Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Перфорација на тапанчето: симптоми и третман

Перфорација на тапанчето - главните симптоми:

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

Постојат неколку предиспонирачки фактори кои можат да доведат до такво нарушување. Сите од нив можат да бидат поделени во неколку групи. Но, најчестите фактори на оштетување на мембраната се воспаление во средното уво, притисокот, ненадејната и неочекувана бучава, повреда при чистење на ушите, несаканите предмети, патолошки ефекти на топла течност и дома и на работа, како и пенетрација во увото на туѓи предмети.

Секое кршење на интегритетот на тапанчето е придружено со манифестација на непријатни симптоми. Симптоми на руптура на тампанична мембрана - болка со различен интензитет и природа, чувство на застојот на оштетеното уво, појава на бучава во увото, губење на слухот, до нејзината целосна загуба.

Дијагнозата на ова нарушување се состои во изведување на бројни инструментални испитувања. Со појавата на секрети спроведе лабораториска студија за содржината. Третманот на перфорацијата на тапанчето се состои во употреба на лекови или примена на медицинска пластична хирургија. Изборот на методот на лекување се заснова на степенот на оштетување.

Етиологија

Како што споменавме погоре, прекинот на тапанчето може да се појави од изложеност на голем број причини, кои се поделени во неколку групи. Првата група се состои од механички фактори, кои вклучуваат:

 • широк спектар на повреди на увото;
 • случајно или намерно пробивање на туѓ предмет во ушната празнина;
 • неквалификувано извршување на медицински постапки со цел отстранување на приклучокот за уши;
 • чистење на увото со предмети што не се наменети за овој процес;
 • трауматска повреда на мозокот.

Физичко оштетување може да се случи ако:

 • пад на притисокот во оваа област. Ова може да се случи поради тешка кашлање или кивање, како и температурни разлики за време на летови на авион или нуркање до длабочина;
 • паѓа во увото;
 • тешки удари на увото;
 • неочекуван шум.

Последната група на фактори - термички, што може да доведе до перфорација на тапанчето, вклучува:

 • изгореници на ушната школка. Тие можат да бидат од домашна или индустриска природа;
 • токсичен или хемиски влез во увото.

Малку позната група за штета е воена, на која припаѓа расколот и куршумните рани.

Покрај тоа, болестите може да бидат фактор во формирањето на ова нарушување. Особено, како што се - акутен тек на отитис медиа на средното уво или хроничен тек на пурулентен отитис медиа . Некои фактори може да доведат до мала траума на мембраната и целосно уништување.

Симптоми

Веднаш по прекинот на тапанчето, се изразува силен болен синдром, кој по некое време поминува или се појавуваат други знаци на неговата позадина. Следат следните клинички манифестации:

 • појавата на бучава и ѕвонење во ушите ;
 • непријатност во форма на застој на ушите;
 • појава на крвав или гноен исцедок, често со непријатен мирис;
 • делумна или целосна загуба на слухот;
 • зголемена телесна температура;
 • напади на гадење и вртоглавица;
 • дезориентација;
 • намален апетит;
 • нарушувања на спиењето;
 • перфорација;
 • епизоди на несвесност;
 • излезот од воздухот од вулканот означува целосно перфорирана мембрана.

Тежината на симптомите на перфорација на тапанчето зависи од интензитетот на лезијата. Мала траума, која влијае само на надворешниот слој и на мал дел од средината, не предизвикува губење на слухот и појава на други знаци. Покрај тоа, таквата штета може да се само-поправи, што е забележано кај речиси половина од пациентите. Тешкото оштетување е често придружено со фрактури на аудитивни косички или траума на внатрешните мускули. Со таква лезија се забележува интензивна експресија на симптоми.

Перфорација на тапанчето

Компликации

Ако ги игнорирате симптомите, како и кога обезбедите неквалификувана или нецелосна терапија, може да има последици од прекин на тапанчето. Тие вклучуваат:

 • ширењето на воспалителниот процес низ внатрешното уво;
 • сензација на некои непријатни симптоми во здравото уво;
 • невритис нерв;
 • отитис
 • лабиринтис ;
 • Менингитис и енцефалитис - се развиваат само кога патолошките микроорганизми се инјектираат во погодената област;
 • привремено губење на меморијата;
 • исфрлање на цереброспиналната течност од отворот за уво - во случаи каде што трауматската повреда на мозокот е причина за лезијата;
 • структурни нарушувања на некои елементи од арикулата.

Со широк јаз, може да се развие комплетна загуба на слухот.

Дијагностика

Лекарот ЕНТ знае што перфорација на тапанчето - тоа е специјалист кој ја спроведува дијагнозата и ги пропишува тактиките за лекување. Пред да изврши инструментални и лабораториски испитувања, лекарот мора да изврши неколку манипулации. Особено - да се запознаете со историјата на болеста и историјата на животот на пациентот. Ова е потребно за да се најдат причините за формирање на болеста. Исто така, потребно е палпација и внимателно испитување на погодената област, користејќи специјални алатки. Ова ќе му овозможи на лекарот да го утврди степенот на прекин на тапанчето, како и да го идентификува присуството и степенот на интензитетот на симптомите.

Инструменталните методи на дијагноза вклучуваат:

 • otoscopy - студија за погодената област и ушниот канал, потрагата по деформација на мембраната. Се изведува со помош на специјални помагала на отоларинголог - ушната инка, отоскоп и фронтален рефлектор;
 • КТ е начин да се визуелизираат сите слоеви на увото;
 • аудиометријата е постапка за проучување на оската на слухот. Тоа му овозможува на лекарот да го одреди степенот на неговото опаѓање или да дијагностицира целосно губење на слухот.

Лабораториските студии се состојат во извршување на општ тест за крв, како и микроскопска студија за гнојна или мукозна течност излачена од увото.

Физички преглед на увото

Третман

Откако ќе се пукне тапанчето, жртвата треба да се однесе во медицинска установа што е можно поскоро. Пред тоа, невозможно е самостојно да се обезбеди прва помош. Особено, нанесете ладно на зафатеното уво, исплакнете го, исто така отстранете ги згрутчените крвни зрнца или гнојната течност. Единствено што можете да направите е да ставите сува памучна волна во оштетеното уво и да ја врзувате. Со изречена болка, можете да дадете лекови против болки.

Професионалниот третман на перфорацијата на тапанчето се состои од неколку манипулации:

 • елиминација на крварење;
 • cauterization - се користи само со мала разлика;
 • промовирање на слободен проток на гнојни или мукозни течности;
 • инјектирање на антимикробни агенси во ушната шуплина со катетер;
 • инсталација на лепенка - се користи за поправка само мали оштетувања на мембраната.

Терапијата со лекови се состои од:

 • курс на антибиотици - во форма на капки за уши или таблети;
 • вазоконстрикторни лекови;
 • муколитици;
 • антиинфламаторни капки.

Во особено тешки ситуации, кога перфорацијата на тапанчето се претвора во хируршка интервенција. Ова е неопходно во следниве случаи:

 • целосна руптура на мембраната;
 • делумна загуба на слухот;
 • нарушена подвижност на слушните косички.

Постојат неколку начини за лекување на ова нарушување со операција. За да го направите ова, можете да доделите:

 • мирингаппластика - интервенцијата се состои во замена на мембраната со капакот земен од временскиот мускул. Штрафовите се зашиени со нишки, кои се распаѓаат по неколку недели;
 • ossiculoplasty е операција за обновување на аудитивни косички, често со нивната протетика. Постапката се изведува само под локална анестезија;
 • Тимпанопластика - отстранување или имплантација на вештачки аудитивни коските.

Често се користи во третманот на традиционалната медицина, која мора да се користи само по консултација со специјалист. Тие промовираат брзо заздравување.

Превенција

Со цел лицето да не има проблеми со прекин на тапанчето, мора да се придржувате на неколку правила:

 • Четкајте ги ушите со само памучни пупки;
 • бидете сигурни дека нема странски предмети, особено од деца, да навлезат во увото и да не ги отстраните сами;
 • избегне влијанието на силната бучава;
 • не летаат на авиони и не се нурне во длабочина за време на егзацербација на ушните болести;
 • кога ќе се појават првите симптоми или кога течноста е избркана од увото, веднаш треба да контактирате со специјалист.

Прогнозата на болеста зависи од степенот на прекин на мембраната. Со помали оштетувања кај половина од пациентите се јавува само-заздравување. Негативен исход се формира за време на прогресија на компликациите, како и во случаи на оштетување на аудитивните коски или инфекција со бактерии. Ова може да доведе до целосно губење на слухот, што, пак, бара операција за да се врати или да се инсталира слушно помагало.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате перфорација на тапанчето и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ENT специјалист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Отитис кај деца (појавување симптоми: 10 од 16)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Хроничен отитис медиа (појавување симптоми: 8 од 16)

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

...
Невритис на аудитивниот нерв (појавување симптоми: 7 од 16)

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 6 од 16)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Пултурен отитис медиа (појавување симптоми: 6 од 16)

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .