Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Глуток синузитис: симптоми и третман

Пулмонен синузитис - главни симптоми:

Пултурен синузитис е една од формите на синузитис, во кој воспалителниот процес се развива во регионот на еден или двата максиларни синуси. Во повеќето случаи, гноен форма на синузитис се развива како резултат на забрзана или занемарена форма на катастрофален синузитис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа најчесто се дијагностицира кај деца и бремени жени.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест е слична на катарларната форма. Лекарите ги забележуваат етиолошките фактори кои најчесто го предизвикуваат развојот на оваа болест:

 • напредна форма на ринитис ;
 • последица на претходно пренесени хронични заболувања на оралната или носната празнина;
 • искривување на носната преграда поради повреда или конгенитални абнормалности;
 • компликација по катарална болест;
 • продолжен течење на носот на позадината на ослабен имунолошки систем.

Треба да се разбере дека ако има дури и неколку етиолошки фактори, развојот на патологијата не е неопходен ако лицето има силен имунолошки систем.

Класификација

Од природата на локализацијата, овие видови на гноен синузитис се разликуваат:

 • право;
 • лево едностран;
 • билатерален.

Исто така, ја разликува формата на болеста според природата на развојот:

 • акутен;
 • хроничен.

Акутен гноен синузитис најдобро се третира. Во отсуство на терапија, акутната форма станува хронична, што, пак, може да доведе до развој на сериозни компликации.

Симптоматологија

Знаци на гноен синузитис

Во почетната фаза на развој, клиничката слика на ARVI се манифестира. По околу 2-3 дена започнува акутната фаза на синузитис, што е придружено со следните симптоми:

 • зголемена телесна температура на 39-40 степени;
 • општа слабост, замор, чувство на слабост;
 • чувство на пукање во еден од синусите. Ако зборуваме за билатерален синузитис, тогаш овие симптоми се забележуваат на двете страни;
 • црвенило и отекување на лицето;
 • делумна или целосна назална конгестија, во зависност од видот на синузитис ;
 • празнење на зелен ексудат со непријатен мирис;
 • главоболка, која само се зголемува со виткање, вртење. Во овој случај, лек против болки не го дава посакуваниот ефект;
 • заглавување на болката во засегнатиот синус или и двете, ако е билатерален гноен синузитис;

Хроничниот супуративен синузитис е надополнет со болка, која му дава на вилицата, поради што пациентот може да одбие да јаде, затоа што боли да џвака.

Таквите знаци на гноен синузитис бараат итна медицинска помош. Самолечението дома може да доведе до сериозни компликации и развој на придружните болести.

Дијагностика

Дијагнозата за сомнителен гноен синузитис се состои од личен преглед од отоларинголог и дополнителни истражувања, доколку е потребно, за да се разјасни клиничката слика. Лекарот врши личен преглед, ја дознава историјата. Физичкиот преглед се изведува со користење на специјален уред за осветлување, кој му овозможува на лекарот да ги испита синусите и износот на ексудат во нив.

Што се однесува до дополнителна дијагностика, може да се користи следново:

 • рендгенско испитување на синусите;
 • општ крвен преглед;
 • пункција на содржината на максиларниот синус.

Само врз основа на резултатите од тестовите, лекарот може да препише оптимален третман на гноен синузитис.

Третман

Ако болеста е дијагностицирана навремено, можете да направите без пункција, третманот ќе биде конзервативен, со употреба на лекови и специјални процедури. Затоплување со гноен синузитис е строго контраиндицирано.

Бидете сигурни дека користите антибиотици за гноен синузитис. Покрај тоа, терапијата со лекови може да вклучува такви лекови:

 • антибактериски лекови на локално дејство;
 • со трчање форма на болеста се користи антибиотици интравенски;
 • назални вазоконстрикторни капки;
 • лекови против болки.

Треба исто така да бидете сигурни да го измиете носот, најмалку 3-4 пати на ден. Набљудувајќи ги таквите препораки, под услов да не функционира, може да ја излекувате болеста дома без прободување. Одделно, треба да се каже за комплексноста на третманот на синузитис за време на бременоста - употребата на антибиотици е исклучително непожелна.

Ако терапијата со лекови и процедурите не даваат соодветни резултати, потребна е хируршка интервенција. Лекарот врши пункција на ѕидот на максиларниот синус, го отстранува гноен ексудат и инјектира антисептичко решение.

Шема на пункција кај антрити

Исто така, невозможно е да се излечи гноен синузитис без пробој ако пациентот има асоцирани воспалителни процеси или постои искривување на назалниот септум, повреда на мекото ткиво на носната празнина.

Ако третманот дома се врши строго според препорака на лекар, може да се елиминира болеста без пункција. Затоа, во присуство на горенаведената клиничка слика, не треба самостојно да се споредуваат симптомите и третманот, како и доброволно да се земаат лековите.

Како правилно да се третира гноен синузитис, може да се каже само специјализиран медицински специјалист. Употребата на традиционалната медицина, во овој случај, е можна само во врска со главниот тек на лекување по препорака на лекар.

Можни компликации

Ако терапијата не се започне со време и е доведена до крај, развојот на такви компликации е можен:

Затоа, со цел да се елиминира или барем да се минимизира ризикот од развивање на вакви патолошки процеси, треба веднаш да се побара медицинска помош и да се помине целосен курс на лекување.

Превенција

За да се спречи развојот на оваа болест може, ако во пракса да се применат такви правила:

 • навремено и правилно лекување на инфективни и воспалителни болести, во однос на носната и усната шуплина;
 • спречување на САРС, грип ;
 • третман на акутни и хронични заболувања во респираторниот систем;
 • елиминација на хипотермија;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Поради тоа што етиологијата на гноен синузитис се заснова на катарлалната форма на овој воспалителен процес, посебно внимание треба да се посвети на превенцијата на оваа болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гноен синузитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
ARVI (појавување симптоми: 6 од 12)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Ринозинузитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 6 од 12)

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...
Грип (појавување симптоми: 5 од 12)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 5 од 12)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .