Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Назофарингеален карцином: Симптоми и третман

Назофарингеален карцином - главните симптоми:

Рак на назофаринксот - малигна формација во ткивата на назофаринксот. Патологијата може да се развие кај луѓе со било која возраст и пол, но сепак предиспонирачките фактори се машкиот пол и возраста над 50 години. Покрај тоа, луѓето од монголоидната раса се со поголема веројатност да страдаат од оваа болест. Во повеќето клинички ситуации, болеста е претставена со сквамозен карцином, но исто така се наоѓаат и други видови патологија, како што се лимфом, сарком, па дури и меланом.

Ракот на назофаринксот беше опишан од древниот лекар Хипократ, кој го нарече карцином, а зборот "рак" генерално се добива од овој збор. Лекарите од антиката се обиделе да ја третираат патологијата, но ниту еден третман, вклучувајќи хирургија, не даде никаков резултат. Затоа, според древните медицински трактати, лекарите одлучиле да не ја излечат болеста, така што луѓето живееле подолго со назофарингеалниот карцином, отколку со било кој применет метод на лекување. За среќа, денес постојат современи методи кои го прават третманот ефикасен и им овозможува на луѓето да дадат шанса за опстанок, под услов болеста да се открие во рана фаза.

Причини

Причините за оваа патологија, како назофарингеалниот рак, не се сосема јасни дури и за современите лекари. Постои теорија дека ракот на назофаринксот се јавува кај луѓе кои редовно јадат храна која содржи канцерогени супстанции.

Фактори на ризик за развој на оваа патологија се:

 • јонизирачко зрачење;
 • Вирус Епштајн-Бар;
 • автоимуни патологии;
 • намален имунитет во однос на позадината на такви тешки состојби како ХИВ и СИДА ;
 • инфективна мононуклеоза .

Употребата на производи третирани со пестициди, исто така, може да предизвика развој на рак процес во назофаринксот. Како што споменавме погоре, мажите постари од 50 години страдаат почесто од жените или младите луѓе. Покрај тоа, бениген назофарингеален карцином може да се појави кај децата - третманот на оваа форма на болеста често може да биде целосно излечен од него.

Симптоми

За жал ракот на назофарингеата поради неговата локација се манифестира само во фаза на прогресија на болеста, па затоа, кога е можно да се препознаат знаците на болеста, болеста веќе може да влијае на лимфните јазли, па дури и да се шири низ телото.

Рак на назофарингеален карцином

Бидејќи туморот е локализиран во областа помеѓу назалните коски и коските на черепот, првиот симптом кој може да се појави со оваа патологија е константна назална конгестија. Се разбира, малкумина се обрне внимание на овој симптом, пишувајќи го како ладен симптом. И како што болеста напредува брзо, други симптоми го следат првото:

 • оток во горниот врат;
 • тинитус и губење на слухот;
 • развој на отитис медиа со ефузија;
 • воспалено грло;
 • нарушувања на говорот;
 • потешкотии при голтање;
 • главоболки;
 • strabismus .

Понекогаш луѓето со оваа патологија имаат спонтано крварење од носот. И тие може да имаат неизлечива рана во устата која зрачи со непријатен мирис.

Симптомите на таквата патологија како назофарингеален карцином не се изговара, и затоа дијагнозата е тешка. Особено кога сметате дека таквите симптоми се карактеристични за многу други болести на горниот респираторен тракт. Затоа, ако се појават овие или други знаци, не треба веднаш да мислите дека ова се симптоми на рак - можно е по испитувањето лекарот да направи сосема безопасна дијагноза за пациентот.

Со прогресијата на патологијата, забележан е уште еден типичен симптом - зголемување на првите цервикални и потоа субклавични лимфни јазли. Во оваа фаза, болеста често се дијагностицира, но прогнозата на болеста е неповолна - стапката на преживување за пет години е околу 30%.

Треба да се забележи дека постојат 4 фази на овој рак кои се класифицирани според ТНМ, каде што Т е големината на туморот, N е отсуството или присуството на лезии на лимфните јазли, а М е отсуство или присуство на метастази.

Овие критериуми го карактеризираат степенот на развој на болеста и се означени со броеви: 0, 1, 2A, 2B, 3, 4A, 4B и 4C.

Сите фази на онколошкиот процес во назофаринксот имаат свои посебни карактеристики, кои се познати на онколозите. Но, ако зборуваме за проекции, тогаш во 70% од случаите има петгодишна стапка на преживување кога ракот е откриен на етапата 0, кога знаците се уште не се исцрпени, а исто така и на стадиум 2A - понатамошната прогресија на болеста ја намалува веројатноста за позитивна прогноза.

Третман

За да поставите дијагноза, лекарот мора внимателно да го испита пациентот - визуелно може да го откриете присуството на печат во еден или друг дел од орофаринксот. Исто така, е прикажана и раноскопија, со ткиво земени за анализа на атипични клетки.

За да се потврди присуството или отсуството на метастази во лимфните јазли и другите органи, е прикажана компјутерска томографија и магнетна резонанца. Понекогаш се изведува ултразвук на вратот, и проколнување на лимфните јазли е пропишано за да се земе материјал за биопсија.

Третманот на било која форма на таква патологија како рак на орофаринксот ќе биде иста, и се состои од радиотерапија, која може да биде локална или дифузна, а исто така може да вклучи и изложеност на туморот од надворешната или од внатрешната страна.

Обично, терапијата со зрачење се користи само во раните фази на болеста, кога лимфните јазли сè уште не се вклучени во процесот и нема метастази во телото. Ако болеста напредува или се релаксира, терапијата со зрачење е надополнета со хемотерапија за да се уништат клетките на ракот низ телото.

Најбитен начин е лекувањето со терапија со радио бранови. Хируршкото лекување не дава изразен ефект и се врши само во случаи кога претходните методи не функционираат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате назофарингеален карцином и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рубеола (појавување симптоми: 5 од 15)

Мокалите рубела е акутен инфективен процес на вирусна природа. Патологијата се разликува по тоа што лесно се пренесува од личност до личност. Најчеста болест кај децата во возрасната група од 2 до 14 години, но може да се дијагностицира кај возрасни.

...
ARVI (појавување на симптоми: 4 од 15)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Лептоспироза (појавување симптоми: 4 од 15)

Лептоспирозата е болест од инфективна природа, која е предизвикана од специфични патогени на родот Лептоспира. Патолошкиот процес првенствено ги погодува капиларите, како и црниот дроб, бубрезите и мускулите.

...
Лимфом (појавување симптоми: 4 од 15)

Лимфомот не е една специфична болест. Ова е цела група на хематолошки нарушувања кои сериозно влијаат на лимфното ткиво. Бидејќи овој тип на ткиво се наоѓа речиси низ целото човечко тело, малигната патологија може да се формира во која било област. Можни оштетувања дури и на внатрешните органи.

...
АРИ (појавување симптоми: 4 од 15)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .