороиди се како што следува:

 • општа слабост и замор во телото;
 • појава на мукозен или гноен карактер на носот;
 • назална конгестија, неспособност за вдишување;
 • главоболки наутро;
 • гласот станува рапав, рапав, тоа е особено добро слушнато наутро;
 • зголемување на телесната температура над 38 степени;
 • болка во фронталниот регион, горната вилица, во носниот премин;
 • постојано кинење, чувство на стегање;
 • честа кашлица без спутум;
 • чувството за мирис се влошува;
 • тешко, плитко дишење;
 • нарушување на спиењето, чести напади на несоница.

Во некои случаи, хемороидите предизвикуваат забоболка. Кај децата, клиничката слика се карактеризира на приближно ист начин: првичниот развој на болеста е многу сличен со ARVI .

На првите знаци на клиничката слика, веднаш треба да побарате медицинска помош. Инаку, сериозни компликации може да се развијат во позадината на занемарена болест.

Дијагностика

Во овој случај, ќе биде потребна консултација со отоларинголог, специјалист за заразни болести, имунолог, алерголог, исто така, може да бидат вклучени.

Прво, лекарот врши физички преглед на пациентот, при што:

 • ја одредува природата на клиничката слика, колку долго се појавуваат симптомите, времетраењето и зачестеноста на нивната манифестација;
 • собира лична историја;
 • ја испитува медицинската историја на пациентот.

Покрај тоа, тие спроведуваат такви лабораториски и инструментални дијагностички методи како:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • бактериолошко испитување на гноен ексудат;
 • риноскопија;
 • ендоскопија;
 • Х-зраци на синусите;
 • пункција на содржината на синусите за бактериолошки преглед.
Глутен десниот страничен haimorothoiditis на сликата

Како по правило, користејќи ги горенаведените методи на истражување, можно е да се утврди природата на текот на патолошкиот процес. Во ретки случаи се користи диференцијална дијагноза.

Третман

Ако акутната форма се дијагностицира без предиспозиција за компликации, хоспитализацијата не е потребна, а сите терапевтски мерки се вршат дома, како што е пропишано од лекар. Меѓутоа, во случај кога саканиот ефект не е, понатамошниот третман се врши во болницата.

Акутните хемороиди се третираат со конзервативни мерки.

Лекот дел од третманот вклучува лекови од следниот спектар на дејство:

 • антибиотски спрејови;
 • капки со муколитички ефект;
 • имуномодулатори;
 • антихистаминици;
 • антибиотици интравенозно или интрамускулно;
 • глукокортикостероиди.

Исто така заедно со ова, носните синуси се чистат со посебен катетер, проследен со третман со антисептички раствори.

Во хронична форма на хемороиди, се врши пункција - гнојната содржина на назалните синуси се отстранува преку пункции, а потоа антисептикот и антибиотиците се мијат. Во следните два месеци, пациентот мора да зема глукокортикостероиди.

Во некои случаи, се врши хируршка интервенција - се отвора етмоидалниот лавиринт. Ова се прави преку ендоскоп преку орбитата или назалните синуси - шуплината е добро исчистена и третирана со антисептички раствори.

За жал, во хроничната форма на синусната пункција само неколку: често се изведуваат неколку такви постапки. Самиот процес е доста болен, па пациентот е подготвен пред операцијата: тие даваат анестезија, објаснуваат зошто е потребно и кои резултати можат да се постигнат по операцијата.

Ако постои полипозна форма на патолошкиот процес, тогаш единствениот ефективен метод на лекување е хируршка интервенција - полипи се исфрлаат и се пропишува терапија со лекови.

Можни компликации

Компликациите може да се развијат и во акутни и хронични форми:

 • апсцес;
 • гноен менингитис ;
 • распаѓање на ребрестиот лавиринт;
 • намалена визуелна острина.

Ова може да се спречи ако веднаш се консултирате со доктор и поминат целосен курс на лекување.

Превенција

Профилактички препораки за гаиморотмоидитис се како што следува:

 • зајакнување на имунолошкиот систем, навремен третман на САРС и инфлуенца ;
 • overcooling;
 • правилна исхрана;
 • умерено вежбање, дневни прошетки на свеж воздух.

На првите симптоми, веднаш треба да го контактирате отоларингологот, а не да се само-лекувате.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хајморотмоидитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , специјалист за заразни болести, педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Заден ринитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
ARVI (појавување симптоми: 8 од 20)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Ринозинузитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...
Бурен ринитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...
Грип (симптоми на појавување: 7 од 20)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .