Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Апсцес на уста: симптоми и третман

Заготи апсцес - главните симптоми:

Загулум апсцес - гноен воспаление на лабавите ткивни и лимфни јазли во фарингеалниот простор. Влошувачкиот простор е локалитет анатомски локализиран зад фаринксот. Вреди да се напомене дека фарингеалниот апсцес почесто се дијагностицира кај децата отколку кај возрасните. Ова се должи на структурните карактеристики на фаринксот и фарингеалната област. Во медицинската литература, оваа патолошка состојба се нарекува и пост-фарингеален апсцес или ретрофарингеален апсцес.

Заготивиот апсцес е опасна патологија, па затоа, ако се појават симптоми што се карактеристични за него, неопходно е веднаш да се посети медицинска установа за целосна дијагноза и третман на болеста. Раниот третман е особено важен ако патологијата го погоди детето.

Етиолошки фактори

Заглотивиот апсцес кај возрасните и децата може да биде предизвикан од многу фактори, и надворешни и внатрешни. Особено, болеста се развива поради следните причини:

 • пенетрација во телото на различни инфективни агенси, како што се стафилококи , стрептококи , пневмококи и други;
 • траума на цервикалниот 'рбет;
 • Фарингеалниот апсцес кај возрасните често се нарекува "студ". Во овој случај, симптомите на патологија се манифестираат поради фактот дека пациентот напредува сифилис или туберкулоза ;
 • има случаи кога симптомите на фарингеалниот апсцес се манифестираат како компликација на претходна респираторна и прехранбена инфекција;
 • траума на задниот фарингеален ѕид. Ова може да се случи во случај на трахеална интубација, голтање на големо туѓо тело или со остри рабови. Не е невообичаено симптомите на фарингеалниот апсцес да се манифестираат по дијагноза, на пример, по внесувањето на ендоскоп во усната празнина со цел да се проучува состојбата на органите на дигестивниот тракт;
 • намалување на реактивноста на телото поради прогресија на патологиите од хронична природа.

Видови

Лекарите ја делат оваа болест на неколку видови, во зависност од локацијата на гноен-воспалителниот процес. Постојат следниве сорти:

 • апсцес на горниот фаринкс;
 • формирање на апсцес во долниот дел на овој орган;
 • формирање на апсцес во оралниот дел од фаринксот.

Вреди да се напомене дека, во зависност од локацијата на гнојната формација, клиниката ќе биде дополнета со некои симптоми. Третманот за тактики исто така може да варира малку.

Симптоматологија

Симптомите на патологија обично се појавуваат речиси веднаш, бидејќи на грбот на фаринксот бил засегнат од негативен етиолошки фактор. Кај децата, симптомите се поизразени отколку кај возрасните. На првите симптоми, важно е веднаш да се посети лекар и да се спроведе третман со цел да се избегне прогресија на различни компликации.

Симптоми на фарингеален апсцес

Чести симптоми на фарингеален апсцес:

 • окципиталните мускули на пациентот се затегнати;
 • постои зголемување на плунката;
 • хипертермија . Карактеристичен симптом кој укажува на прогресија на воспалителниот процес. Температурата на пациентот може да се покачи до критични индикатори, особено кога фазата на патологија е занемарена;
 • пациентот е тешко да ја отвори устата, бидејќи има болни чувства;
 • слабост;
 • потење се крева;
 • отекување на голем број локализирани лимфни јазли, особено во максиларниот регион;
 • пациентот има карактеристична позиција - ја навалува главата во болно и малку грб.

Клиничката слика може да биде дополнета со други симптоми, во зависност од локацијата на апсцесот. Ако гнојната маса е локализирана во оралниот дел на фаринксот, пациентот има отежнато дишење за време на респираторниот процес и ја нарушува функцијата на голтање. Со прогресија на апсцес во горниот дел, се забележува назалноста и проблемите со назалното дишење.

Ако формирањето е локализирано во долниот дел на фаринксот, тогаш се става притисок врз трахеата и езофагусот, предизвикувајќи појава на следниве симптоми:

 • засипнатост;
 • респираторната функција е тешка. Едно лице практично не претпоставува хоризонтална положба, бидејќи тогаш не може целосно да диши;
 • отежнато дишење, понекогаш со отежнато дишење;
 • премин на храна грутки во езофагусот е тешко.

Дијагностика

Соодветен третман може да биде пропишан само од квалификуван специјалист по сеопфатна дијагноза, која ги вклучува следните мерки:

 • проценка на симптомите, појаснување на присуството на инфективни процеси кои би можеле да придонесат за прогресија на болеста, како и можни трауми;
 • спроведување на општ преглед на пациентот;
 • Х-зраци дијагностика;
 • фарингоскопија за да се идентификуваат фокуси на хиперемија во фаринксот, испакнување;
 • дијагностицирање на присуството на Кох-овата стапче во телото на пациентот;
 • терапевтот може да побара дополнителни совети.

Медицински настани

Третманот на болеста се изведува само во стационарни услови. Задолжителни во планот за лекување вклучуваат антибактериски лекови за убивање на заразни агенси. Принципите на лекување се како што следува:

 • назначувањето на витамински комплекси;
 • термичките процедури се прикажани само во почетната фаза на патологија. Нивната употреба во подоцнежна фаза може да го влоши текот на болеста;
 • ѓубре со специјални решенија со состојки за дезинфекција;
 • хируршки третман - врши дисекција на абсцес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате запоподија апсцес и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тироидитис (појавување симптоми: 5 од 16)

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...
Дифтерија (појавување симптоми: 5 од 16)

Дифтерија е инфективна болест предизвикана од изложеност на специфична бактерија, чија трансмисија (инфекција) се врши со капки во воздухот. Дифтерија, чии симптоми се состојат од активирање на воспалителниот процес главно во назофаринксот и орофаринксот, исто така се карактеризираат со придружни манифестации во форма на општа интоксикација и голем број на лезии кои директно влијаат на екскреторниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...
Рак на штитната жлезда (појавување симптоми: 5 од 16)

Канцер на тироидната жлезда е малигна патологија во која формира грутка (нодула) која влијае на тироидната жлезда и се развива врз основа на неговиот фоликуларен епител или парафоликуларен епител. Ракот на штитната жлезда, чии симптоми главно се откриваат кај жени на возраст од 40 до 60 години, се дијагностицира во просек во 1,5% од случаите при разгледување на било кој тип на малигни туморски форми на една или друга област на локализација.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 5 од 16)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Ремвентен бронхитис (појавување симптоми: 5 од 16)

Пулмоналниот бронхитис е воспалителна болест која влијае на бронхијалното дрво. Овој патолошки процес, најчесто, е резултат на акутна или хронична форма на бронхитис. Сепак, не е исклучено дека таков патолошки процес може да дејствува како независна болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .