Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен синузитис: симптоми и третман

Хроничен синузитис - главните симптоми:

Хроничен синузитис е болест со која најчесто родителите на децата и возрасните пациенти се свртуваат кон ЕНТ. Со цел да се разбере она што е оваа патологија, морам да кажам дека во носната празнина има многу синуси, воспаление кое предизвикува синузитис. Покрај тоа, еден синус ретко се воспалува - често се забележува полисинузитис, односно повеќе воспалителни фокуси во нив.

Ако се појават симптоми на болеста, веднаш треба да се консултирате со лекар, бидејќи ширењето на гнојни синуси може да предизвика такви тешки компликации како менингитис , целулитис на орбиталните влакна итн. Хроничниот хроничен синузитис се разликува по помалку изразени симптоми и подолг тек. Затоа, лекување на хроничен синузитис е потежок од акутната форма на болеста.

Видови

Во современата ENT пракса, постојат неколку варијанти на хроничен синузитис. Прво, тие се поделени во три групи во зависност од синусите, кои се подложени на воспаление.

Според овој критериум, патологијата може да биде:

 • сфеноидална;
 • фронтална;
 • етмоидален.

Во сфеничен синузитис, воспалението се јавува кај сфеноидните синуси, и оваа болест се карактеризира со симптоми како постојана назална конгестија, болка во главата, зрачење до задниот дел на главата и отсуство на испуштање од носните пасажи.

Предниот хроничен синузитис е најчестата патологија, чии симптоми се изговара - тоа е изобилство на исцедок со непријатен мирис и висока температура.

Сорти на синузитис

Етмоидал се карактеризира со болка во пределот на мостот на носот, транспарентен, а потоа дебел, гноен исцедок, респираторна инсуфициенција. Исто така во медицинската пракса се разликува една од најнепријатните форми на патологија: максиларниот хроничен синузитис. Болеста се јавува поради воспалителниот процес во максиларните синуси лоцирани на горната вилица. Треба да се забележи дека максиларниот синузитис може да стане причина за развој на онкологија, па затоа мора веднаш да се лекува.

Постојат неколку варијанти на такви болести како хроничен синузитис, во зависност од причините за појавата, тоа е:

 • полипозна, што произлегува од појавата во носната празнина на туморски сличности (полипи);
 • одонтоген, што се јавува кога едно дете или возрасен имаат кариесни заби.

Причини

Значи, причините за болеста, како што е јасно од претходното, може да бидат различни. Често, патологијата се развива против позадината на респираторната вирусна инфекција кај деца или возрасни. Нецелосно третирана патологија може да предизвика воспаление во синусите, предизвикувајќи синузитис . Исто така, причината за болеста може да лежи во ирационалната употреба на лекови како што се антибиотици.

Неоплазмите во носната празнина предизвикуваат полипозен синузитис, а хроничната форма може да се развие поради закривеноста на назалниот септум или поради туѓите предмети во назалните синуси.

Причините за развој на болеста кај децата или возрасните може да бидат како:

 • повреди на назалните синуси;
 • продолжено вдишување на токсични гасови и супстанции (на пример, тутун, дури и со пасивно пушење, итн.);
 • зголемени аденоиди, што е почест кај децата отколку кај возрасни;
 • повреда на имунитетот.

Оваа болест се развива и кај возрасните кои долго време вдишуваат штетни индустриски пареи или долго време остануваат во простории со висока влажност.

Пиењето алкохол може исто така да предизвика синузитис кај возрасните. А предиспонирачките фактори кои можат да доведат до оваа болест се:

Понекогаш болеста може да се развие во однос на позадината на зголемена чувствителност на возрасни и деца во аспирин.

Најчесто, лекарите дијагностицираат пурулентен хроничен синузитис, полипозен, како и максиларниот, кој се развива или поради хипотермија во оваа област или поради тоа што пациентот има кариозни заби во устата. И сепак, болеста кај деца и возрасни може да се развие во позадина на алергиски процес, тогаш третманот ќе се состои во употреба на антихистаминици и исклучување на ефектот на алергенот врз телото.

Симптоми

Симптомите на болеста зависат од локацијата на воспалителниот процес. Ние веќе ги споменавме индивидуалните симптоми во една или друга форма на болеста, но ако ги разгледаме повеќе внимателно, тогаш треба да ги потенцираме општите и приватните симптоми.

Чести симптоми се:

 • зголемување на температурата;
 • слабост;
 • главоболка;
 • прекршување на дишењето низ носот;
 • оток на лицето;
 • сува кашлица , полошо ноќе;
 • назален исцедок, обично гноен.

Ако зборуваме за одредени симптоми во зависност од локацијата на локализацијата на воспалителниот центар, тогаш полипниот синузитис се карактеризира со назална конгестија и назално дишење и фронтална назална конгестија, недостаток на мирис, гноен исцедок со непријатен мирис.

Исто така, треба да се смета за максиларниот синузитис, популарно познат како антрит . Се карактеризира со болка во челото, оток во подрачјето на носот и под очите, респираторна слабост, болка во ушите, непријатен мирис од устата. Болката во оваа патологија, како максиларниот синузитис, е зголемена во случај, ако притиснете на површината над секачите.

Симптоми на хроничен синузитис

Назалниот исцедок обично не се забележува кај максиларниот синузитис, но оваа форма е најопасна, бидејќи може да доведе до сериозни компликации и често се дегенерира во малигнен процес. Мора да се каже дека симптомите на хроничен синузитис може да станат поизразени или да исчезнат целосно. Според тоа, ова укажува на влошување на болеста и нејзина ремисија.

Третман

Ако зборуваме за третман на хроничен синузитис, тогаш треба да биде сложено и долго. Сеопфатен третман ви овозможува да ги елиминирате симптомите и да го продолжите времето на ремисија на болеста, но исто така можете целосно да закрепнете од патологијата, ако покажете внимателност и прецизно следете рецепт на лекарот.

Многу луѓе се обидуваат да ја излечат болеста со народни лекови, и иако ефективноста на ваквите лекови е доста висока, без комбинација со терапија со лекови, тие можат да ги отстранат само симптомите, но да не бидат излекувани трајно од болеста. Затоа, првото нешто што треба да го направи лицето е да се консултира со лекар за испитување.

Дијагнозата на патологијата се изведува со собирање на анамнеза, испитување на пациентот и спроведување на такви дијагностички постапки како што се:

 • радиографија;
 • диафаноскопија;
 • компјутеризирана томографија;
 • дијагностичка пункција.

Ако зборуваме за медицински третман на болести како хроничен синузитис, тогаш се користат за оваа намена:

 • антибактериски лекови;
 • вазоконстрикторни агенси;
 • стероидни лекови;
 • антихистаминици;
 • имуномодулатори.
 • физиотераписки методи;
 • третман на народни лекови.

Најчестите антибиотици препишани од лекарите се Амоксиклав, Бесиптол, Доксициклин. Вазоконстрикторни лекови препишани на пациенти се Галазолин, Санорин и други назални капки. Антихистаминици, кои се прикажани во алергиската форма на патологијата - L-tset, Loratadin, Suprastin и други, и Sinuforte може да се припишат на имуномодулатори.

Третманот на таква форма како полипозен синузитис е исклучиво хируршки и се состои во отстранување на полипите во носната празнина. Третманот на максиларниот облик на патологија може да биде и конзервативен и хируршки (дренажа на синусите), во зависност од сериозноста на симптомите и состојбата на пациентот.

Ако зборуваме за процедури за физиотерапија, ова е миење на носните пасажи со антисептички препарати, кои се изведуваат во болничко опкружување.

Исто така, постапките за физикална терапија вклучуваат:

 • ласерски третман;
 • UHF;
 • кал терапија итн.
UHF постапка

Терапијата може да се надополни со народни лекови, но само со дозвола на лекарот што посетува. Инхалации со пареа, за кои се користат билки како што се мудрец, камилица и други со антиинфламаторни ефекти, имаат добар ефект.

Исто така, за третман на народни лекови се користат:

 • кромид и лук;
 • ротквица сок;
 • сок од алое;
 • нафтено масло.

Рецептите за третман на народни лекови се едноставни - обично исцеден сок од растенија и се користи за инстилација во носот и подмачкување на носните пасуси.

Постојат народни лекови за третман на оваа форма на болеста, како максиларниот синузитис или синузитис. Најпопуларниот начин за отстранување на подмолната болест е миењето на носните пасажи со солен раствор со неколку капки јод. И покрај тоа што докторите не го препознаваат овој метод, тоа навистина функционира за повеќето пациенти, овозможувајќи им да избегнат хируршка интервенција во третманот на синузитис.

Со народни лекови, подобро е да се третира синузитисот само во случај на патологија кај возрасните, бидејќи никој не може да предвиди како телото на детето ќе реагира на одредено средство за традиционална медицина. Кај возрасните, обично со такви агенси нема проблеми, затоа комплексната употреба на лекови и третманот со народни лекови помага брзо и ефикасно да се третираат болести од било која форма.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен синузитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Озна ( симболи за појавување: 8 од 17)

Озена е атрофичен прогресивен процес во карциногените и коскените структури на носот и мукозната мембрана на носните пасажи, придружени со ослободување на слуз со непријатен мирис и формирање на фертидни кора. Оваа болест е позната во антиката, а денес ваквата патологија е исклучително ретка, а жените од средна возраст како и децата почесто страдаат од неа. Често се појавуваат случаи на озона кај луѓе кои живеат во неповолни услови.

...
Одонтогеничен синузитис (појавување симптоми: 7 од 17)

Одонтогенски синузитис - атипичен воспалителен процес. Нејзината прогресија не е предизвикана од развојот на грип или АРВИ, туку од разни болести на горниот дензит. Ова се должи на непосредната анатомска близина на корените на забите со максиларниот синус. Таквото пореметување може да предизвика оштетување на забите како првиот и вториот катник, како и вториот премолар. Болеста има и акутна и хронична природа на курсот.

...
Заден ринитис (појавување симптоми: 6 од 17)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Хемофилен стап ( симболи за појавување: 6 од 17)

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

...
Синузитис (појавување симптоми: 5 од 17)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .