Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Холестатом: Симптоми и третман

Холестатом - главни симптоми:

Уво холестеатом е тумор-како тумор во средното уво шуплина, која се состои од десквамирани епител и холестерол кристали. Третманот на оваа болест, во повеќето случаи, е хируршки. Во ретки случаи, и само во почетната фаза од развојот на болеста, санацијата на барабанот може да се искористи за да се отстрани инкапсулираниот тумор.

Етиологија

Холестатом на средното уво може да биде вроден поради различни ембрионални нарушувања. Стекнатите етиолошки фактори за развој на улокален холестеатом вклучуваат:

 • хроничен супуративен отитис медиум (90% од случаите се предизвикани од оваа болест);
 • воспалителни или заразни болести во ушниот канал;
 • механичко оштетување на органот за слух;
 • повреда на тапанчето.

Во ретки случаи, етиологијата на оваа отоларинголошка болест не може да се утврди.

Класификација

По потекло, се разликуваат овие типови на ушни холестиатоми:

 • конгенитален или вистински - е локализиран во пирамидата на темпоралната коска, поретко во страничниот резервоар или во коморите на мозокот;
 • стекнати или неточни - како последица на горенаведените патолошки фактори.

Според локализацијата, овие типови на оваа болест се разликуваат:

 • мозок;
 • средно уво;
 • темпорална коска.

Најнеповолните прогнози се забележани за време на формирањето на холестатом во мозокот и темпоралната коска, бидејќи постои голема веројатност за крвна инфекција .

Патогенеза

Клиничарите идентификуваат два механизми за формирање тумор:

 • растот на епителот на надворешната аудитивна цевка во шуплината на средното уво;
 • поради одредени етиолошки фактори, луменот на аудитивниот канал се стеснува, што предизвикува развој на воспалителниот процес.

Без оглед на основната причина и патогенезата на болеста, третманот треба да се спроведе веднаш за да се спречи развојот на компликации.

Симптоматологија

Симптоми на холестатом

Во почетната фаза на развој, патолошкиот процес може да продолжи без симптоми, што се должи на незначителна големина на неоплазмата. Како што расте, може да се појават следниве симптоми:

 • губење на слухот;
 • чуство на туѓо тело во аудитивниот канал;
 • болки во увото на стрелањето, заглавување на карактерот, кој, како што туморот расте, само интензивира;
 • главоболки кои може да се должат на развој на гноен процес или интракранијални компликации;
 • празнење кое може да формира кора. Како што болеста се влошува, тие стануваат се повеќе изобили, имаат остар мирис на мирис и може да содржат крвни нечистотии.

Во случај на додавање на бактериски процес, севкупната клиничка слика може да биде дополнета со следните знаци:

 • зголемена телесна температура;
 • гадење, често со повраќање;
 • слабост, поспаност;
 • вртоглавица.

Со таква клиничка слика, треба веднаш да се побара медицинска помош, бидејќи сепсата може да се развие, што е опасно по живот.

Дијагностика

Првично, физички преглед на пациентот се врши со појаснување на поплаките, анамнеза на болеста и живот на пациентот. За поставување на конечна дијагноза и одредување на типот на формирање на тумор, се спроведуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • отоскопија;
 • одредување на проодност на ушниот канал;
 • радиографија на черепот;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • аудиометрија;
 • правна аудиометрија;
 • отоакустична емисија;
 • вестибулометрија;
 • стабилност.

Ако постои сомневање за воспаление на поставата на мозокот, може да се изврши лумбална пункција. Покрај испитувањето од страна на отоларинголог, може да се побара консултација со неврохирург и невролог.

Третман

Отстранувањето на холестатом е најчесто извршено со операција. Конзервативниот третман е можен само ако туморот е мал и се наоѓа во арматурниот простор. Во такви случаи, излегувањето на неоплазмата со изотоничен раствор се изведува.

Со неефикасноста или несоодветноста на конзервативниот третман, извршете ја операцијата:

 • мастоидотомија;
 • лабиринтектомија;
 • тимпанопластика;
 • транслабиринтна дисекција на пирамидата на темпоралната коска.

Секаков вид на операција се изведува во неколку фази - туморот првично се отстранува и шуплината се дезинфицира за да се спречи развојот на инфективните процеси. Следна е реконструкцијата на оштетените слушни косички и враќањето на интегритетот на тапанчето.

Треба да се напомене дека ако пациентот се дијагностицира со конгенитален холестатом, операцијата е закажана веднаш - без претходен конзервативен третман.

Ако третманот се започне навремено, може да се избегнат значителни компликации и сослушувањето целосно ќе се реставрира.

Можни компликации

Оваа болест може да предизвика развој на такви компликации:

Можно е да се избегнат такви последици ако веднаш побарате квалификувана медицинска помош.

Превенција

Бидејќи во повеќето случаи холестатом на средното уво е предизвикан од отоларинголошки болести, неопходно е да се спречат овие болести. Исто така е неопходно редовно и правилно да се спроведуваат хигиенски процедури за чистење на ушниот канал, навремено лекување на инфективни и воспалителни болести. На првите симптоми треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Cholesteatoma и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш отполарингологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Отитис кај деца (појавување симптоми: 8 од 12)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Невритис на аудитивниот нерв (појавување симптоми: 7 од 12)

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 7 од 12)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Птичји грип (појавување симптоми: 7 од 12)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 7 од 12)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .