Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сулфурен метеж: Симптоми и третман

Сулфурен метеж - Главни симптоми:

Капакот на сулфур е процес во кој ушниот канал е затворен поради акумулација на сулфур и нечистотија, што може да доведе до оштетување или целосно губење на слухот. Треба да се напомене дека оваа патологија се манифестира не само во нарушување на слухот. Лекарите забележуваат дека приклучокот за сулфур во увото може да биде пропратен со вртоглавица, главоболка, гадење и повраќање. Не препорачуваме силно да ја отстраните плута (со помош на надворешни предмети или капки), бидејќи тоа може да доведе до влошување на патолошкиот процес и развој на сериозни компликации.

Етиологија

Акумулацијата на сулфур во ушите е природен физиолошки процес. Без патолошки промени во овој орган, неговото отстранување се јавува независно - за време на џвакање, голтање и слични дејства. Следниве етиолошки фактори може да доведат до формирање на сулфурен приклучок во ушите на дете или возрасен:

 • лоша хигиена. Ова треба да вклучува неправилна употреба на памучни брисеви за чистење на ушите;
 • Правилна употреба на памучни пупки за хигиена на увото
 • тесен ушен канал, што го прави невозможно за природниот отпад од сулфур;
 • прекумерно ослободување на ушната маст;
 • продолжен престој во правлива просторија;
 • чест отитис
 • промени во возраста;
 • дерматолошки заболувања на кожата на ушниот канал.

Покрај тоа, клиничарите забележуваат дека патолошката акумулација на сулфур во ушите може да се должи на честата употреба на слушалки од вакуумски тип (како што продираат подлабоко во ушниот канал) или слушни помагала.

За да не се предизвикаат компликации, треба да се изврши отстранување на целуларна цевка од страна на лекар. Инаку, акумулацијата на масата може да се турка подлабоко, што доведува до глувост.

Симптоматологија

Како по правило, во почетните фази на развојот патолошкиот процес е асимптоматски. Клиничката слика почнува да се појавува кога речиси целосно се преклопува ушниот канал - до 70%. Во оваа фаза на формирање на сулфурен приклучок, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • значително губење на слухот во едно или двете уши, во некои случаи може да се појави комплетна глувост;
 • чувство на застоеност;
 • пациентот слуша ехо кога зборува.

Ако патолошкиот процес се развие поблиску до тапанчето, може да се набљудуваат следниве знаци:

 • недостаток на координација;
 • гадење, понекогаш со повраќање;
 • главоболка;
 • чести зевање;
 • сува кашлица, без очигледна причина.
Локацијата на плута во уво

Во случај кога процесот на акумулација на сулфур се јавува подолго време и плута не се отстранува, тогаш може да се развие воспалителен процес во ушниот канал. Чести симптоми на приклучоци за сулфур може да се надополнат со следново:

 • сензација на течност во увото;
 • испуштање на гноен ексудат;
 • зголемена телесна температура.

Треба да се напомене дека присуството на таква клиничка слика кај дете или возрасен не секогаш укажува на тоа дека приклучок за сулфур е формиран. Точна дијагноза може да се направи само со ENT по испитување.

Дијагностика

Во присуство на горенаведената клиничка слика треба да се однесува на ENT. Дијагностичката програма може да ги вклучува следните активности:

 • темелно физичко испитување, со појаснување на поплаките, историја на болеста и живот;
 • отоскопија;
 • испитување на ушниот канал со ѕвонче сонда - овој дијагностички метод се користи во случаи каде што лекарот треба да го испита увото, но без отстранување на сулфур.

Стандардните лабораториски испитувања се назначуваат исклучително ретко и само во случаи кога постои клиничка слика за воспалителниот процес.

Третман

Како да се ослободите од сулфуричниот приклучок во увото, само еден лекар може да каже, откако ќе го испита ушниот канал. Методот на отстранување ќе зависи од степенот на развој на патолошкиот процес. Во повеќето случаи, отстранувањето на конгломератот се врши влажно или суво.

Во првиот случај, процесот на екстракција е следен: пациентот седи на стол и докторот инјектира топол раствор над горниот ѕид на ушниот канал.

Во посложени случаи, не е можно да се отстрани плута во една таква постапка. Затоа, за омекнување на конгломератот може да се користи водороден пероксид - неопходно е да се ископа не повеќе од 4 капки дневно, не повеќе од 4 пати на ден. Како алтернатива на пероксид, можете да користите капка "А-церумен", но само во консултација со вашиот лекар.

Методот на суво отстранување се користи поретко, бидејќи може да биде болен. Во овој случај, лекарот со помош на специјална кука го отстранува приклучокот во делови. По завршувањето на процесот, ушниот канал се мие со топло антисептичко решение за да се спречи развојот на воспалителниот процес.

Отстранувањето на плута дома е можно само ако постои целосна доверба дека плута е причина за губење на слухот. Сепак, ова е екстремна мерка, и после тоа, дури и ако слухот е нормален, треба да се свртите кон ENT.

Неовластени, може да го отстраните само приклучокот за сулфур со помош на хидроген пероксид, паѓајќи 2-3 капки во ушниот канал. Како аналоген, можете да користите специјални капки за ова. Користете памучни брисеви или други предмети од трети страни со цел да се отстрани плута, тоа е невозможно. Ваквите постапки не само што можат да ја "притиснат" плута подлабоко, туку и да го оштетат ушниот канал, што ќе доведе до негативни последици.

Отстранување влажни сулфати

Треба да се забележи дека "A-cerumen" за отстранување на сулфурни приклучоци може да биде забрането:

 • во кршење на интегритетот на тапанчето;
 • во присуство на отоларинголошки болести;
 • ако пациентот имал гноен отитис во минатото;
 • во присуство на нетолеранција на компонентите на лекот.

Во принцип, треба да се разбере дека само лекарот знае како да ги отстрани сулфурот приклучоците во ушите правилно. Независни процедури дома - екстремна мерка.

Превенција

За да се спречи формирањето на приклучоци за сулфур, лекарите препорачуваат да ги следите следниве упатства:

 • чистење на ушниот канал треба да биде не повеќе од 1-2 пати во 7 дена;
 • за хигиенски процедури е подобро да се користат памучни пупки со посебни ограничувања;
 • Оние кои користат слушно помагало или слушалки треба еднаш еднаш месечно да ги погребаат ушите со посебни капки.

На првите манифестации на горенаведената клиничка слика, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сулфурен Заушник и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фарингитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...
Отитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 12)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 5 од 12)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 5 од 12)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Менингиома (појавување симптоми: 5 од 12)

Менингиомот е тумор кој се јавува во регионот на 'рбетниот мозок или мозокот од арахноидните пајакови школки. Може да има или сферична форма или форма на потковица, и многу често се поврзува со тврди мембрани на 'рбетниот мозок или мозок, а центарот на растот во него најчесто не е еден, туку неколку.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .