Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемисинузитис: симптоми и третман

Хемисинузитис - главни симптоми:

Хемисинузитис е воспаление на параназалните синуси. Оваа болест се смета за еден од видовите на синузитис, па третманот мора да биде навремен и ефективен. Постојат три дела на носната празнина: фронто-фронталните синуси, максиларните парак-казни шуплини и процесите на етмоидна етмоидна празнина - патологијата може да влијае на која било област.

Хемисинузитисот се карактеризира само како едностран патолошки процес - само оние синуси кои се на десната или левата страна. Ова е главната разлика помеѓу болеста и обичниот синузитис . Постои патологија поради неточната структура на мускулите на лицето.

Етиологија

Дијагнозата на акутен синузитис е доста ретка. Во суштина, болеста се развива ако лицето има абнормална структура на черепот, поради што не постои нормален одлив на течност низ носот. Ако еден синус е воспален, наскоро воспалението ќе ги покрие соседните области.

Најтешка ситуација, ако постои гноен хемисинузитис, кога синусот е целосно блокиран. Постојат и други причини за развој на патологија:

 • искривување на септумот - може да биде конгенитален или стекнат (поради повреда);
 • големи полипи кои го блокираат луменот за премин на течност;
 • добивање слуз во синусот, ако е погрешно да се исчистат назалните премини.

Оваа болест може да се појави кај конгенитални абнормалности.

Параназални синуси

Класификација

Во медицината хемисинузитисот е поделен на различни форми. Се разликува во времетраењето и интензитетот на развојот погоден од синусите:

 1. Акутен хемисинузитис. Се чини доста светли симптоми, се развива брзо и интензивно.
 2. Хроничен хемисинузитис. Тече полека. Ако болеста е во ремисија, таа брзо се враќа во акутна форма. Третманот е доста тежок.
 3. Катаролен хемисинузитис. Вирусна патологија. Оваа форма се нарекува примарна, бидејќи инфекцијата сè уште не влезе во носната шуплина.
 4. Пултурен облик на болеста. Разликува гнојни воспаленија, во една област се собираат голем број бактерии, кои можат да поминат од една носна празнина во друга. Овој облик може да ги оштети коските на черепот.

Бидејќи болеста се смета за еднострана, се случува:

 • десен хемисинузитис;
 • лев хемисинузитис.

Во зависност од природата на текот на болеста, може да има различни додатоци: хиперпластичен, вирусен, атрофичен, бактериски, полипозен.

Симптоматологија

Знаците на болеста зависат од формата на развојот. Постојат вообичаени симптоми кои се јавуваат при интоксикација на телото:

 • општа слабост;
 • малаксаност;
 • висока температура;
 • голема количина на слуз што се излачува од носната шуплина, со различна боја, понекогаш дури и со гној;
 • видлив оток во областа на синусите;
 • болка во воспалителниот процес.

Сите овие симптоми се појавуваат доста светло, па не двоумете се, потребно е итно да се консултирате со лекар.

Дијагностика

Како што се појавуваат карактеристични симптоми, искусен специјалист може да направи дијагноза без многу напор. Меѓутоа, пропишани се и дијагностички процедури:

 • рентген на параназални синуси;
 • томографија (многу ретко се користи).

Таквите методи на испитување ќе му помогнат на лекарот да ја потврди или да ја побие претходната дијагноза.

Третман

Третманот со хемизинузитис е можен само комплексен. Симптоматската терапија не вреди да се прави, треба да се ослободите од самата причина за болеста. Ова е единствениот начин да се добие позитивен резултат.

Секој тип на терапија треба да се препише само од лекар. Покрај амбулантскиот третман, пациентот се препорачува и во болница каде искусни лекари ќе го набљудуваат лицето. Поефективниот се смета за комплексен третман, кој се состои од употреба на лекови, физиотерапија и хирургија.

Најлесен начин за лекување на catarrhal тип на болеста (нејзината почетна фаза на развој). Во овој случај, лекарот пропишува:

 • перење;
 • вдишување;
 • капки од нос кои ги стеснуваат крвните садови.
Миење на носот и инхалација со хемисинузитис

Можете да го отстраните отокот, воспалението и нормализирање на работата на респираторниот тракт. Многу потешко е да се ослободите од гнојни форми. Тие препорачуваат антибиотици, бидејќи само тие можат да се справат со патогени бактерии.

Дополнително пропишаното перење кое се изведува дома или во болница. Пред да користите традиционални рецепти за лекови, треба да се консултирате со лекар.

Ако терапијата со лекови не помогна, се врши пункција или пункција. Откако течноста се отстранува од синусот и се мие. Лекарот пропишува антивоспалителни и лекови против болки за да се спречи интоксикација.

Превенција

За да се избегне hemisinusitis, потребно е да се придржуваат на следниве правила:

 • врши навремена терапија на кариес ;
 • јаде право;
 • земаат витамински и минерални комплекси;
 • направи физички вежби;
 • поминуваат повеќе време надвор;
 • Стоп за пиење и пушење.

Точните превентивни мерки и навременото лекување на болестите ќе го намалат ризикот од патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хемисинузитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринозинузитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 4 од 8)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Синузитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 4 од 8)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Хроничен риносинузитис (појавување на симптоми: 4 од 8)

Хроничниот риносинузитис е воспалителна болест на хронична природа, која ги зафаќа мукозните мембрани на носот и постепено се шири до параназалните синуси. Почесто патологијата ги зафаќа луѓето од возрасната група од 45-70 години. На фер секс е болен почесто од мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .