Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Увулитис: симптоми и третман

Увулитис - главни симптоми:

Увулитот е воспалителна болест која влијае на мал процес кој се наоѓа на задниот раб на непцето. Како по правило, овој процес се карактеризира со силна болка, тешкотии при дишењето и чуство на туѓо тело во грлото. Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ 10), оваа болест е доделена на шифрата К12.2. Третманот на оваа болест го пропишува само лекар, откако се извршени сите потребни лабораториски и инструментални дијагностички постапки.

Етиологија

Етиолошките фактори кои можат да предизвикаат развој на овој воспалителен процес треба да го вклучуваат следново:

 • тонзилитис ;
 • ринитис ;
 • синузитис ;
 • последици од аденотомија;
 • фарингитис ;
 • кариес ;
 • анксиозна апсцес;
 • пенетрација на патогени микроорганизми во усната шуплина;
 • механички оштетување на јазикот;
 • алергиска реакција;
 • термички оштетување на усната шуплина како резултат на пиење премногу топла, зачинета храна, прекумерни количини на алкохол;
 • несакани ефекти на одредени лекови.

Во ретки случаи, етиологијата на оваа болест не може да се утврди. Во ризик се луѓето кои ги отстранија крајниците или аденоидите.

Класификација

Од природата на курсот постојат две форми на болеста - акутна и хронична. Акутната форма на болеста е најпогодна за третман.

Провокативниот фактор ги разликува таквите форми на воспалителниот процес:

 • лековити;
 • трауматски;
 • бактериски;
 • вирусни;
 • алергичен.

Најчесто дијагностициран инфективен тип на болест.

Симптоматологија

Симптоми на уулита

Хроничната форма на болеста не може да се манифестира долго време, што доведува до задоцнета дијагноза, посложена и долготрајна терапија.

Акутната форма на овој воспалителен процес се карактеризира со следниве симптоми:

 • оток и црвенило на уулу;
 • чувство на туѓо тело во грлото;
 • треска;
 • главоболка, поспаност;
 • воспалено грло;
 • потешкотии со дишењето, поради едемот на палатинскиот јазик;
 • слабост и болка во мускулите;
 • уулу може да "отепа" и да стигне до устата јазик;
 • нарушување на говорот, пациентот не може да направи некои звуци;
 • зголемена плунка;
 • емтички нагони, кои многу ретко се придружени со повраќање.

Со алергиската природа на оваа болест, погоре опишаната клиничка слика може да се надополни со следните симптоми:

 • кашлица;
 • осип или чешање на кожата;
 • зголемено кинење;
 • течење на носот

Треба да се забележи дека таквите симптоми може да се забележат и кај други болести на горниот респираторен тракт, па затоа се препорачува да не се врши само-третман дома, бидејќи тоа може да доведе до сериозни компликации. Правилниот тек на третманот може да биде пропишан само од страна на отоларинголог, по испитувањето и точната дијагноза.

Дијагностика

Во присуство на горенаведените симптоми треба да се консултирате со лекар. Прво, појаснување на жалбите, анамнеза на болеста и живот, проследено со објективен преглед на пациентот. За дијагноза и идентификација на природата на овој воспалителен процес може да се назначи лабораториски дијагностички методи - општа и биохемиска анализа на крвта, анализа на урината. Дополнителни дијагностички методи може да се доделат индивидуално за секој пациент.

Врз основа на испитувањето и дијагнозата, лекарот пропишува програма за лекување. Во повеќето случаи, не е потребна хоспитализација на пациентот.

Третман

Третманот на уулита е комплексен, вклучува и процедури за лекување и физиотерапија.

Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антибиотици;
 • антиалергичен (ако причината за воспаление е алергиска реакција);
 • глукокортикостероиди;
 • антивирусна;
 • антисептички спрејови.

Таквите физиотерапевтски процедури, исто така, може да се препишат:

 • вдишување;
 • UHF;
 • магнетна терапија;
 • електрофореза.

Во оваа болест не е исклучок и третман на народни лекови, туку само во консултација со вашиот лекар и како додаток на главниот тек на лекување.

Традиционалната медицина нуди, во овој случај, ѓубре со лушпа од такви билки:

 • фармацевтски камилица;
 • мудрец;
 • еукалиптус

Овие билки ги ублажуваат акутните симптоми, ја намалуваат подгрбата и воспалението. Сепак, треба да разберете дека само овие средства нема да бидат доволни за целосно да се елиминира болеста.

Генерално, оваа болест има поволна прогноза, но под услов лекувањето да се започне брзо и правилно.

Превенција

Како превентивна мерка треба да се следат следните препораки:

 • навремено и целосно ги третираат сите заболувања на горниот респираторен тракт, особено на заразна природа;
 • елиминирање на механичкото оштетување на усната шуплина, горниот респираторен тракт;
 • следете орална хигиена;
 • не се само-лекувајте.

Ако се чувствувате добро и знаците на горенаведената клиничка слика се појавуваат, треба да контактирате со отоларинголог и да не ја третирате болката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Увулитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне помош од отоларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Херпетична болки во грлото (појавување на симптоми: 8 од 19)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
ARVI (појавување симптоми: 7 од 19)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Лимфом (појавување симптоми: 7 од 19)

Лимфомот не е една специфична болест. Ова е цела група на хематолошки нарушувања кои сериозно влијаат на лимфното ткиво. Бидејќи овој тип на ткиво се наоѓа речиси низ целото човечко тело, малигната патологија може да се формира во која било област. Можни оштетувања дури и на внатрешните органи.

...
Катаролна болка во грлото (појавување симптоми: 7 од 19)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Вирусен хепатитис (појавување симптоми: 7 од 19)

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .