Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Епиглотитис: симптоми и третман

Епиглотитис - главните симптоми:

Епиглотитисот е ретка болест на ENT сферата, која се карактеризира со остри нарушувања на дишните патишта поради воспалителниот процес во епиглотисот. Епиглотисот е еден вид на вентил, кој има форма на ливче, помеѓу трахеата и ларинксот. Тој е вклучен во процесот на дишење, а исто така ја спречува храната да влезе во трахеата - затворање, тој ја насочува храната во хранопроводот. Ова е својство на епиглотисот што го одредува фактот дека едно лице не може да проголта и да дише во исто време.

Малите деца на возраст од 2-4 години често страдаат од оваа патологија, но болеста може да се појави и кај постарите деца, па дури и кај возрасните. Воспалителниот процес во епиглотисот се појавува нагло и се карактеризира со брзо зголемување на симптомите, па третманот на болеста треба да биде навремен, инаку постои ризик од респираторна инсуфициенција и смрт кај млади и возрасни пациенти.

Причини

Главната причина за акутен епиглотитис е бактерија од семејството hemophilus influenzae (Haemophilus influenzae) од типот б. Токму овие бактерии предизвикуваат не само епиглотитис, туку и болести како пневмонија и менингитис . Бидејќи имунизацијата против овој патоген била воведена во 1985 година, бројот на случаи кај деца и возрасни значително се намалил.

Бактеријата влегува во човечкото тело со капки во воздухот, по што може да се насели во рото-или назофаринксот и "доза" до моментот кога ќе се создадат поволни услови за нејзина репродукција.

Се разбира, не само горенаведените бактерии можат да предизвикаат таква болест како епиглотитис. Патогените можат да бидат:

 • габа од родот Кандида;
 • стрептокок ;
 • варичела зостер - предизвикувач на пилешко месо;
 • пневмокок.

Постојат и други причини за болеста. Особено, болеста често се развива на позадината на повредата на епиглотисот, или во случај на изгореници, на пример, ако се проголта топол чај и сл.

Причините за болеста кај возрасните можат да бидат фактори како што се:

 • пушењето;
 • пенетрација на туѓо тело во респираторниот тракт;
 • хемиски изгореници, особено кога се користи метил алкохол, кој често се меша со етил луѓе, со зависност од алкохол;
 • употреба на опојни дроги (кокаин, хероин).

Постојат одредени предиспонирачки фактори. Значи, момчињата и мажите почесто се болни од девојчињата и жените. Покрај тоа, луѓето со темна кожа се заразени со бактерии со развој на болест како епиглотитис почесто од луѓето од белата раса.

Слаб имунолошкиот систем или привремено намалување на заштитата на телото предизвикува брз раст на бактериите и исто така претставува предиспонирачки фактор за развој на оваа болест. И во густо населените градови, болеста се шири побрзо, бидејќи се пренесува преку капки во воздухот. Удирањето на епителот, бактериите продираат во неа, предизвикувајќи локален едем и воспаление - тоа е она што ја карактеризира оваа болест.

Симптоматологија

Епиглотитис

Обично, на развојот на болеста како епиглотитис му претходи секоја респираторна вирусна инфекција. Во исто време, текот на оваа патологија е брзо - за само неколку часа може да се развие опструкција на дишните патишта поради едем и респираторна инсуфициенција.

Првите симптоми на кои треба да се обрне внимание на родителите на детето и на возрасните со оваа болест се:

 • остриот пораст на температурата;
 • потешкотии при голтање;
 • појавата на свиреж звук при дишење.

Општите симптоми на патологијата се следните:

 • исцрпеност;
 • раздразливост;
 • слабост;
 • анксиозност

Обично, при испитување, може да се забележи болки во грлото, со црвенило кои се протегаат на целото грло, но се поизразени во централниот дел.

Постојат и други симптоми кои можат да предизвикаат епиглотитис кај луѓето. Кај дете или возрасен, забележан е слабост, неговиот глас станува придушен и рапав, тешко е дишењето, а поради недостаток на кислород што влегува во крвта, се јавува цијаноза на усните.

Многу е важно, пред да се препише третманот, да се дијагностицира оваа патолошка состојба со такви патологии како што се лажни крв и вистински крпа, како и акутен тонзилитис и фарингитис .

Постојат три форми на болеста како што е епиглотитис. Првата форма е едематозна, кај која постои хипертермија (зголемување на температурата на телото до 39 степени), остра и силна болка во грлото, отежнато со голтање, болка во регионот на вратот, што се определува со палпација, како и симптоми на општа интоксикација .

Втората форма на болеста е инфилтративна. Во овој случај, состојбата на пациентот е тешка, и забележани се следниве симптоми:

 • валкани бели цут на јазикот;
 • болни гримаси поради болка при голтање;
 • тешкотии при дишењето;
 • задебелување и хиперемија на епиглотисот, што може да се види со голо око;
 • проѕирен гној преку хиперемична лигавица;
 • тешка инспираторна диспнеа.

Уште полоша состојба кај возрасни и деца со трета форма на оваа болест - апсцес.

Ако третманот на болеста како што е епиглотитис не се започне навремено, се развиваат компликации, меѓу кои најизразено е респираторната инсуфициенција, симптоми кои се познати на сите се: отежнато дишење кога влегуваат и издишуваат, цијаноза на усните, назолабијален триаголник, прсти и мукозни мембрани, губење на свеста, конвулзии . Смртта во оваа состојба може да се случи во рок од неколку часа.

Други компликации може да бидат:

Третман

Антибактериска терапија на епиглотитис

Можно е да се дијагностицира епиглотитис кај деца по визуелен преглед, во кој е јасно видлив хиперемичниот и едематозен епиглотис. Кај возрасните, дијагнозата е слична.

Третманот на оваа болест е да се обезбеди на пациентот итна медицинска помош, бидејќи без навремени мерки, развојот на компликации е можен. Таквиот третман, пред сè, вклучува повикување брза помош или самопревозување на пациентот во болницата, а лицето треба да се транспортира само во седечка положба.

Лекарскиот третман има за цел отстранување на едемот на респираторниот тракт, уништување на бактериите кои ја предизвикале патологијата и поддршка на виталните сили на телото.

Обично, итен третман се состои од администрирање на антибактериски лекови кај пациентот, како што се:

 • амоксицилин;
 • цефтриаксон;
 • клавуланат.

Изборот на антибиотик зависи од сериозноста на симптомите и состојбата на пациентот. Во некои случаи, кога се забележуваат симптоми на акутна респираторна инсуфициенција , се прикажува трахеална интубација, со воведување на лекови. Исто така во болницата се врши симптоматски третман - се пропишуваат имуномодулаторни лекови и се спроведува антиоксидантна терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Epiglottitis и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ENT специјалист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ларингеален едем (појавување симптоми: 8 од 20)

Ларингеалниот едем не е независна патологија, но е симптом карактеристичен за разни инфективни и неинфективни процеси во телото. Оваа патолошка состојба се карактеризира со остра или постепено стеснување на ларингеалниот лумен со зголемување на симптомите на респираторна инсуфициенција. Најчесто, оваа патолошка состојба се јавува кај деца, како и кај мажи на возраст од 19 до 35 години. Жените се со помала веројатност да го развијат овој симптом. Третманот на патолошката состојба треба да биде навремен, бидејќи без интервенција симптомот може да предизвика развој на асфиксија и смрт на пациентот.

...
Ларинготрахеитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Ларинготрахеитис кај деца и возрасни е воспалителна болест која често се комбинира со оштетување на ларинксот и трахеата. Симптомите на болеста се манифестираат како резултат на пенетрација на разни бактерии и вируси во човечкото тело.

...
Опструктивен бронхитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Опструктивниот бронхитис кај децата е воспалителен процес во бронхијалното дрво, кое продолжува со симптоми на опструкција. Тоа доведува до стеснување на луменот на бронхиите, што предизвикува кршење на протокот на воздух врз нив. Се јавува кај деца од една до шест години, и е најчеста детска болест (од се што влијае на респираторниот систем). Во некои случаи, воспалението може да се повтори неколку пати. Најсилно погодени деца се оние кои посетуваат градинка.

...
Алергиски бронхитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...
Дисфонија (појавување симптоми: 6 од 20)

Дисфонија - нарушување на гласовната функција, која се манифестира во форма на засипнатост, засипнатост, намалување на тембр. Треба да се сфати дека ова не е целосно исчезнување на гласот, туку делумна, која во медицината се нарекува афонија. Оваа патологија е реверзибилна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .