Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отитис медиуми: симптоми и третман

Отитис медиуми - главни симптоми:

Отитисот медиум е воспалителен процес на заразна природа што влијае на средното уво и шуплините кои се поврзуваат со него. Болеста се јавува и кај возрасни и кај деца, иако децата се почесто болни, што е поврзано со анатомските и физиолошките карактеристики на внатрешната структура на увото. Мажите и жените се подеднакво подложни на оваа патологија, а луѓето со хронични инфекции на орофаринксот и назофаринксот - тонзилитис, кариес, синузитис, синузитис и сл. - почесто ќе страдаат.

Често, воспалителниот процес е локализиран од една страна, но кај децата, акутниот отитис медиа напредува брзо, и двете уши се засегнати.

Причини

Средното уво има врска со други делови на слушниот апарат, а тие, пак, комуницираат со надворешниот свет, назофаринксот и орофаринксот, што значи дека инфекцијата може да навлезе на било кој начин - за болести како што се воспалено грло , црвена треска , ангина , синузитис и др. d.

Вирусни или инфективни болести во акутната фаза, исто така, може да доведат до развој на таква патологија како акутен отитис медиум. Инфекцијата се шири низ усната шуплина или назофаринксот. Причината може да лежи во алергиската реакција, во која поради едемот е нарушен приливот на воздух во ушната празнина, што придонесува за развој на стагнација и размножување на бактериите. Катарларниот отитис медиум, исто така, може да предизвика акутен отитис медиа, и нејзиниот третман не е започнат на време.

Хроничните патологии со намалување на заштитата на телото, исто така, може да предизвикаат ширење на инфекција низ телото и оштетување на овој орган, со развој на воспаление во него.

Предвидните фактори се:

 • општа хипотермија на телото (води кон локална хипотермија, давајќи одлична можност бактериите активно да се размножуваат);
 • намалување на заштитните сили поради стрес , како и физички и емоционални преоптоварувања;
 • слабата исхрана (недостаток на хранливи материи), исто така, доведува до намалување на заштитните сили;
 • хибернациските инфекции во телото, под поволни услови, можат да активираат и да предизвикаат патологија на средното уво.
Отитис медиуми

Кај млади пациенти, причините за оваа патологија може да бидат поврзани со:

 • анатомски скратена аудитивна цевка, што го олеснува проникнувањето на инфекциите во слушниот апарат;
 • фактот дека шуплината е наредена со ембрионско ткиво, што е одличен хранлив медиум за микроорганизми;
 • да бидат во хоризонтална положба бебиња, поради тоа што тие често се развиваат стагнација;
 • растот на аденоидното ткиво кое ја затвора евстахиската цевка од орофаринксот;
 • неформиран имунолошки систем на бебиња.

Видови

Според сериозноста, постојат неколку видови на оваа болест. Најизразени симптоми на акутен отитис медиум кој се јавува кога се инфицирани со вируси. Обично, заедно со оваа лезија, други вирусни заболувања се забележани кај возрасни и деца.

Ако инфекцијата е бактериска, се јавува акутен супуративен отитис медиа. Понекогаш, без соодветен третман, вирусната патологија исто така преминува во гнојна форма , како што се приклучува бактериска инфекција - најчесто се јавува кај млади пациенти. Важно е да се направи разлика помеѓу овие две форми, бидејќи третманот за бактериски болести бара употреба на антибиотици, додека други лекови се користат за вирусни.

Кога акутниот гноен отитис медиум не се третира веднаш, гној се шири во други шуплини во близина на средното уво, предизвикувајќи гноен мастоидитис или акутен еустихитис . Pus има протеолитички својства, што значи дека е во состојба да го распушти ткивото, поради што неговата акумулација во тапаничната празнина може да доведе (без третман) на растворање на мембраната со формирање во него дупки со различни дијаметри преку кои ќе тече содржината. Покрај тоа, гној може да навлезе во менингите. Затоа акутниот гноен отитис медиум често се комплицира со менингитис , особено кај мали деца. Третманот на оваа патологија треба да биде навремен, така што нема да настанат компликации.

Пултурен отитис медиум

Катарлалниот отитис медиум е форма која е опасна за нејзините компликации и може да предизвика целосно губење на слухот. Причините за такви болести како катарлален отитис медиум се чести респираторни заболувања кај деца и возрасни. Препознавањето на катарелниот отитис е лесно - болката кога го има карактерот на пукањето, и му дава на храмот и забите.

Исто така постои и форма на болеста, како што е ексудативниот отитис медиум, кој се јавува како резултат на проблеми со вентилација поради отекување на ткивото. Акумулацијата во тимпаничната празнина на серозен ексудат во оваа форма на болеста доведува до оштетување на слухот и предизвикува болни сензации во подрачјето на засегнатиот орган, што произлегува од зголемување на притисокот во него.

Со болест како што е ексудативниот отитис медиум, густината на течност во тимпаничната празнина се зголемува со текот на времето, што може да предизвика делумно или целосно губење на слухот . Хируршко лекување се изведува за да се извлече ексудат.

Друг тип е хроничниот гноен отитис медиа. Тие зборуваат за тоа кога мембраната се распаѓа и гној тече од увото на пациентот. Понекогаш може да има многу празнења, понекогаш малку, но во секој случај со хронична форма, симптомите на болеста не се изразуваат - болката се смирува, температурата се намалува, итн. Но, хроничниот гноен отитис медиум е ужасен поради неговите компликации, бидејќи лузни се формираат по него, кои се мешаат со нормалниот премин на звуците, што доведува до развој на губење на слухот, што е веќе неповратно.

Знаци на

Во акутна форма кај возрасни, се јавуваат следните симптоми:

 • силна болка во погоденото уво, која потоа се смирува, станува посилна;
 • оток на вратот од страната на лезијата;
 • губење на слухот, со последователен развој на постојана губење на слухот;
 • хипертермија (38-39);
 • симптоми на општа интоксикација (слабост, главоболка, итн.);
 • појавата на гноен ексудат со форма на патологија како хроничен супуративен отитис медиум.

Во зависност од сцената, болеста може да се манифестира на различни начини. Постои почетна фаза во која се присутни сите горенаведени симптоми, а пациентот може да се жали на сериозна болка од погодената страна (стрелачки карактер). Третманот на патологијата се изведува во текот на овој период на болеста и дава добри резултати, но ако не ја третирате болеста, се развива втората фаза, перфоративна. Како што е јасно од името, во втората фаза се јавува пробив на тапанската школка, по што симптомите се намалуваат - температурата се намалува, болката се намалува, состојбата се стабилизира. И третиот - репаративен, во кој постои целосен истек на ексудат и лекување на мембраната со формирање на лузни, што доведува до губење на слухот.

Симптомите на таквата патологија како ексудативен акутен отитис медиум се слични на оние што се наведени, со единствена разлика што не се случува топењето на мембраната, затоа ексудата нема место за проток и лицето почувствува тешка болка што аналгетиците не ја потиснуваат.

Ако ексудат (серозен или гноен) се шири навнатре, се јавуваат компликации, чии симптоми може да бидат различни во зависност од зафатените органи. Човек може да има ринитис , назална конгестија, воспалителна формација зад увото, карактеризирана со болка (мастоидитис). Најсериозна компликација е менингитис, во кој гној влегува во мозокот, предизвикувајќи невролошки симптоми кај возрасни и млади пациенти.

Симптомите на оваа болест кај многу мали деца се следните:

 • одбивање да се јаде (од градите или шишето);
 • раздразливост и плачливост;
 • нарушување на спиењето;
 • силна болка при притискање на основата на увото.

Катарални и други форми на отитис , вклучувајќи хроничен гноен отитис медиа, не се единствените патологии кои можат да предизвикаат слични симптоми кај бебињата, па затоа пред да започнете со третманот, треба да го испитате детето и да бидете сигурни дека причината за манифестациите лежи во оваа болест.

Хроничен супуративен отитис медиум

Дијагностика

Дијагнозата може да се утврди со визуелна инспекција, во која се забележува испакнати или, обратно, повлечена тапанче, неговата црвенило и обележана болка во увото.

Користени и инструментални методи на истражување, имено, отоскопија. Со болест како што е хроничниот гноен отитис медиа, лекарот може да види дупка со различни дијаметри во мембраната и гној што се исфрла од празнината зад неа. Студијата на слухот може да открие таква патологија како ексудативен отитис медиа, бидејќи нема видливи знаци за тоа, освен за испакнување на тапанчето.

Карактеристики на третманот

Третманот на патологијата започнува со третманот на болестите кои го предизвикале, ако ги има. Кај возрасни, тоа е болно грло, ангина, алергиски или вирусен ринитис, кариес , синузитис. Кај децата, отитис медиата честопати станува компликација на акутни респираторни вирусни инфекции и акутни респираторни инфекции , како и болести како што се ангина и црвена треска.

Третманот вклучува земање лекови, главни од кои се антибиотици. Во такви форми на болеста како ексудативен отитис медиум, акутен гноен и хроничен отитис медиум, отитис медиа е индициран како земање пеницилински препарати, како и цефалоспорини. Во нивно отсуство, се пропишуваат макролидни антибиотици.

Во други форми, се препишуваат гликокортикоиди кои можат да го намалат воспалението, антихистамините, едемот и вазоконстрикторот. Третманот со лекови се комбинира со посебни процедури за миење и празнење на празнината на средното уво. Како што споменавме погоре, ако пациентот има ексудативен отитис медиум, е индицирана операција - мирингтомија.

Хируршкиот третман е индициран кога болеста не е подложна на конзервативна терапија, брзо напредува или кога се развиваат компликации.

Постојат два типа на хируршки третман - парацентеза и антротомија. Најчесто тоа е парацентезата која се состои во отворање на тапанчето и исфрлање на содржината на шуплината. Антротомијата се изведува само во случај на развој на тежок мастоидитис кај возрасни, или антритис кај мали деца.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате отитис медиуми и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оторинонгиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Катарски отитис медиа (појавување на симптоми: 6 од 12)

Катарларниот отитис медиум е ENT-болест во која инфекцијата се шири кон средното уво, предизвикувајќи воспаление во неа и симптомите кои се карактеристични за оваа болест. Ваквата болест често се среќава кај деца, бидејќи слушните помагала на детето имаат свои анатомски и физиолошки карактеристики, што доведува до често ширење на инфекции на ушите од устата и назофаринксот.

...
Мезотимпаницитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Мезотимпанитис е хронично воспалително заболување на мукозната мембрана на тимпаничната празнина, најизразена во нејзиниот среден и долен дел, во која има изобилни гнојни празнења од ушната празнина, едем и некротични промени на мукозната мембрана на внатрешното уво. Во повеќето случаи, хроничниот гноен мезотимпанитис е едностран, но во некои случаи е можно и билатерален развој на патолошкиот процес. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до целосно губење на слухот.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 6 од 12)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Хемофилна стапче (појавување симптоми: 6 од 12)

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

...
Отитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 12)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .