Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тубо-отитис (Еустахитис): Симптоми и третман

Тубо-отитис (еустахитис) - главни симптоми:

Тубо-отитис (исто така наречен еустахитис) е акутен или хроничен воспалителен процес локализиран во аудитивната (Евстахиска) цевка. Текот на оваа болест се карактеризира со нарушување на процесот на вентилација во средното уво, а тоа, пак, доведува до брзо опаѓање на слухот.

Еустахитисот често се смета за првата фаза на болеста, како што е катарлалниот отитис медиа. Земајќи ја предвид неразделната врска меѓу еустахитисот и патологијата, која е формирана во тимпаничната празнина, се користат термини кои ги комбинираат двете од овие болести: тубо-отитис, чии симптоми се изговараат во нивните сопствени манифестации или салпингеотис.

Општ опис на болеста

Тубо-отитис станува последица на транзицијата кон мукозната мембрана на аудитивната цевка на воспалителните процеси кои се појавија во фаринксот или носот како резултат на хроничен или акутен ринитис , воспалено грло или фарингитис . Болеста може да се појави во една од двете форми, односно да биде акутна или хронична. Акутен или хроничен повторлив еустихитис често доведува до отитис медиа. Формирањето на опструкција на аудитивната цевка може да биде придружено, на пример, со затворање на назофарингеалниот отвор, кој е предизвикан од болести како што се аденоиди , хипертрофија на назалната (долна) школка, како и со полипи од Хоанал.

Причини за болеста, компликации

Како што веќе бевме забележано, еустахитисот првенствено се смета за прва фаза на развој на катаритниот отитис, исто така, може да предизвика и формирање чести отитис медиуми на гноен тип, развој на отитис медиа и како резултат на тоа, доведува до губење на слухот. Тубо-отитис се јавува и поради хронични болести и поради анатомските нарушувања кои се релевантни за ENT органите. Меѓу нив: искривување на назалниот септум, ринитис, синузитис , назофарингитис, аденоиди, полипи, синузитис и др.

Што се однесува до причинителите на болеста, тие се стафилококи, стрептококи, пневмококи и други видови микроорганизми. Во прилог на инфекции кои предизвикуваат појава на инфективен тубо-отитис, исто така не е исклучена алергиска реакција, која, соодветно, предизвикува алергиски еустахитис.

Резултирачкиот воспалителен процес доведува до едем и карактеристично задебелување што се формира долж мукозните површини. Ова доведува до нарушување на целокупната проодност на евстахиската цевка, со што се нарушува вентилацијата. Поради намалувањето на притисокот во аудитивната цевка, тимпаничната мембрана паѓа, по што се влева во тимпаничната празнина. Така, постои автофонија, застојот на ушите. Паралелно со ова, се јавува и развој на стеноза во областа на аудитивната цевка, нејзините ѕидови се држат заедно, што е проследено со атрофични и склеротични промени во тимпаничната празнина и мембрана. Ако ја игнорирате потребата за соодветен третман, тубо-отитис (Еустахитис) предизвикува постојана губење на слухот или потполна глувост.

Акутен тубобитис: симптоми

Акутната форма претежно се јавува во случаи на грип или сезонски Катар кои се појавуваат во горниот респираторен тракт. Главните симптоми на туботитис се манифестираат во следните услови:

 • Застој на уво / уво;
 • Резонанца во увото на сопствениот глас (автофонија), бучава во увото / ушите;
 • Чувство на тежина во соодветната област на главата;
 • Осетливост во увото иризиентна течност што се јавува кога се навалувате или вртете ја главата.

Акутниот тубо-отитис се карактеризира со стабилна благосостојба, температурата е во рамките на нормалниот опсег, нема манифестации во форма на зголемен синдром на болка. Акутната форма на болеста обично е предизвикана од ефектите од инфекцијата, што е придружено со општо намалување на имунитетот во горниот респираторен тракт. Ако не се лекува, еустахитисот може да се претвори во хронична форма што е потешко да се лекува и води до пад на слухот. Општо земено, болеста со правилен третман може да се отстрани за неколку дена.

Хроничен тубобитис: симптоми

Хроничниот тубо-отитис е склеротична и атрофична промена што се јавува во мукозната мембрана на барабанот и на празнината, а мембраната станува видна во случај на оваа дијагноза. Хроничниот тубо-отитис се карактеризира со следниве симптоми:

 • Деформација на тапанчето;
 • Враќање на тапанчето;
 • Стеснување на Евстахиевата цевка;
 • Црвенило во областа на ограничените области на хотелот;
 • Перзистенција на нарушена аудиторна активност.

За да се дијагностицираат таквите манифестации, како што може да се види, можно е кога се испитува од страна на специјалист. Оваа форма на болеста се карактеризира со намалување на луменот што се јавува во рамките на димензиите на аудитивната цевка, а тоа веќе предизвикува промени во самата мембрана и последователно повлекување. Пропустливоста, карактеристика на евстахиската цевка, во овој случај е скршена, нејзините ѕидови се подложени на значително прилепување. Симптомите кои се појавуваат се постојани.

Тубо-отитис кај деца: симптоми

Кај децата, ушниот канал е малку скратен по големина и, истовремено, подиректно кога се споредува со уводен канал за возрасни, кој, соодветно, ја одредува поголемата подложност на бебињата до ушните болести и особено тубо-отитисот. Симптомите што се јавуваат кај децата ја имаат истата специфичност како симптомите кај возрасните:

 • Бучи во увото / ушите;
 • Слаба чувствителност на воспаленото уво;
 • Забуна кај ушите;
 • Привремено нормализирање на слухот при кивање, кашлање или зевање.

Што се однесува до температурата, тоа, како кај возрасните, е во рамките на нормалниот опсег, болката е отсусна, што ја комплицира независното дијагностицирање на болеста и бара жалба до специјалист.

Третман на тубо-отитис

Под третманот на оваа болест, пред сè, се подразбира темелна дезинфекција на мукозната мембрана на средното уво, по што дејствијата се насочени кон елиминирање на болните манифестации. Покрај тоа, исто така е неопходно да се елиминираат негативните фактори кои влијаат на состојбата на која устата на аудитивната цевка е предмет на воспаление.

За да се намали оток на мукозната мембрана во подрачјето што се разгледува, се пропишани капки на носот на вазоконстрикторите, отокот се намалува и кога се користат антихистамински лекови. Со цел да се избегне рефлуксот на слуз, кој е инфициран, пациентите се предупредуваат да не дува премногу енергични.

Движењето (катетеризација) на аудитивната цевка станува ефикасно решение. Комплексот на терапевтски мерки, исто така, вклучува различни видови на физиотерапевтски процедури (UHF, UFO, пневмомасажа, ласерска терапија).

Да се ​​дијагностицира Еустахитис (тубо-отитис) и да се одреди соодветниот третман треба да се однесува на ЕНТ.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Тубо-отитис (Еустахитис) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Отомикоза (појавување симптоми: 3 од 3)

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста во повеќето случаи е еднострана, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...
Пултурен отитис медиа (појавување симптоми: 3 од 3)

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

...

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...
Баротраума (појавување симптоми: 3 од 3)

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...
Отитис кај дете (појавување симптоми: 3 од 3)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .