Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Катарски отитис медиа: симптоми и третман

Катарски отитис медиа - главните симптоми се:

Катарларниот отитис медиум е ENT-болест во која инфекцијата се шири кон средното уво, предизвикувајќи воспаление во неа и симптомите кои се карактеристични за оваа болест. Ваквата болест често се среќава кај деца, бидејќи слушните помагала на детето имаат свои анатомски и физиолошки карактеристики, што доведува до често ширење на инфекции на ушите од устата и назофаринксот.

Болеста има акутен тек и изразени симптоми, па затоа е тешко да се збуни со други детски болести. Кај возрасните, исто така, може да се развие и акутен катарлален отитис, кој обично се објаснува со пенетрација на бактериска инфекција преку Евстахијалната цевка во празнината на средното уво. Без лекување, болеста напредува, предизвикувајќи постепено намалување на слухот и појава на постојана губење на слухот .

Причини

Типично, катаритниот отитис кај децата се развива против позадината на намалувањето на одбраната на телото кај различни респираторни вирусни патологии. Предвидните фактори можат да бидат недостаток на витамини, хипотермија, влез на ладна вода во ушната празнина.

Понекогаш децата се обидуваат да го потиснат потребата за кивање, што исто така може да предизвика развој на оваа болест. Кај доенчињата, катаритниот отитис се развива како резултат на честа регургитација и прогресија на стомачната содржина во евстахијалната цевка и тимпаничната празнина.

Ако зборуваме за возрасни, болеста може да се развие и кај нив заради заразни болести на назофаринксот, но ова се случува многу поретко отколку кај мали пациенти. Најважните причини за оваа болест кај возрасните се:

  • хипотермија на позадината на намален имунитет;
  • промени во атмосферскиот притисок;
  • брзо потопување во вода, како и брз пораст при нуркање.
Локација на Евстахиевата цевка

Клинички манифестации

Средното уво е празнина која се наоѓа помеѓу тапанчето и внатрешното уво. Ова е местото каде што се наоѓаат слушни косички, чија работа им овозможува на лицето да ги препознава звуците. Затоа, со развојот на воспалителниот процес во оваа област на слушниот апарат, перцепцијата на звуците е нарушена, а прогресијата на болеста доведува до намалување на слухот до критичните знаци.

Симптомите на болеста се манифестираат на различни начини, во зависност од тежината на воспалителниот процес. Но сепак, тие не се толку изразени како симптоми на гнојно воспаление во телото, така кај возрасните и постарите деца, симптомите како што се:

  • метеж;
  • губење на слухот;
  • мала болка, отежнато со притискање на трагијата.

Болката е обично прогресивна по природа, и ако болеста не се третира на време, таа станува посилна и конечно станува неподнослива. Зголемена болка при голтање, кашлање итн., Особено во случаите каде што катарелниот отитис медиа е билатерален.

Појасни симптоми на патологија се забележани кај доенчињата. Нивната температура се зголемува до фебрилни индекси, спиењето и апетитот се нарушени. Децата плачат и многу дејствуваат, одбиваат да дојдат, може да имаат повреда на столчето (дијареа).

Симптомите на оваа болест, исто така, може да бидат општи во природата - летаргија, замор, раздразливост, нарушување на спиењето итн.

Дијагноза и третман

Дијагнозата на оваа болест се прави по темелно испитување на докторот за ЕНТ. Ако симптомите се изразат, не е тешко за лекарот да направи дијагноза и да пропише навремен третман. Но, ако симптомите се заматени, тогаш се потребни дополнителни методи на испитување, на пример, испитување со отоскоп, кој ви овозможува да го видите испакнатоста на тапанчето и да ја смените бојата од светло сива (што е норма за тоа) до црвена или црвено-розева боја. Аудиометриските методи кои се користат во ENT практиката, даваат можност на лекарот да го процени нивото на губење на слухот кај млади пациенти и возрасни.

Бидејќи децата најчесто се разболуваат, треба да се каже за третманот на болеста кај нив. За да се спречи развојот на компликации, третманот треба да се спроведува под надзор на лекар, а на детето му е даден одмор.

Антибиотиците се индицирани во случаи кога пациентот има висока температура, ако е многу млад (под 2 години), или во случаи каде има силни болки во засегнатиот орган. Во други случаи, антибиотиците не се препишуваат и третманот на таквата патологија, како што е катарралниот отитис медиум, се изведува со користење на локални анестетични капки за уши, како што се капките на ноокаин или отинумот, како и спроведување на физиотерапевтски постапки. Прикажана е постапката за затоплување - грејната рампа на увото на пациентот, UHF.

За да ја вратите проѕирноста на аудитивната цевка и со тоа да го намалите притисокот во шуплината на средното уво, користете вазоконстрикторски капки во носот. Покрај тоа, бактерицидните капки се користат во ушите, кои мора да ги избере лекарот, имајќи ја предвид состојбата на пациентот. Исто така, потребно е зајакнување на третманот, како и со здрав имунитет, обновувањето се случува многу побрзо.

Раниот третман овозможува неколку дена да се ослободат од симптомите на болеста и во рок од една недела целосно да се опорават од него. Но, ако третманот е пропишан во погрешно време или воопшто не, веројатноста за појава на компликации драматично се зголемува. Катарларниот отитис медиум може да се претвори во гноен, со сите симптоми кои следат и веројатноста за појава на тешки компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Катарларен отитис медиа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аденоиди кај деца (појавување симптоми: 6 од 13)

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...
Отитис медиуми (појавување симптоми: 6 од 13)

Отитисот медиум е воспалителен процес на заразна природа што влијае на средното уво и шуплините кои се поврзуваат со него. Болеста се јавува и кај возрасни и кај деца, иако децата се почесто болни, што е поврзано со анатомските и физиолошките карактеристики на внатрешната структура на увото. Мажите и жените се подеднакво подложни на оваа патологија, а луѓето со хронични инфекции на орофаринксот и назофаринксот - тонзилитис, кариес, синузитис, синузитис и сл. - почесто ќе страдаат.

...

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...
Отитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 13)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Дисфункција на билијарниот тракт (појавување симптоми: 6 од 13)

Дисфункција на билијарниот тракт - е патолошки процес поврзан со нарушен проток на координирани моторни процеси на мускулните ткива на жолчниот меур и жолчните канали. Најчесто ова се случува наспроти позадината на нарушување на сфинктерот, кога не ја исфрла жолчката од црниот дроб во дуоденумот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .