Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стрептококен болки во грлото: симптоми и третман

Стрептококен болки во грлото - главни симптоми:

Streptococcal воспалено грло - акутна инфективна болест, често влијае на крајниците. Причините за болеста, според името, се стрептококи (група А). Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот - кога зборувате со носител на вирусот, како и при кашлање или кивање. Од моментот на инфекција до почетокот на првите симптоми, поминува просек од три дена. Болеста се јавува кај секое лице поединечно. Често, може да се меша со акутни респираторни инфекции, кои често предизвикуваат дијагноза на хроничен стрептококен тонзилитис, што може да доведе до развој на доцни компликации.

Оваа болест ги погодува луѓето од било која возрасна група, но тоа е особено често дијагностицирана кај деца. Карактеристична карактеристика на патологијата е дека децата под три години ретко страдаат од оваа форма на воспалено грло .

Главната причина за стрептококен тонзилитис е пенетрацијата на патогениот вирус во телото. Многу фактори можат да придонесат за ова, особено намален имунитет, недостаток на витамини и хронични заболувања. Развојот, текот и манифестацијата на симптомите зависи од активноста на имунолошкиот систем. Највпечатливи манифестации на болеста се сметаат - болка и болки во грлото, интоксикација на телото, зголемување на лимфните јазли, нагло зголемување на телесната температура.

Дијагнозата на болеста не се базира само на манифестација на симптоми, туку се потврдува со лабораториски тестови. Во некои случаи, пациентот бара хардверски прегледи и консултации со специјалисти од други области на медицината. Третманот се изведува само со антибиотици.

Етиологија

Главниот предизвикувач на болеста е стрептокок . Овој микроорганизам се карактеризира со неговата способност да преживее во било која средина. Нормално, развојот на патолошкиот процес го попречува имунолошкиот систем, па затоа намалувањето на неговите заштитни функции е главен фактор во прогресијата на стрептококниот тонзилитис. Други предиспонирачки околности за развој на оваа болест се:

 • сезонски варијации во температурата и влажноста;
 • слаба исхрана, заради што лицето не добива доволно витамини;
 • оштетување на крајниците со странски објект;
 • хронични заболувања на орофаринксот;
 • одржување на нездраво начин на живот;
 • продолжена хипотермија;
 • неповолна еколошка состојба.

Зголемувањето на инциденцата на овој тип на ангина е забележано во студената сезона.

Знаци на стрептококни болки во грлото

Видови

Постојат неколку форми на болеста, во зависност од степенот на развој, текот и изразувањето на симптомите:

 • акутен - брзо се развива, особено кај децата. Постои остра влошување на човековата состојба, намален апетит, треска, напади, формирање на гнојна плакета во усната шуплина и крајниците;
 • хроничен - последица на неефективен третман на вирусен тонзилит. Симптоми на интоксикација , ширење на воспалителниот процес - зголемување на лимфните јазли , болки во зглобовите. Терапијата во овој случај се изведува со антибиотици.

Симптоми

Стрептококната болка во грлото се манифестира во зависност од тежината на болеста. Чести симптоми на болеста се:

 • болно грло - од мали до остри. Како последица на тоа, постои нарушување на спиењето, намалување или комплетен недостаток на апетит, особено кај децата, во позадина со тешкотии при голтање;
 • нагло зголемување на телесната температура, до треска;
 • оток на мукозната мембрана на фаринксот;
 • зголемување на обемот на лимфните јазли, нивната болка при испитување;
 • формирање на гноен плак во устата и крајниците;
 • тешки треска;
 • слабост на телото;
 • дијареа наизменично со запек ;
 • напади на повраќање;
 • непријатност во грлото, чувство на болка;
 • црвена боја на јазикот;
 • губење на тежината кај бебиња.

Егзацербациите на хроничната форма на болеста кај децата се забележуваат два или три пати годишно. Дури и со сите знаци на болеста, не треба да се обидувате само-третман со антибиотици или традиционална медицина.

Компликации

Со стрептококни болки во грлото, антибиотиците почнуваат да дејствуваат веќе на првиот ден по почетокот на терапијата. Ако пациентот не се подобри, ова може да укаже на различна природа на појавата на болеста или на почетокот на формирањето на такви компликации:

 • гнојно воспаление на лимфните јазли обично се среќава кај деца, но можно е тоа да се појавува кај возрасни;
 • ревматска срцева болест ;
 • разни ренални лезии, особено нефритис ;
 • воспаление на миокардот;
 • труење со крв .

Последните три компликации се многу ретки, под услов на многу ослабен имунитет, краткотраен третман со антибиотици, кога микроорганизмот го продолжува својот патолошки ефект врз внатрешните органи. Појавата на компликации може да доведе до независни обиди за лекување на болеста.

Дијагностика

Клиничката манифестација на стрептококната болка во грлото не обезбедува комплетна слика за да ја потврди оваа дијагноза. Сепак, докторот треба да ги дознае можните фактори за појавата на ова нарушување и сериозноста на симптомите. Потоа се спроведува целосен преглед на пациентот, на кој се откриваат зголемени лимфни јазли и присуство на гноен плак на јазикот и крајниците.

Лабораториски тестови вклучуваат испитување на крвни тестови и фарингеален тест за потврда дека предизвикувачкиот агенс е стрептокок. Некои медицински институции спроведуваат брзи тестови за да го утврдат присуството на антиген. Во акутниот тек на болеста кај децата и возрасните, ЕКГ се изведува за да се оцени ефикасноста на срцето.

За време на дијагнозата, важно е да се диференцира ова нарушување од болести како црвена треска , дифтерија , мононуклеоза и леукемија . Процесот на потврдување на дијагнозата кај децата е малку тежок, поради фактот што тие често не можат правилно да објаснат што ги загрижува.

Третман

Комбинираната терапија е основа за третирање на стрептококната ангина. Покрај земањето на антибиотици, важно е и почитување на одмор во кревет, употреба на големи количини на течност, земање лекови кои ја намалуваат манифестацијата на симптомите. Прашањето за хоспитализација е доста ретко. Одлуката ја донесува лекарот присутен врз основа на тежината на болеста, општата состојба на пациентот и присуството на компликации.

Најефективен начин да се елиминира стрептококниот тонзилитис е десетдневниот антибиотски третман со пеницилинска група. Главната задача на третманот е да се елиминира патогенот и да се спречи формирање на сериозни последици.

Превенција

Превентивните мерки за стрептококни болки во грлото вклучуваат усогласеност со вакви правила како што се:

 • одржување на постојана удобна температура и влажност во зависност од сезоната;
 • ограничување на контакт со заразено лице;
 • навремен третман на болести на орофаринксот;
 • постојано зајакнување на имунитетот;
 • нормализација на исхраната, збогатување на исхраната со витамини.

Покрај тоа, не се препорачува само-третман на ангина кај дома, дури и со употреба на антибиотици.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Streptococcal воспалено грло и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ENT специјалист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 10 од 21)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Тонзилофарингитис (појавување симптоми: 10 од 21)

Тонзилофарингитот е акутна инфективна болест на фаринксот и крајниците, една од најчестите во горниот респираторен тракт. Најчесто дијагностициран тонилофарингитис кај деца од 5 до 15 години. Кај деца од помлада предучилишна возраст (до 3 години), болеста е предизвикана од вирусни лезии на горниот респираторен тракт, а по пет години, различни видови бактерии често дејствуваат како провокатори. Кај возрасните, болеста, исто така, се јавува, но многу поретко отколку кај децата.

...
Тонзилитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Катарски болки во грлото (појавување симптоми: 9 од 21)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Ремгентен тонзилитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .