Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Месимпаницитис: Симптоми и третман

Мезотипаници - главни симптоми:

Мезотимпанитис е хронично воспалително заболување на мукозната мембрана на тимпаничната празнина, најизразена во нејзиниот среден и долен дел, во која има изобилни гнојни празнења од ушната празнина, едем и некротични промени на мукозната мембрана на внатрешното уво. Во повеќето случаи, хроничниот гноен мезотимпанитис е едностран, но во некои случаи е можно и билатерален развој на патолошкиот процес. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до целосно губење на слухот.

Нозолошки код според МКБ-10 (меѓународна класификација на болести) - H66.1.

Етиологија

Каузативните агенси на оваа болест се често:

Предвидните фактори кои можат да предизвикаат развој на оваа болест вклучуваат:

 • чести, хронични заболувања на назофаринксот;
 • акутен и хроничен отитис медиа ;
 • патологија во полето на Евстахиевата цевка;
 • оштетување на тапанчето поради неправилна хигиенска процедура или како резултат на медицински мерки;
 • повреди на лицето и черепот;
 • заразни болести;
 • лимфаденитис ;
 • честа и продолжена хипотермија;
 • неуспехот да се следат основните правила на хигиената на ушната шуплина;
 • механичко оштетување на ушната шуплина;
 • болести на скелетниот систем;
 • преосетливост кон бактерии.

Треба да се забележи дека развојот на хроничен мезотимпанитис е поверојатно во случај на ослабен имунолошки систем.

Симптоматологија

Симптоми на мезотипаници

Клиничката слика на мезотимпанитис се манифестира на следниов начин:

 • оштетување на слухот;
 • остра и интензивна болка во периодот на егзацербација, болка и краток карактер за време на ремисија;
 • чувство на пулсираност во увото на пациентот;
 • тинитус;
 • гноен ексудат;
 • зголемена телесна температура поради воспаление;
 • воспаление на субмаксиларни, цервикални лимфни јазли;
 • знаци на општа интоксикација ;
 • нарушување на спиењето поради болка во зафатеното уво;
 • раздразливост, промени во расположението.

При физичкиот преглед на пациентот, следното може да укаже на присуство на болеста:

 • надворешниот премин во увото е исполнет со гноен ексудат, понекогаш со крвни нечистотии;
 • перфорацијата се забележува долж работ или во центарот на тапанчето;
 • хиперемија и едем на слузницата;
 • фино гранулација.

Треба да се забележи дека губењето на слухот е симптом кој не се манифестира веднаш. Влошувањето на аудитивната перцепција се забележува кога гнојот е натопен со слушни косички.

Со таква клиничка слика, треба итно да се свртиме кон отоларинголог и да не се обидува самата да ја елиминира болеста. Во овој случај, можете да го избегнете развојот на сериозни компликации.

Дијагностика

Прво, отоларингологот врши темелно физичко испитување на увото на пациентот. За точна дијагноза, се спроведуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • испитување на увото со посебен рефлектор, често со микроскопија;
 • размаска од ушниот канал за да се утврди присуството на бактерии, како и нивната чувствителност кон антибиотици;
 • КТ и радиографија на темпоралниот регион;
 • општ и биохемиски крвен тест.

Листата на дијагностички студии може да се надополни со други методи, во зависност од историјата на болеста и клиничките манифестации на болеста.

Отоларингологот го пропишува третманот на болеста врз основа на добиените резултати од тестот и утврдениот етиолошки фактор.

Третман

Третманот на мезотимпанитис е насочен, пред сè, на елиминирање на патолошката флора, намалување на воспалителниот процес и зачувување на слухот на пациентот.

Терапијата со лекови вклучува земање такви лекови:

 • пеницилин и цефалоспорински антибиотици;
 • при покачени температури - антипиретик;
 • антихистаминици;
 • деконгестиви;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • витамин и минерален комплекс.

Покрај примањето на системски лекови, лекарот пропишува и локални подготовки за испирање на ушниот канал. Во овој случај се користат антисептици и астрингенти. Прашоците на мукозната мембрана на внатрешното уво врз основа на фурацилина исто така може да се препишат.

За време на стабилна ремисија, може да се извршат физиотерапевтски процедури:

 • фонофореза;
 • електрофореза;
 • ултразвучни процедури.

Хируршка интервенција се јавува во случаи кога конзервативниот третман не го дава посакуваниот резултат или постои периодично или постојано гноен исцедок од ушната шуплина. Во такви случаи, отстранување на мали грануломи, полипи и лузни.

Раниот третман овозможува да се избегне развој на сериозни компликации и да се зачува слухот на пациентот. Во случај медицинските мерки да не се започнати навремено, можно е дека воспалителниот процес може да се прошири до темпоралниот регион, влошување или целосно губење на слухот.

Компликации

Во случај на ненавремен или неточен третман на хроничен мезотимпанитис, формирањето на:

Арахноидитис

Превенција

Со цел да се спречи развојот на мезотимпанитис, во практиката треба да се применат следните превентивни мерки:

 • навремен третман на воспалителни заболувања на назофаринксот;
 • правилна, редовна хигиена на увото;
 • правилна исхрана;
 • одржување на здрав начин на живот;
 • корекција на анатомски нарушувања на ушните канали, доколку ги има;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Доколку странските предмети се влечат во увото или ако се присутни гореспоменатите симптоми, потребно е да се контактира со оторинонгинолог, а не да се третира по сопствено наоѓање. Покрај тоа, треба да се систематски подложени на рутински преглед од страна на отоларинголог. Спречувањето на болеста е многу полесно отколку лекување и елиминирање на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате мезотимпанитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пултурен отитис медиа (појавување симптоми: 6 од 11)

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

...
Отитис медиуми (појавување симптоми: 6 од 11)

Отитисот медиум е воспалителен процес на заразна природа што влијае на средното уво и шуплините кои се поврзуваат со него. Болеста се јавува и кај возрасни и кај деца, иако децата се почесто болни, што е поврзано со анатомските и физиолошките карактеристики на внатрешната структура на увото. Мажите и жените се подеднакво подложни на оваа патологија, а луѓето со хронични инфекции на орофаринксот и назофаринксот - тонзилитис, кариес, синузитис, синузитис и сл. - почесто ќе страдаат.

...
Перфорација на тапанчето (симптоми на појавување: 6 од 11)

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...
Отомикоза (појавување симптоми: 5 од 11)

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста во повеќето случаи е еднострана, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...
Аденоиди кај деца (појавување симптоми: 5 од 11)

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .