Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аденоидна хипертрофија: симптоми и третман

Аденоидна хипертрофија - главните симптоми:

Аденоидната хипертрофија е состојба во која назофарингеалниот тонзил станува голем поради хиперплазија на лимфоидното ткиво. Треба да се забележи дека хипертрофијата на крајниците е комбинирана со хипертрофија на аденоидите, всушност, тие се едно и исто. Главните визуелни симптоми се: отворена уста, запушен нос, назален глас, чести вирусни заболувања, редок отитис. Може да се случи и тонзилит или друга болест.

Со постојани вирусни и бактериски инфекции, лимфоидното ткиво ја губи силата и почнува да се зголемува. Кога се случи ова, устата на аудитивната цевка е исцедена, а нормалното дишење преку носот исто така е блокирано. Наспроти ова, започнува воспалителниот процес, ткивото се губи, имунитетот во оваа област се намалува, слузот се акумулира, што резултира со инфекција која почнува да "расте во главата".

Во суштина ова влијае на децата до седум години. Кај бебињата крајниците и толку големи - ова е нормално за нив. Но, тие можат да се зголемат уште повеќе ако детето во првата година од животот е болно повеќе од 4 пати од ARVI . Во овој случај, ќе му помогнете на квалификуван доктор за лечење.

Секое второ дете, лекарот го дијагностицира воспалителниот процес и компликации. Но, треба да се забележи дека хипертрофијата на аденоидите може да се појави во четириесет години. Треба да се спроведе терапија кога лекарот ги идентификува индикациите за ова.

Аденоидите учествуваат во формирањето на имунитетот, и тоа се случува до возраст од дванаесет години, по што тие почнуваат да се намалуваат.

Пациентите со аденоидна хипертрофија дишат преку устата, а не носот. Поради ова, телото губи кислород. Едно лице започнува несоница, грчењето и брзо се заморува. Отворена уста предизвикува абнормален развој на коските на лицето и го менува залак.

Исто така, детето почнува да се разболува често, бидејќи имунитетот не може да се справи со нивната работа. Во оваа состојба амигдалата не заштитува, туку, напротив, станува размножување за разни болести: покрај аденоидите , постои и тонзилит , алергија, отитис . Како компликација може да се развие астматичен бронхитис .

Локација на аденоидите

Етиологија

Постојат неколку главни причини зошто може да настане оваа состојба:

 • Чести напади на заразни и вирусни заболувања. Многу често, бактериите и разните вируси се истовремено присутни во телото. За да се справат со нив, телото не може, поради тоа што е зголемување на лимфоидното ткиво, кое престанува да се справува со нивните одговорности.
 • Генетска предиспозиција. Ако родителите во детството страдаат од хипертрофија, тогаш ризикот од таква патологија кај нивното бебе се зголемува.
 • Негативна микроклима. Ова главно се однесува на зимскиот период кога греењето е вклучено. Воздухот во становите станува overdried и топло, тоа нема влага. Постои акумулација на разни иританти и прашина, кои го попречуваат слободното дишење на носот. Ова води кон чести настинки и аденоиди.
 • Лимфотропни вируси. Овие се главно инфективен мононуклеоза и цитомегаловирус . Тие предизвикуваат зголемување на лимфоидното ткиво, црниот дроб и слезината.

За да ја идентификувате причината за патологијата, треба да побарате помош од искусен доктор или доктор за отоларинголог.

Класификација

Хипертрофијата е поделена на три степени, имено:

 • зголемување на аденоиди 1 степен - аденоиди се преклопуваат 1/3 од назофаринксот;
 • 2 степен аденоидна хипертрофија - преклопувањето на назофаринксот трае 1/2 дел;
 • 3 степен на аденоидна хипертрофија - аденоиди се преклопуваат со целиот назофаринкс и вомер, достигнуваат задните краеви на долниот турбинат и орофаринксот.

Секој степен ќе се појави карактеристично само за нејзините симптоми.

Симптоматологија

Симптомите на оваа патологија се специфични, па искусен лекар ќе направи точна дијагноза без никакви проблеми.

Знаците на патологија се како што следува:

 • дишењето на носот е тешко - детето спие со отворена уста, понекогаш и грчењето и грчењето;
 • се појавува аденоидниот тип на лице, односно устата е постојано отворена, горните заби се протегаат напред, лицето е проширено;
 • структурата на градите се менува;
 • слухот е намален;
 • говорот е оштетен;
 • вртоглавица и болка во главата;
 • се јавува несоница;
 • перформанси се намалува;
 • детето се расфрла.
Аденоидна хипертрофија

Поради фактот што имунолошкиот систем не може да се справи со сите проблеми што се појавија, детето често страда од респираторни болести, воспалено грло и отитис.

Дијагностика

Хипертрофија на аденоиди кај мали деца се дијагностицира во две фази: прво, лекарот ги испитува, ги слуша поплаките на пациентот и собира историја. Јасно се појаснува кога ќе се појави грчењето и колку е силно или прекинато, и можеби сосема е различно. Исто така, не кријам други симптоми кои се манифестираат: замор, несоница, проблеми со меморијата и концентрацијата, болка во главата, варење.

Кога пациентот визуелно се испитува со знаци на типична хипертрофија, сите знаци на болеста се "присутни" во буквална смисла на зборот.

Тоа е, пациентот има:

 • постојано отворена уста;
 • оток на назолабијалниот триаголник;
 • модринки се јасно видливи во окото;
 • малку капки малку вилица;
 • видлива деформација на јаготки и залак;
 • бебето не може да дише низ носот.

Степенот на болеста може да се постави со користење на специјален огледало. Оваа постапка се нарекува предна риноскопија.

Дополнително, докторот пропишува дополнителни истражувања:

 • Ендоскопски преглед, кој се изведува преку носот или грлото. Така можете да ги видите крајниците, воспалението и да ја одредите состојбата на мукозната мембрана.
 • Компјутеризирана томографија. Ви овозможува да го одредите статусот на коските и меките ткива. Се користи во тешки случаи кога е неопходно да се разликуваат неоплазмите од зголемената конха.
 • Бак сеење слуз. Оваа студија ќе помогне да се утврди хроничниот тек на заразна болест, на пример, стафилокока .
 • Крвен тест за вируси. Таквата студија е индицирана ако пациентот има зголемени лимфни јазли, црн дроб или слезина, а исто така постои висока температура и хроничен замор .
 • Алергиски тестови се изведуваат.
 • Испитај го слухот на пациентот.

Во прилог на овие дијагностички постапки, доколку е потребно, спроведе други студии. На пример, тестови на црниот дроб, ултразвучно испитување на абдоменот. До денес, постојат многу различни начини да се воспостави точна дијагноза.

Третман

Постојат неколку фази на третман на оваа патологија.

Во првата фаза се избира метод на терапија, односно тој ќе се спроведува на амбулантска основа или ќе биде потребна операција.

За ова, следниве индикации треба да бидат:

 • силно зголемени аденоиди;
 • неволно респираторен притвор во сон;
 • оштетување на слухот;
 • дефекти на кардиоваскуларниот систем;
 • дефект на бубрезите.

Во присуство на такви индикации, неопходно е да се изврши операција, со исклучок на ситуации каде што пациентот има слабо згрутчување на крвта, акутен развој на заразна или хронична болест и срцеви заболувања.

Хируршко отстранување на аденоиди

Втората фаза на третманот е поврзана со употребата на лекови.

Лекарот пропишува:

 • антивирусни агенси;
 • антибактериски;
 • антиалергични.

Покрај тоа, се пропишуваат процедури за чистење на носот од акумулираната слуз и се врши физиотерапија. Третманот има за цел враќање на функциите на лимфоидното ткиво.

Во третата фаза, лекарот ја оценува ефективноста на терапијата и, доколку е потребно, прави корекции.

Исто така, се препорачува пациентот:

 • да се воздржи од ладни пијалоци, да се избегнуваат прашливи и чадени простории;
 • почесто воздух и humidify воздухот во станот;
 • поминуваат повеќе време надвор;
 • Не контактирајте со настинки.

Четвртата фаза е да се одреди зачестеноста на профилактичките испитувања, да се спроведат истражувања за да се следи состојбата и навремено да се детектираат повторувања.

Можни компликации

Ако не третирате хипертрофија, тогаш детето може да има компликации.

Главните се:

 • Недостаток на кислород во телото. Кога бебето постојано дише преку устата, помалку кислород влегува во телото. Со назално дишење ова не може да биде. Ова негативно влијае на активноста на мозокот. Кај децата, перформансите се намалуваат, меморијата се влошува, детето станува отсуство на ум, невнимателно, раздразливо. Се појавува несоница.
 • Слушањето се влошува. Со оваа патологија се јавува преклопување на устата на аудитивната цевка. Покрај тоа, влијаат и на катаралниот и гноен отитис медиа.
 • Постојано присуство на инфекција. Воспалителни процеси во крајниците можат да предизвикаат алергии или автоимуна болест. Детето често страда од ларингитис , синузитис , бронхитис .
 • Често има настинки. Без нормално назално дишење и локален мукозен имунитет, мукозата станува размножување за заразни болести. Детето со оваа патологија е почесто и се опоравува подолго.
 • Го менува говорот. Детето почнува да зборува во носот, има назален глас, не изговара некои букви. Покрај тоа, коскената структура на лицето е нарушена.

Појавата на сите овие компликации може да се избегне ако одите на лекар на време.

Превенција

Профилактичките мерки за таквата патологија се следните:

 • потребно е да се намали инфективното оптоварување;
 • третманот на ARVI треба да се изврши во целост и до крај;
 • дете кое сè уште не е целосно здраво не треба да присуствува на тимот;
 • користете солен раствор за навлажнување на носната празнина;
 • почесто воздух и humidify соба;
 • детето мора да ја консумира потребната количина на течност дневно;
 • избегнувајте контакт со надразнувачи;
 • За зајакнување на имунолошкиот систем, избегнувајте стресни ситуации , гледајте телевизија и компјутер помалку, поминуваат повеќе време на отворено и вежбање;
 • биланс на исхраната.

Сите овие правила ќе помогнат за зајакнување на локалниот имунитет и намалување на ризикот од развој на вирусна или бактериска болест. Пред сѐ, запомнете дека ако детето тешко го дише преку носот, тоа мора да му се покаже на искусен специјалист.

Затоа, не треба да ги "затворите очите" на симптомите кои се појавија, но вие исто така не треба да се само-лекувате. Така што зголемените аденоиди не му наштетуваат на телото, само лекарот треба да ги третира.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аденоидна хипертрофија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на мозокот (појавување симптоми: 5 од 12)

Ракот на мозокот е болест, како резултат на прогресијата на која се формира малигнен тумор во мозокот кој се 'рнеа во неговото ткиво. Патологијата е многу опасна и во повеќето клинички ситуации е фатална. Но, животот на пациентот може значително да се прошири ако првите знаци на болеста се идентификуваат навремено и можете да одите во медицинска установа за сложени третмани.

...
Хипертрофија на тонзил (појавување на симптоми: 5 од 12)

Хипертрофија на тонзила - патолошки процес во кој има зголемување на лимфоидни јазли, кои се наоѓаат помеѓу предните и задните палатни лакови. Клиничката слика во рана фаза на развој е отсутен, и воопшто, симптомите се неспецифични.

...
Цервикална остеохондроза (појавување симптоми: 4 од 12)

Цервикалната остеохондроза, чија концентрација е забележана, како што може да се утврди од името, во вратот, е прилично честа патологија. Цервикалната остеохондроза, чии симптоми не можат секогаш да се сметаат единствено единствено како оваа болест, со оглед на карактеристиките на нејзината локализација и локалните процеси, често доведува до третман на специјалисти во други области, па затоа е контрадикторни овој симптом.

...
Спинален хемангиом (појавување симптоми: 4 од 12)

Спиналниот хемангиом е болест што се карактеризира со присуство на полека развиен бенигнен тумор. Пренесената болест може да се појави со болка или безболна. Нејзиното формирање се јавува во кое било коскено ткиво. Хемангиом е еден од најчесто дијагностицираните примарни тумори на 'рбетот.

...
Транзитен исхемичен напад (појавување симптоми: 4 од 12)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .