Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен отитис медиа: симптоми и третман

Хроничен отитис медиа - главните симптоми се:

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

Етиологија

Хроничниот отитис медиум се развива врз основа на акутната форма на болеста и со чести епизоди на воспаление на тимпаничната празнина. Почетните причини за формирање на таква болест се инфекција или механичко оштетување.

Патогените микроби прво влијаат на тапанчето, назофаринксот, а потоа на увото. Често, лекарите дијагностицираат прогресија на болеста кај луѓето поради пролиферацијата на бактерии како што се стрептококи , како и грип , параинфлуенца и риновирусни вируси.

Оваа болест се формира во уво на лице поради одредени причини:

 • лузни во увото поради рекурентни егзацербации;
 • дисфункција на аудитивната цевка;
 • заразни болести, како што е црвена треска .

Исто така провоцирачки фактор може да биде честа појава на носот во исто време со две ноздри. Назалните и ушните канали се меѓусебно поврзани, па ако е зафатена носната мукоза или започнува синузитис , може да се развие отитис.

Причините за транзиција од акутен отитис на хроничен може да бидат:

 • воспалителни болести на ENT органите;
 • тешкотии во носната дишење;
 • дијабетес мелитус ;
 • имунитет;
 • продолжена употреба на хемотерапија;
 • никотин и алкохол;
 • неурамнотежена исхрана;
 • несоодветна клима

Кај деца, хроничниот гноен отитис медиум се развива од инфекција која влијае на нестабилен имунитет. Исто така, предизвикувачкиот фактор може да биде структурни карактеристики на увото и назалниот септум, лошата исхрана и недостатокот на витамини во телото. Придонес кон прогресијата на болеста може:

 • хипотермија;
 • падови на притисок;
 • студено;
 • вода влегува во увото.

Класификација

Хроничен отитис

Лекарите откриле дека хроничниот отитис медиум може да биде од три вида:

 • Хроничен супуративен отитис медиум (CHD) - предизвикан од бактерии. Понатаму се дели на два подтипа - мезотимпанитис, во кој е оштетена само тимпаничната празнина, а коската не се воспалува и епитопанитисот, кој се карактеризира со коскени лезии;
 • ексудативен отитис медиа - за два месеци или повеќе, вискозна течност се акумулира во тимпаничната празнина. Во исто време, мембраната не е оштетена, но функционирањето на аудитивната цевка може да биде значително оштетено кај едно лице;
 • хроничен адхезивен отитис - лузни се појавуваат во тимпаничната празнина, како и на мембраната, сите слушни костили растат заедно, што предизвикува значително оштетување на слухот. Таквата форма напредува од честите повторувања на болеста или со продолжен тек на ексудативната форма.

Според насоката на синдромот на болка, лекарите делат три главни вида:

 • надворешни - често формирани од механичко оштетување на увото и надворешниот аудитивен канал;
 • средна појава во тимпаничната празнина, аудитивна цевка и мастоиден процес;
 • внатрешно-третиран отитис од претходниот облик предизвикува оштетување на вестибуларниот апарат.

Во моментите на егзацербација, патологијата поминува низ неколку фази на развој:

 • воспалителни, исто така наречени еустихитис , воспаление се формира во аудитивната цевка;
 • катаракта, започнува воспаление на средното уво;
 • депортирачки, манифестиран во форма на гнојни тромби во средното уво;
 • постперформат, гнојните акумулации почнуваат да течат надвор од увото;
 • репаративни, воспалени области се намалуваат, погодените области се затегнати со лузни.

Симптоматологија

Симптоми на хроничен отитис

Хроничниот отитис се манифестира со различни симптоми, кои се разликуваат во зависност од фазата на егзацербација и локацијата на изворот на воспаление. Лекарите ги забележуваат главните морфолошки знаци на прогресија на отитисот - не-лекување штета во тапанчето, привремено гнојни акумулации и испуштање од уво и слушно оштетување.

Во зависност од локацијата на фокусот на воспалението, пациентот може да доживее различни симптоми. Клиничката слика на прогресијата на надворешниот отитис медиум е силен болен синдром во ауриката, што се зголемува со падови на притисок. Исто така, чувствувате непријатност при отворање на усната шуплина и со воведувањето на посебен апарат за испитување на погодената област. Надворешната школка значително отекува и прецртува.

Клиничките манифестации на хронични отитис медиуми варираат во зависност од фазата на развој:

 • Фаза 1 - ги поставува ушите, температурата не се зголемува, бучавата и тинитусот, синдромот на болка ;
 • Фаза 2 - зголемена метеж на зафатеното уво, болката е интензивна, пирсинг во природа и се појавува непријатна бучава, температурата на телото може да се зголеми;
 • Фаза 3 - во средното уво има гнојни форми, болката напредува и оди кон забите, очите и вратот, температурата на телото е многу висока, постои хеморагија во тапанчето, слухот може да исчезне;
 • Фаза 4 - синдром на болка и намалување на бучавата, сепак, гнојното воспаление се зголемува, гној почнува да тече од увото;
 • Фаза 5 - интензитетот на симптомите се намалува, може да има намалување на слухот.

Развојот на внатрешниот отитис може да се препознае преку вртоглавица, гадење, повраќање, неурамнотежено одење, силен тинитус и оштетен слух. Исто така, кога се појавува таков вид на болест, симптомите на акутно средно уво ќе се манифестираат.

Дијагностика

За време на дијагнозата на хроничниот гноен отитис, важно е за лекарот да ги разјасни поплаките, да собере историја на болеста и животот на пациентот. За ова, лекарот треба да знае:

 • дали пациентот имал гноен исцедок од аурикулата;
 • дали сослушувањето е одбиено;
 • колку долго симптомите се влошија;
 • дали имало релапс на воспаление, и како беше болеста;
 • Дали има хронични болести и нарушувања во носната дишење?

Потоа се испитува ушната празнина - отоскопија. Ако пациентот има гној или сулфур приклучоци во ушниот канал, тогаш мора да се отстрани така што лекарот може внимателно да ја испита и анализира состојбата на тапанчето и аудитивниот канал.

Отоскопија

Исто така, важно е да се одреди слухот на пациентот со спроведување на дијалектирање и аудиометрија.

Со целата тапанче, тимпанометријата се изведува кај пациентот, благодарение на што може да се одреди мобилноста на мембраната. Ако има флуид во шуплината или се создаде лузни, тогаш мобилноста на мембраната може да се намали или целосно да се отсуствува. Ова може да се види во кривата форма на тимпанограмот.

За да се идентификуваат бактериите кои го предизвикале развојот на патологијата, лекарот прави убод од увото.

Томографија на темпоралните коски и вестибуларните примероци исто така може да се изврши.

Доколку е потребно, пациентот може да биде упатен за консултација кај невролог.

Третман

Во моменти на егзацербација на симптомите, едно лице е загрижено за прашања поврзани со третманот на хроничниот отитис медиа. За да се излечи оваа форма на патологија, на пациентот му треба значителен временски период, а понекогаш и хируршка нега. Терапијата со лекови често се препишува заедно со традиционалната медицина, но нетрадиционалните лекови не треба да се земаат независно без да се консултира лекар. Пациент може само да ја влоши неговата состојба и да предизвика развој на компликации.

Третман на хроничен отитис медиа е да ги следите препораките на овој лекар:

 • намалување на влезот на бактерии во увото - не се нурне, не ги посетувајте плажите и базените, измијте ја косата со затворени уши под туш;
 • користете капка со антибактериски ефект.

Ако конзервативната терапија не му помогне на пациентот, му се препишува поефикасен третман за воспаление на ушите - хируршка нега. Како дел од оваа терапија, пациентот поминува низ операција за враќање на структурата на тапанчето и спречување на инфекцијата да влезе внатре.

Операцијата може да се изврши на неколку начини:

 • преку ушниот канал;
 • со намалување зад увото.

Благодарение на радикалниот третман, лекарот управува не само со значително подобрување на состојбата на пациентот, туку и со отстранување на полипи, формации слични на тумор кои можат да се формираат од воспалителниот процес.

Хроничниот тубибимпанален гноен отитис медиум исто така се излекува со операција. Лекот третман се користи само како подготовка за хирургија. Со таква терапија, пациентот може да се ослободи од сите можни фокуси на инфекција - воспаление во носот, назофаринксот и синусите.

По операцијата, пациентот започнува период на рехабилитација, кој трае 2 недели и се состои од текот на физиотерапијата.

Компликации

Ако егзацербацијата на отитисот не е елиминирана со текот на времето, тогаш лицето може да развие сериозни компликации:

Превенција

За да не предизвикаат развој на хронични супуративни отитис медиуми, лекарите препорачуваат навремено лекување на болести на горниот респираторен тракт. Исто така, болеста може да се спречи со правилна елиминација и корекција на состојбата на имунодефициенција.

Лекарите забрануваат само-третман со капки или затоплување, бидејќи може да започнат сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен отитис медиа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Перфорирана тапанчето (појавување симптоми: 8 од 15)

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...
Отитис кај дете (симптоми на појавување: 8 од 15)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Отомикоза (појавување симптоми: 6 од 15)

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста во повеќето случаи е еднострана, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...
Пултурен отитис медиа (појавување симптоми: 6 од 15)

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

...
Невритис на аудитивниот нерв (појавување симптоми: 6 од 15)

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .