Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Катарелен синузитис: симптоми и третман

Катарален синузитис - главните симптоми:

Катарален синузитис - воспалителен процес во регионот на максиларните синуси, во максиларниот регион, кој е придружен со ослободување на мукозен, серум ексудат. Ако третманот не се започне навремено, болеста станува хронична, исцедокот станува гноен. Најчесто, болеста се јавува како компликација откако претходно боледувала. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира катаралниот синузит кај децата.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест е добро проучена. Факторите кои предиспонираат за развој на воспалителниот процес вклучуваат следново:

 • заразни болести;
 • алергиски реакции;
 • траума на носната преграда;
 • повреди на коските или меките ткива на устата, носна празнина;
 • фокуси на инфекција во оралните и носните шуплини.

Клиничарите забележуваат дека егзацербацијата на болеста е забележана во есен-зимскиот период, кога е надвор од влажно и ладно време.

Исто така, треба да се разбере дека ниту еден од горенаведените етиолошки фактори не треба да се смета како 100% причина за развој на хроничен или акутен катарактурен синузит. Развојот на воспалителниот процес е поверојатно со ослабен имунолошки систем.

Класификација

Времетраењето на болеста ги разликува таквите форми:

 • акутен катарлален синузитис;
 • хроничен катарактен синузитис.

Во однос на локализацијата, болеста може да биде:

 • лево едностран;
 • десно еднострани;
 • двонасочен.

Ако воспалителниот процес е предизвикан од компликација на друга болест, тогаш најчесто се дијагностицира билатерален катарактус синузитис.

Симптоматологија

Симптоми на катарактен синузитис

Во почетната фаза на развојот на воспалителниот процес, се забележува клиничка слика за респираторна болест. По два до три дена се појавуваат знаци на катарактарен синузит:

 • тешка мачна болка во регионот на погодениот синус (ако е лево-страен или десен-страничен синузитис);
 • главоболка, која станува поизразена со виткање, вртење, палпација;
 • светло жолт исцедок од носот. Ако ексудат зеле зелена боја, воспалителниот процес преминал во гноен;
 • на погодената страна, оштетувањето на носот е оштетено. Ако пациентот е принуден да дише преку устата, тогаш постои сомневање за двострано катарактен синузит;
 • кашлица која се влошува во мирување или во текот на ноќта.

Со билатерална форма на болеста, клиничката слика се додава на отекување на долните или горните очни капаци. Кога главата е навалена, има изобилство кинење.

Поради фактот дека во почетната фаза болеста е речиси идентична со обичната настинка со своите симптоми, во повеќето случаи пациентот се обидува сама да ја елиминира болеста, користејќи третман со народни лекови. Таквите мерки доведуваат до сериозни компликации.

Дијагностика

Со првичните манифестации на клиничката слика треба да се обратите кај терапевтот за совет. Ако сомневање за синузитис е потврдено од страна на специјалист, понатамошниот третман го спроведува отоларинголог.

Првично, пациентот се испитува и историјата е констатирана. Физичкиот преглед мора да вклучи палпација и употреба на специјална светилка која ќе помогне детално да ги испита носните шуплини со количината на слуз.

Во однос на инструментални и лабораториски испитувања, може да се користи следното:

 • Ултразвук на максиларните синуси;
 • општ крвен тест.

Третманот го пропишува специјалист само откако е направена точна дијагноза. Неовластената употреба на лекови може да доведе до сериозни компликации.

Третман

Како правилно да се третира катараклниот синузитис, знае само стручен медицински специјалист. Третманот на овој воспалителен процес се спроведува конзервативно. Таа се заснова на терапија со лекови, која може да вклучува употреба на лекови од овој спектар на дејство:

 • антибиотици;
 • антихистаминици;
 • антисептички назални раствори;
 • капки масло.

Ако, по четири дена од земањето на одреден антибиотик, терапевтскиот ефект не дојде, лекот се менува.

Како по правило, третманот на катарален синузитис, ако не е хронична форма, трае не повеќе од 7-10 дена. Само-лекувањето може да ги елиминира знаците на воспалителниот процес, но не и да ја елиминира болеста. Затоа, не треба самостојно да се споредуваат симптомите и третманот, дури и ако клиничката слика на пациентот целосно одговара на болеста.

Можни компликации

Како по правило, навременото лекување дава позитивни резултати и процесот не предизвикува компликации. Меѓутоа, ако терапевтските процедури не се спроведат навремено и правилно, развојот на такви компликации е возможен:

 • транзиција од катаракта во гнојна форма;
 • формирање на апсцес во мозокот;
 • менингитис ;
 • транзиција од акутна кон хронична.

Можно е да се елиминира таков развој на настаните ако се подложите на правилен курс на терапија.

Што се однесува до превентивните мерки, сите инфламаторни и инфективни болести треба да се третираат брзо и целосно, бидејќи тие се главниот етиолошки фактор на синузитис.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате катарактен синузитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бурен синузитис (појавување на симптоми: 5 од 9)

Пултурен синузитис е една од формите на синузитис, во кој воспалителниот процес се развива во регионот на еден или двата максиларни синуси. Во повеќето случаи, гноен форма на синузитис се развива како резултат на забрзана или занемарена форма на катастрофален синузитис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа најчесто се дијагностицира кај деца и бремени жени.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 4 од 9)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Грип (појавување симптоми: 4 од 9)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
ARVI (појавување симптоми: 4 од 9)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Стрептокок (симптоми на појавување: 4 од 9)

Стрептококите се бактерии во форма на ланец, кои живеат во микрофлората на човечкото тело. Многу често, тие коегзистираат со инфекции како Staphylococcus aureus. Со поволна средина за бактерии, можно е развој на воспалителен или инфективен процес. Бидејќи овие организми не формираат спори, тие брзо умираат под дејство на сончева светлина и специјални подготовки.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .