Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Екссудативен отитис медиа: симптоми и третман

Екссудативен отитис медиа - главните симптоми:

Екссудативен отитис медиум е патологија на средното уво што се јавува без значителни знаци на воспаление, но со формирање на серозен, а потоа гноен ексудат во шуплината. Оваа патологија е вид на отитис медиа на средното уво, но продолжува без сериозни симптоми и со карактеристични промени. Најчесто е ексудативен отитис медиа - најчесто мали деца се болни (до 7 години - 60% од случаите, од 10 до 15 години - 10% од случаите).

И покрај фактот дека со оваа болест не постои воспалителен процес, а тапанчето останува недопрено, сослушувањето на детето е критично намалено, и ако третманот на патологијата не започне со текот на времето, може да се развие губење на слухот 3 степени.

Екссудатот формиран за време на оваа болест во тимпаничната празнина првично има течност конзистентност, но со текот на времето станува сè повеќе и повеќе вискозна, и, конечно, гноен. Температурата во такви патологии како ексудативен отитис медиум е отсутен или субфебрилен.

Етиологија

Отитис медиум со секреција на ексудат се јавува како резултат на инфекција од соседните ENT органи во шуплината. На пример, инфекцијата може да навлезе во тимпаничната празнина за време на воспалителните процеси во назофаринксот, предизвикувајќи мукозен едем.

Прво, се јавува еустахијална едем на цевката, што доведува до стеснување на луменот и повреда на одливот на ексудат, кој нормално се произведува во средното уво. Стагнациониот ексудат станува слатка и нејзиниот одлив е уште потежок, како резултат на кој се развива catarrhal otitis, земајќи ексудативна форма со текот на времето. Доколку патологијата не се лекува во оваа фаза на развој, се развива ексудативен отитис медиум, затоа најмалото оштетување на слухот и непријатност во областа на ушните пасуси бараат да се консултирате со лекар за испитување.

Еквидативен отитис медиум

Поради развојот на воспалението во средното уво, течноста која секогаш се произведува таму почнува да се произведува побрзо, но поради нарушувањето на изливот, не се испушта, туку стагнира. Стагнативниот ексудат е одлична почва за бактерии и вируси. Со текот на времето, течноста се стекнува со гноен карактер, што доведува до постојано губење на слухот, бидејќи звуците не можат да минуваат низ гноен ексудат во ушната шуплина. На кратко, сите болести на назофаринксот треба веднаш да се третираат за да се избегне развој на ексудативни отитис медиуми и други компликации.

Значи, болестите што можат да доведат до развој на оваа патологија се следните:

Покрај тоа, физичкиот притисок, како што е водата што влегува во увото, е честа причина за развој на болест, како што е ексудативниот отитис медиа кај децата.

Симптоми

Тешко е да се дијагностицира ексудативната форма на отитис, бидејќи симптомите на оваа патологија се или благи или отсутни. Особено е тешко да се идентификува болеста кај едно мало дете, кое самиот не може да каже за своите симптоми, па родителите треба да бидат многу внимателни и да гледаат за промени во однесувањето на своето бебе.

Најважните симптоми кои го карактеризираат ексудативниот акутен отитис медиум се:

  • чувство на застој во уво;
  • нарушување на перцепцијата на звуците (ако отисот се развие кај мало дете, родителите забележуваат дека не реагира на нивниот повик од прв пат);
  • назална конгестија.

Кога детето ја навалува главата, тој почувствува прскање, како да има вода во ушите, што може да му каже на своите родители. Покрај тоа, детето има чувство дека го слуша својот глас во главата, кој одекнува.

Болката е обично отсутен во оваа форма на отитис или е краток и благ. Ако болеста кај дете или возрасен не се лекува, тогаш за неколку години се развива постојана губење на слухот.

Имајте на ум дека отитис ексудатив има три фази на проток и може да биде:

  • акутен;
  • субакутен;
  • хроничен.

Тие зборуваат за акутната форма, ако болеста трае помалку од 3 недели и симптомите не се изразени, за субакутни - кога болеста напредува во рок од 3-8 недели и може да се зборува за хронична форма кога времетраењето на патологијата надминува 8 недели.

Исто така, се разликуваат 4 фази на болеста: примарна, секреторна, мукозна и фиброзна. Најлесно е да се излечи болеста во почетната фаза, кога симптомите се мали - само вентилацијата во евстахијалната цевка е скршена и нема ексудат. Во втората, секреторна фаза, серозната содржина во тапаничната празнина се загрева, предизвикувајќи оштетување на слухот и чувство на тежина во увото. Во третата фаза, мукозната, ексудат станува слатка супстанција. Во тоа време, детето е измачувано од чувството на трансфузија на течност во увото додека се наведнува и се свртува главата. Четвртата фаза се карактеризира со развој на стабилна губење на слухот и деструктивни процеси во средното уво, до појава на дупки во тапанчето и развојот на холеастома.

Дијагностика

Дијагнозата на ексудативниот отитис медиа се прави врз основа на поплаки на детето и испитување на пациентот со отоскоп. Исто така е прикажана и радиографија, уво КТ , ендоскопија - изборот на дијагностички метод го одредува лекарот што посетува.

Третман

Третманот на оваа патологија кај дете или возрасен е конзервативен или хируршки. Конзервативен третман е употребата на одредени лекови:

  • вазоконстрикторски капки за да го олеснат дишењето низ носот;
  • муколитички значи да се разреди слузницата;
  • антиалергични лекови кои можат да го олеснат отокот;
  • антибиотици за да се елиминира инфекцијата која се приклучи.

Исто така, третманот вклучува земање на витамини за обновување и зајакнување на заштитните функции на телото.

Хируршкото лекување се изведува на два начина: со спроведување на единствена процедура на мирингтомија (за излив на ексудат) или со инсталирање на еден повторлив катетер за одводнување на тимпаничната празнина и внесување на неговите антибактериски агенси. Вториот метод се користи почесто и е поефективен. Третманот, исто така, бара физиотерапевтски процедури како магнетна терапија, ултразвук, електрофореза и прочистување според Полицер.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате окситичен ексудатив и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Суспензија на сулфур (појавување симптоми: 3 од 7)

Капакот на сулфур е процес во кој ушниот канал е затворен поради акумулација на сулфур и нечистотија, што може да доведе до оштетување или целосно губење на слухот. Треба да се напомене дека оваа патологија се манифестира не само во нарушување на слухот. Лекарите забележуваат дека приклучокот за сулфур во увото може да биде пропратен со вртоглавица, главоболка, гадење и повраќање. Не препорачуваме силно да ја отстраните плута (со помош на надворешни предмети или капки), бидејќи тоа може да доведе до влошување на патолошкиот процес и развој на сериозни компликации.

...
Тубо-отитис (еустахитис) (појавување симптоми: 2 од 7)

Тубо-отитис (исто така наречен еустахитис) е акутен или хроничен воспалителен процес локализиран во аудитивната (Евстахиска) цевка. Текот на оваа болест се карактеризира со нарушување на процесот на вентилација во средното уво, а тоа, пак, доведува до брзо опаѓање на слухот.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Отитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Отитис е генеричка дефиниција која се однесува на отични воспалителни болести. Отити, чиишто симптоми се поврзани со воспаление, во најголем дел е заболување забележано кај деца.Тоа често се јавува наспроти позадината на инфекција која паднала во средното уво, а повреда на увото или алергијата може да предизвика помала отитис медиа.

...
Отомикоза (појавување симптоми: 2 од 7)

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста во повеќето случаи е еднострана, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .