Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вистинска група: Симптоми и третман

Вистински крупен - главните симптоми:

Вистинскиот крупа е тежок синдром кој ги придружува инфективните и воспалителни лезии на респираторниот тракт. Причината е оток, што го стеснува луменот на ларинксот. Точно крупен е последица на воспалителна лезија на ларинксот, што предизвикува тешка стеноза. Затоа патологијата често се нарекува стенозирачки ларингитис.

Вистински крпа често се јавува со комбинирана лезија, кога ларингитот е комплициран од трахеитис или бронхитис .

Постои вистински и лажен грб . Првиот се одвива само во случај на дифтеријална лезија на телото, а втората е забележана во случај на други заразни болести.

Во повеќето случаи, симптомите на оваа патологија се јавуваат кај деца под 6-годишна возраст. Сите поради тоа - присуството на лабава влакна, што придонесува за развој на тешки едеми. Карактеристиките на инервацијата на оваа зона предизвикуваат појава на интензивен рефлексен спазам на мускулниот систем на ларинксот. Малата големина на детската ларикс само се залага за брза опструкција.

Етиологија

Вистинскиот гроб предизвикува дифтерија. Во некои случаи, означени габични флора. Инфекцијата се јавува со вдишување на контаминиран воздух.

Развојот на круп е промовиран од:

Воспалителниот процес во зоната на гркланот е резултат на интеракцијата на 3 компоненти:

 • тешка подпухнатост;
 • рефлексен спазам на мускулите што заостануваат;
 • акумулација на дебели секрети и фибрински филмови.

Класификација

Во официјалната медицина, болеста е поделена на точно и неточно. Со етиологија, вистинскиот крус може да биде бактериски, вирусен.

Фаза болка во текот. Постои постепена транзиција кон следната фаза.

Постојат:

 • catarrhal форма;
 • стенотичен;
 • asfix.

Болеста во која било фаза е смртоносна, затоа бара итна медицинска помош.

Симптоматологија

Клиничката состојба зависи од големината на лезијата. Често се манифестира кашлица "лаење" природата, без плунка, тип на маж. Постои клиника со инспираторна диспнеа, која е придружена од меѓуребрениот простор и југуларната јама.

Клиничките знаци можат да се изразат во различни степени - сето тоа зависи од реактивноста на организмот.

Симптомите на дифтерија круп вклучуваат:

Во некои случаи, симптоми на хипоксично оштетување: анксиозност, цијаноза .

Возбуда се зголемува, што ја влошува дисфонијата и може да доведе до целосно губење на гласот. Гласот не се зголемува дури и кога кашла, вреска и плаче. На мукозните мембрани се откриваат силни катарактарни промени со изразен едем и интензивна хиперемија. Се појавува стеснување на луменот, форми на површински елементи. Таквата рација е отстранета тешко, а под неа формираат мали рани.

Дијагностика

Дијагноза на крупен

Патологијата треба да биде откриена што е можно поскоро. Идентификуваат болеста може да се специјалисти во многу индустрии: педијатри, лекари по општа медицина или лекари од ЕНТ. Во некои случаи, во случај на компликации, може да биде неопходно да се консултира сојузните специјалисти: пулмолог, венеролог и фтизиолог.

Кај дифтерија, клиниката има карактеристични карактеристики, што овозможува веднаш да се сомнева во патологијата. Крпа кај деца со аускултација се манифестира со отежнато дишење. За да се открие сифилис , потребен е тест за RPR.

Тешкиот проток на лажни житни култури бара:

 • фарингоскопија;
 • отоскопија;
 • риноскопија;
 • радиографија;
 • лумбална пункција.

По добивањето на резултатите од истражувањето, лекарот ќе биде пропишан ефикасен третман и придржување кон правилната исхрана, што треба да се следи.

Диференцијална дијагноза на круп треба да се спроведе со голема кашлица , механички оштетувања на ларинксот, фарингеален апсцес , епиглотитис , бронхијална астма .

Третман

Сите пациенти мора да бидат хоспитализирани во инфективна болница. Знаците на лажен грб не можат да се игнорираат, бидејќи тие брзо напредуваат и стануваат смртоносни. Третманот на лажен крус зависи од индивидуалните карактеристики на пациентот и од сериозноста на неговата состојба. Како по правило, пропишано е инјектирање на серум против дифтерија. Дополнително направете терапија со детоксикација. Ако се случи изречена интоксикација, се прибегнува екстракорпорална хемокоррекција.

Сеопфатната помош со лажни житни култури вклучува задолжителна употреба на:

 • антихистамински лекови;
 • антиспастичен;
 • седативни лекови.

Во било која фаза со силна кашлица, екперориорните лекови се прикажани - муколитици. Во тешки услови, глукокортикостероидите се оправдани. Исто така е задолжително да се назначи инхалација, исто така се одвива кислородна терапија.

Кислородна терапија

Сложената стеноза на гркланот со крус со закана од задушување е индикација за хируршка интервенција. Терапијата со народни лекови од таква опасна болест со брз развој е сосема неприфатлива.

Дома, пред доаѓањето на амбулантата, може да преземете некои мерки за ублажување на состојбата и минимизирање на болеста на клиниката. За ова, на пациентот е прикажан топол пијалок, по можност алкална вода, инхалација со пареа со сода, Еуфилин, разни билки со експекторски ефект. Преднизолон инјекции се можни.

Важно е да се разбере дека недостатокот на соодветна и квалификувана помош може да биде фатална.

Превенција

Ситуацијата со лажен грб се контролира на меѓународно ниво. Постои специфична превенција на вистински крпа, која масовно се спроведува. Станува збор за масовна вакцинација на бебиња од 3 месеци. Покрај тоа, со цел да се спречи клиниката на лажни крв, неспецифични мерки се важни. Треба да јадете правилно, зацврстувајте, да водите здрав начин на живот. При првите знаци на инфекција, треба да се јавите кај специјалист колку што е можно побрзо, бидејќи итна медицинска помош е единствената шанса за пациент со грч.

Да се ​​биде дома е голем ризик за смрт. Никој никогаш нема да може да го спроведе точниот третман дома, така што само вонредна хоспитализација е можност за преживување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вистински крв и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 7 од 15)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Ларингитис кај деца (појавување симптоми: 7 од 15)

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...
Ларингеален едем (појавување симптоми: 7 од 15)

Ларингеалниот едем не е независна патологија, но е симптом карактеристичен за разни инфективни и неинфективни процеси во телото. Оваа патолошка состојба се карактеризира со остра или постепено стеснување на ларингеалниот лумен со зголемување на симптомите на респираторна инсуфициенција. Најчесто, оваа патолошка состојба се јавува кај деца, како и кај мажи на возраст од 19 до 35 години. Жените се со помала веројатност да го развијат овој симптом. Третманот на патолошката состојба треба да биде навремен, бидејќи без интервенција симптомот може да предизвика развој на асфиксија и смрт на пациентот.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 15)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 6 од 15)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .