Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Епимотпанитис: Симптоми и третман

Epitimpanit - главни симптоми:

 • Вртоглавица
 • Earache
 • Ширење на болка до други области
 • Губење на слухот
 • Глуден исцедок од уво
 • Чувство на тежина во главата
 • Бурен крварење од увото
 • Фетусен мирис од уво
 • Чувство на кинење во увото

Epitimpanit е хронична воспалителна болест, често со гнојна компликација која влијае на средното уво. Оваа болест се карактеризира со оштетување на коскените формации на тимпаничната празнина, често со формирање на холестатом. Ако третманот не се започне навремено, хроничниот супраративен епитопанитис може да доведе до влошување или целосно губење на слухот, со уништување на анатомските структури.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори кои можат да доведат до развој на оваа болест:

 • чести акутен отитис ;
 • болести на горниот респираторен тракт;
 • црвена треска ;
 • мали сипаници ;
 • склеротичен тип на мастоиден процес;
 • ненавремена или неправилна елиминација на воспалителниот процес во средното уво;
 • заразни и вирусни заболувања.

Треба да се забележи дека најголема веројатност за развој на оваа болест е забележана кај луѓе со ослабен имунолошки систем. Кога се изложени на неколку етиолошки фактори, епитопанитис се јавува со холестатом.

Одделно, треба да се доделат предиспонирачки фактори за развој на оваа болест:

 • недостаток на лична хигиена;
 • патолошки процеси кои доведуваат до намалување на заштитните функции на телото;
 • чести и долготрајни престои во правливи, ладни соби со висока влажност.

Симптоматологија

Како по правило, во почетната фаза на развојот на болеста не постои изразена клиничка слика. Како што се влошува патолошкиот процес, може да се забележат следните знаци на развој на патологија:

 • во зафатеното уво има намалување на слухот;
 • остри болки што можат да им се дадат на темпоралниот и окципиталниот дел од главата;
 • чувство на болка во заболеното уво поради зголемен притисок;
 • навредлив мирис од акумулацијата поради акумулација во лезијата на скатола и индол;
 • вртоглавица;
 • гноен исцедок, понекогаш со крв. Во некои случаи, може да се забележат коскени трошки во ексудата, што укажува на тешка фаза на болеста и на почетокот на уништувањето на анатомските структури;
 • чувство на тежина во главата, главно од страна на увото на пациентот.
Епитопанитис Симптоми

Со таква клиничка слика, треба итно да се побара медицинска помош, наместо само-лекувањето, бидејќи може да доведе до неповратни компликации.

Дијагностика

Во присуство на горенаведената клиничка слика, веднаш треба да побарате медицинска помош од отоларинголог. Дијагностичката програма може да ги вклучува следните активности:

 • темелен физички преглед со оперативен микроскоп;
 • Х-зрачен преглед на темпоралниот дел од главата во две проекции;
 • КТ

По потреба се користат лабораториски испитувања. Програмата за третман е пропишана само од страна на отоларинголог, по спроведување на дијагностички процедури и идентификување на етиологијата на болеста.

Третман

Ако третманот се започне веднаш, компликациите може да се избегнат. Во зависност од тежината на развојот на патолошкиот процес, тактиката за третман се избира - конзервативна или хируршка.

Ако се забележи уништување на анатомската структура, тогаш се извршува операција за ресекција на патолошкиот фокус во средното уво. Оваа тактика на третман ви овозможува да го елиминирате повторното појавување на болеста и да го зачувате слухот на пациентот што е можно повеќе со оваа болест.

Терапијата со лекови вклучува земање такви лекови:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • глукокортикостероиди;
 • протеолитични ензими;
 • увото се намалува за да се ублажат акутните симптоми.

Треба да се напомене дека спроведувањето на терапијата со лекови е задолжително дури и за оние случаи кога се врши оперативна интервенција.

Третман на народни лекови

Терапијата на оваа болест вклучува употреба на традиционална медицина, но само како додаток на главниот тек на лекување и по консултација со вашиот лекар.

Во овој случај, традиционалната медицина ги нуди следниве средства за олеснување на акутните симптоми и спречување на развојот на патолошкиот процес:

 • билни отпадоци базирани на билки кои имаат антивоспалителен и антибактериски ефект - celandine, elecampane, медицински календула, тројна низа;
 • инстилација на вотка или смрекан алкохол во болно уво;
 • лосиони од тинктура на прополис - памучни патенки натопени во тинктура треба да се стават во болното уво неколку часа дневно;
 • кромид сок за инстилација во болно уво;
 • мешавина од мумијо и масло од роза за лежење во болното уво.

Овие алатки помагаат да се ублажат акутните симптоми и да се запре развојот на болеста. Сепак, мора да се сфати дека во некои случаи таквиот третман нема да биде доволен. Покрај тоа, едно лице може да биде алергично на индивидуалните компоненти на традиционалните рецепти за медицина, што во овој случај може само да го влоши развојот на патолошкиот процес. Затоа, пред да ги примените горенаведените средства, секогаш треба да се консултирате со отоларинголог.

Можни компликации и прогноза

Во отсуство на правилен третман, развојот на такви компликации е возможен:

 • ширењето на воспалителниот процес во интракранијалниот регион;
 • влошување или целосно губење на слухот.

Треба да се напомене дека со развојот на воспалителниот процес во интракранијалниот регион, веројатно е дека не само развојот на сериозни компликации, туку и смрт.

Општо земено, ако третманот на хроничен супуративен епитопанитис е започнат навремено, формирањето на сериозни компликации може да се избегне.

Превенција

За да се спречи развојот на оваа болест, препорачливо е да се применат следниве препораки:

 • болестите на отоларинголошката природа мора да се отстранат правилно и навремено. Особено, тоа се однесува на акутен отитис;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • во ладно, ветровито време, мора да носите шапка што ги штити ушите;
 • соодветни хигиенски процедури.

Во присуство на горенаведените симптоми, треба да се консултирате со лекар, и да не го земате лекувањето по своја дискреција. Исто така, периодично, треба да поминете превентивно испитување од страна на отоларинголог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Епитопанитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш отполарингологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Перфорирана тапанчето (појавување симптоми: 4 од 9)

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...
Хроничен отитис медиум (појавување симптоми: 4 од 9)

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

...
Отосклероза (отоспонгиоза) (појавување симптоми: 3 од 9)

Отосклероза (друго име за болеста - оспоспонгиоза) е лезија на коскената капсула во внатрешното уво. Како резултат на отосклероза, пациентот развива губење на слухот, дисфункција на слушниот систем и анкилоза на стремежот. Заедно со губење на слухот, пациентот може да почувствува болка во ушите, како и вртоглавица. Болеста обично влијае на едно уво, но по некое време, без соодветен третман, таа оди на второто.

...
Лавиринтис (појавување симптоми: 3 од 9)

Лабиринтис е воспалителна болест која влијае на внатрешното уво. Почнува да напредува заради пенетрација на инфективни агенси во организмот или поради повреда. Во медицината, оваа болест се нарекува и внатрешен отитис. Се карактеризира со развој на вестибуларни нарушувања (вртоглавица, несоодветност), како и оштетување на органите на слушниот апарат.

...
Пултурен отитис медиа (појавување симптоми: 3 од 9)

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .