Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ларингофарингитис: симптоми и третман

Ларингихофарингитис - главни симптоми:

Ларингофарингитис е комплексна болест во која има оштетување на горниот респираторен тракт, крајниците, фаринксот и гласните жици. Патолошкиот процес се состои од две болести - ларингитис, во процесот на разгорување на ларинксот и гласните жици и фарингитот (слузницата на горниот респираторен тракт и крајниците се воспалени). Често тие течат истовремено.

Болеста се манифестира кај лице кое често ги напаѓа гласните жици или во отсуство на третман за ларингитис или фарингитис .

Етиологија

Патолошката состојба може да биде предизвикана од голем број фактори:

 • вирусни заболувања;
 • редовно изложување на стресни ситуации;
 • бактерии;
 • нема третман за студ;
 • честа употреба на алкохолни пијалоци;
 • активно или пасивно пушење;
 • долго време тензијата на гласните жици.

Овие фактори влијаат на развојот на болеста и кај возрасните и кај децата.

Класификација

Лекарите ја класифицираат болеста во овие видови:

 • акутен ларингофарингитис;
 • хроничен ларингофарингитис.

Акутен тип на ларингоарингитис може да предизвика ринитис или да биде проследен со компликации во форма на развој на воспалителниот процес во бронхиите и трахеата.

Постојат случаи на развој на габични ларингофарингитис кај дете кога предизвикувачкиот агенс е габична инфекција. Не е секогаш диференцирано: веројатно е, наместо микотички агенси, да бидат препишани антибактериски лекови кои не се во состојба да се справат со габата.

Хроничната форма на болеста е честа кај возрасните и е:

 • хроничен катарактус;
 • хроничен атрофичен;
 • хипертрофичен хроничен тек.

Одредувањето на обликот на болеста се врши дијагностички.

Симптоматологија

Акутната форма на ларингофарингитис се карактеризира со присуство на такви знаци:

 • ненадејна болно грло, воспалено грло;
 • сува кашлица;
 • ринитис, назална конгестија;
 • мало зголемување на температурата;
 • рапав, едвај чуен глас;
 • флегма во грлото кога кашлањето е влажно

Симптомите кои се карактеристични за интоксикација на телото, можат да се појават паралелно со зголемување на телесната температура.

Кај децата, акутната форма може да се појави инаку. Следните знаци ќе бидат карактеристични:

 • недостаток на здив;
 • каприциозност и плачливост;
 • тешка кашлица;
 • синкаво нијанса назолабијален триаголник.

Хроничниот ларингофарингит се јавува на различни начини, во зависност од формата на болеста. Катарлалната болест е различна:

 • промена на бојата на мукозното грло: првично се појавува црвено, а потоа сива нијанса;
 • немир (во случај на болест на детето);
 • тркалање од суво на влажна кашлица.

Хипертрофичниот ларингофарингит се карактеризира со следниве карактеристики:

 • чувство на суво грло;
 • растот на ткивото на небото и гркланот;
 • грбот на грлото е покриен со растење;
 • постојана прогресивна кашлица.

Атрофичната форма се развива по хипертрофична, ги има следните симптоми:

 • чистење на ткивата на грлото;
 • продолжено плачење, кое може да предизвика кашлица и еметска побуда кај дете;
 • изречена суво грло;
 • зголемено движење и кашлање;
 • губење на гласот.

Може да се појави гадење и повраќање поради задебелување на мукозните кора.

Симптоми на акутен и хроничен ларингофарингитис

Дијагностика

Со цел правилно да се дијагностицира патолошка состојба, специјалист мора:

 • да го испита пациентот;
 • да побара жалби кои му пречат на пациентот;
 • да ја проучува историјата на болеста.

По испитувањето, лекарот ќе ги пропише следните лабораториски тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски тест на крвта;
 • Бакпопев тест од грлото.

Бактериолошкото сеење на брис од грло е потребно за прецизно да се одреди предизвикувачкиот агенс на болеста и да се пропише најефективниот третман.

Се доделуваат инструментални дијагностички методи, како што се рендгенско испитување на површината на градниот кош и ларингоскопија.

Третман

Третманот на ларингофарингитисот се изведува исклучиво на интегриран начин. Примени:

 • третман со лекови;
 • физиотерапевтски третман;
 • третман на народни лекови.

Лековита терапија вклучува:

 • антибактериски лекови;
 • антиинфламаторни лекови;
 • антихистаминици (во присуство на едем);
 • кашлица медицина;
 • антипиретични лекови (со зголемување на температурата).

Антибиотиците се пропишани на следниов начин:

 • Биопарокс;
 • Оспомокс;
 • Азитромицин;
 • Zinnat;
 • Цефтриаксон (интрамускулни инјекции, пропишани во тешки случаи).

Антивирусни агенси вклучуваат:

 • Терафлу;
 • Strepsils;
 • Трависил;
 • Falimint;
 • Ingalipt.

Од антихистаминици, лекарите пропишуваат:

 • Лоратадин;
 • Супрастин.

Лековите за отстранување на кашлица може да бидат сува кашлица или за искачување.

Подготовки за искашлување:

 • Alteyka;
 • Бромексин;
 • Хербион;
 • Gedelix

Подготовки за третман на сува кашлица:

 • Флудитек;
 • ACC;
 • Ласлован.

Парацетамол или Нурофен може да се препишат за да се намали телесната температура.

Физиотерапискиот третман вклучува вдишување, електрофореза и UHF.

Вдишување на грлото

Третманот со лекови често се комбинира со методи на фитотерапија, бидејќи топлото пиење и чорапи ќе помогнат за брзо закрепнување.

Користете такви варијации третман на народни лекови:

 • јадете парче лук (ако личноста е рапава);
 • гаргара со камилица и инфузија од мудрец со солен раствор;
 • сок од компири помага да се елиминира болката;
 • вдишување на кората на вибурнум и даб или на цвеќето од лаванда и камилица.

За време на третманот, болните лица се контраиндицирани:

 • пијат алкохолни пијалоци;
 • земи зачинета, кисела храна;
 • дишат ладен воздух;
 • пијат топол или ладен пијалак.

Во просторијата каде лежи пациентот, неопходно е да се вентилира колку што е можно почесто. Ако ги следите препораките на специјалист, можно е брзо да се опорави без дополнителни компликации.

Превенција

Како превентивна мерка, со цел да не се разболат со ларингофарингитис, препорачливо е да ги следите овие упатства:

 • секојдневно вдишуваат свеж воздух;
 • да се откаже од алкохол, пушење;
 • врши умерена вежба;
 • избегне контакт со болни настинки;
 • Не дозволувајте хипотермија.

Ќе биде корисно да го контролирате оптоварувањето на гласните жици и да ја надополнувате исхраната со храна богата со витамин Ц.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ларирионарингит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Орнитоза (пситакоза) (појавување симптоми: 8 од 20)

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...
Ларингеален едем (појавување симптоми: 8 од 20)

Ларингеалниот едем не е независна патологија, но е симптом карактеристичен за разни инфективни и неинфективни процеси во телото. Оваа патолошка состојба се карактеризира со остра или постепено стеснување на ларингеалниот лумен со зголемување на симптомите на респираторна инсуфициенција. Најчесто, оваа патолошка состојба се јавува кај деца, како и кај мажи на возраст од 19 до 35 години. Жените се со помала веројатност да го развијат овој симптом. Третманот на патолошката состојба треба да биде навремен, бидејќи без интервенција симптомот може да предизвика развој на асфиксија и смрт на пациентот.

...
Фарингитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 7 од 20)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Ларинготрахеитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Ларинготрахеитис кај деца и возрасни е воспалителна болест која често се комбинира со оштетување на ларинксот и трахеата. Симптомите на болеста се манифестираат како резултат на пенетрација на разни бактерии и вируси во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .