Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Назофарингитис: Симптоми и третман

Назофарингитис - главните симптоми:

Назофарингитис - е воспалителна лезија на мукозниот слој на назофаринксот. Највисоката инциденца се јавува во есен-пролетниот период, додека околу 80% од луѓето од различни возрасти, мажи и жени, страдаат од оваа болест. Во повеќето ситуации, изворот на болеста е патолошки агенс кој продира во човечкото тело. Покрај тоа, развојот на болеста е под влијание на алергиски реакции и голем број на фактори кои ја зголемуваат веројатноста за појава на болеста.

Патологијата има неспецифични симптоми, а главни клинички знаци се назална конгестија, сува кашлица, сува уста и влошување на општото добро. Затоа, невозможно е самостојно да се споредат симптомите и третманот.

Дијагностичкиот процес вклучува голем број на инструментални студии и лабораториски тестови. Помошни методи се манипулации извршени од страна на отоларинголог. Само по ова лекарот може да дијагностицира назофарингитис.

Третманот на болеста е ограничен на употреба на конзервативни терапевтски техники, имено употребата на локални и општи лекови.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, болеста има свој код. Кодот за ICD-10 е J00.

Етиологија

Основниот фактор во развојот на таквата болест и кај детето и кај возрасните е предизвикувачкиот агенс на инфективниот процес кој влегол во човечкото тело.

Најчестите провокатори на болеста се:

 • риновируси - предизвикува формирање на инфекција во 50% од случаите. Оваа категорија на микроорганизми вклучува повеќе од 10 видови бактерии;
 • Streptococcus , имено бета-хемолитичен бацил, кој припаѓа на групата А. Се пренесува преку капки во воздухот или преку контакт. Асимптоматскиот превоз не е исклучен. Најчестите инфекции се деца на возраст од 1 година до 15 години;
 • Стафилококиот е условно патоген микроорганизам кој ја сочинува нормалната микрофлора на телото, но под влијание на фактори поволни за него, предизвикува појава на различни патологии;
 • пневмокок ;
 • менингокок .

Неколку пати помалку веројатно, предизвикувачката бактерија е:

Назофарингитис е најчестата манифестација на алергиски реакции. Главните алергени вклучуваат:

 • милениче коса;
 • прашина и полен;
 • храна;
 • лекови;
 • хемикалии за домаќинство;
 • чад од тутун.

Провокативните фактори кои придонесуваат за развој на таква болест се:

 • аденоиди ;
 • искривување на назалниот септум ;
 • повреда на поставата на устата, на пример, потрошувачката на прекумерно ладна или многу жешка храна;
 • продолжен ефект на ниски температури на телото;
 • недоволно внесување на витамини;
 • зависност од лоши навики, особено пушење цигари;
 • ослабување на имунолошкиот систем;
 • широк спектар на назални повреди;
 • повреда на неуроендокринната регулација во садовите;
 • патологии од внатрешни органи како срцето, црниот дроб и бубрезите;
 • физичка исцрпеност;
 • нездрава исхрана;
 • вдишување на загадениот воздух.

Воспалителниот процес често потекнува од носната празнина, по што се шири до фаринксот, но исто така е можна и обратна варијанта на развој на слична болест.

Класификација

Специјалисти од областа на отоларингологијата одлучија да ги распределат следниве главни форми на болеста:

 • акутна - во повеќето случаи има вирална природа, но исто така не е исклучена веројатноста за влијание на алергиски или бактериски фактори;
 • хроничен назофарингит - е последица на недостатокот на соодветен третман на акутните типови на болеста.

Слабиот тек на оваа болест има своја класификација и е поделен на:

 • катарална - површна лезија на назофарингеалната лигавица;
 • атрофичен - се карактеризира со разредување на мукозниот слој;
 • хипертрофичен - изразен во оток и задебелување на назофарингеалната мембрана.

Врз основа на етиолошкиот фактор, вообичаено е да се издвои:

 • менингококен назофарингитис;
 • стрептококна;
 • микоплазма;
 • стафилококна;
 • габични;
 • кламидија;
 • алергиски назофарингитис.

Акутен назофарингит кај деца и возрасни поминува низ неколку последователни фази на развој:

 • фаза на суви иритации - забележана е сувост и хиперемија на мукозната мембрана на носната празнина. Времетраењето варира од неколку часа до 2 дена;
 • фаза на серозен исцедок;
 • фаза на резолуција - се развива приближно петтиот ден од почетокот на воспалителниот процес.

Симптоматологија

Клиничката слика директно зависи од возрасната категорија на пациентот и текот на таквата патологија.

Акутниот тек на болеста кај доенчињата и постарите деца се изразува во:

 • зголемување на температурата до 38 степени;
 • напади со главоболка;
 • чести кивање;
 • силна сува кашлица, полошо ноќе;
 • силен чешање и чувство на печење во носната празнина;
 • сува уста;
 • назални гласови;
 • неможност за дишење низ носот;
 • недостаток на здив;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • зголемување на обемот на регионалните лимфни јазли;
 • слабост и плачливост;
 • губење на апетитот;
 • нарушувања на спиењето.
Симптоми на назофарингитис

Назофарингитисот кај возрасните се разликува по тоа што таквите манифестации можат да бидат целосно отсутни:

 • висока температура;
 • кашлица;
 • гласовни промени;
 • општа слабост.

Хроничниот назофарингит е претставен со следните симптоми:

 • постојано болно грло;
 • чешање во носната празнина;
 • тешка непродуктивна кашлица;
 • болка при голтање;
 • зголемено кинење;
 • испуштање на течна и чиста назална слуз;
 • суво грло;
 • неможноста да се направи разлика помеѓу вкусот и мирисот;
 • прекршување на процесот на голтање;
 • чувство на грутка во грлото;
 • главоболки;
 • лош здив;
 • раздразливост;
 • отежнато дишење додека дише;
 • формирање на кора во носот, кој се состои од суво слуз.

Со акутен тек на болеста, сите симптоми исчезнуваат по околу 2 недели од моментот кога се појавуваат првите знаци и со соодветен третман, додека со хронична клиничка манифестација трае еден месец.

Дијагностика

Правилната дијагноза на назофарингитисот бара интегриран пристап, дефиниција на класификациски код. Прво, оториноларингот треба самостојно да спроведе:

 • проучување на историјата на болеста - за евентуално воспоставување на етиолошкиот фактор;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • слушање на пациентот со посебна алатка;
 • граден перкусија и мерење на температурата;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - да се подготви комплетна клиничка слика и да се утврди сериозноста на симптомите.

Се презентираат лабораториски тестови:

 • општа клиничка анализа на крв;
 • микроскопско испитување на спутум;
 • бактериска инокулација на размаска земена од носната празнина;
 • PCR тестови;
 • крвна биохемија.

Меѓу инструменталните испити вредни за истакнување:

 • риноскопија;
 • фарингоскопија;
 • Х-зраци и ултрасонографија на параназалните синуси;
 • КТ и МРИ.
Фарингоскопија

Во некои случаи може да бидат потребни дополнителни совети:

 • специјалист за заразни болести;
 • гастроентеролог;
 • кардиолог;
 • ендокринолог;
 • педијатар;
 • терапевтот.

Пред да направите конечна дијагноза, неопходно е да се разликува со такви болести:

Третман

Третманот со назофарингитис вклучува само комплекс. Можно е да се апсат симптомите на таква болест со помош на конзервативни терапевтски техники, врз основа на кои е употребата на лекови, вклучувајќи:

 • вазоконстрикторни капки за нос;
 • антитусивни и антипиретични агенси;
 • антихистамински и антибактериски лекови;
 • антисептички раствори за испирање на устата.

Покрај тоа, третманот на назофарингитис кај возрасни и деца вклучува премин на пациенти како процедури за физиотерапија:

 • медицинска електрофореза;
 • UHF;
 • изложеност на ултравиолетово зрачење;
 • ласерска терапија.

Позитивен ефект е исто така и почитувањето на штетната исхрана. Исхрана терапија ги има следниве правила:

 • изобилен режим на пиење;
 • Збогатување на менито со протеинска храна;
 • потрошувачка на само сварлива производи;
 • ингестија на големи количества витамини.

Можни компликации

Во оние ситуации каде што симптомите на назофарингитис се игнорираат од страна на луѓето, а третманот е целосно отсутен, веројатноста за појава на компликации не е исклучена. Тие вклучуваат:

Превенција и прогноза

До денес, нема превентивни препораки специјално дизајнирани за да се спречи развојот на оваа болест. Сепак, развојот на назофарингитис може да се избегне со следење на овие едноставни правила:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • целосен одмор;
 • избегнување на хипотермија;
 • зајакнување на имунитетот;
 • спречување на физичка и емоционална исцрпеност;
 • правилна и здрава храна;
 • ограничи контакт со алергени;
 • усогласеност со правилата за лична хигиена;
 • секојдневно вежбање на свеж воздух;
 • редовно мокрење и вентилација на просторот за живеење;
 • ингестија од најмалку 2 литри течност дневно;
 • навремен третман на патологиите што доведува до лоша студ;
 • донесувајќи рутинска инспекција најмалку 2 пати годишно.

Прогнозата на назофарингитис често е поволна - можно е да се постигне целосно опоравување. Сепак, мора да се запомни дека децата најчесто се изложени на развој на компликации или хронични заболувања.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате назофарингитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
АРИ (појавување симптоми: 9 од 20)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Катарални болки во грлото (појавување симптоми: 8 од 20)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Вирусен хепатитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...
Лево-страна пневмонија (појавување симптоми: 8 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Фокална пневмонија (појавување на симптоми: 8 од 20)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .