Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Озена: симптоми и третман

Озена - главните симптоми:

Озена е атрофичен прогресивен процес во карциногените и коскените структури на носот и мукозната мембрана на носните пасажи, придружени со ослободување на слуз со непријатен мирис и формирање на фертидни кора. Оваа болест е позната во антиката, а денес ваквата патологија е исклучително ретка, а жените од средна возраст како и децата почесто страдаат од неа. Често се појавуваат случаи на озона кај луѓе кои живеат во неповолни услови.

Причини

До ден-денес не е можно да се утврдат точните причини за развојот на оваа болест. Според некои научници, конгениталните аномалии на развојот на лицевиот скелет, вклучувајќи ги и скратените назални пасажи и неразвиените назални синуси, заземаат водечко место во развојот на патологијата. Според други научници, причините лежат во некротичната лезија на назалната мукоза, поради прогресијата на разни патологии (на пример, ринитис ). Ширењето на некроза предизвикува оштетување на околните 'рскавични и коскени структури.

Покрај тоа, постои основана претпоставка дека озена се развива кај луѓе кои се ирационални и неисхранети. Како резултат на тоа, телото губи хранливи материи, поради што се развиваат патолошки процеси во ткивата, што доведува до дегенерација на мукозната мембрана и уништување на коските на носот.

Поради фактот што различни микробиолошки колонии биле пронајдени во секрецијата на фетусот, одделени од назалните пасуси, некои истражувачи се убедени дека Озена има инфективна етиологија, а причините за појава се наоѓаат во колонизацијата на мукозните бактерии.

Но, најсигурната теорија за развојот на оваа патологија денес се смета дека е изјава дека таа произлегува како резултат на оштетување на нервите на птеригобалботскиот јазол со развој на повреда на нивното функционирање.

Наследниот фактор во развојот на озена, исто така, може да се следи - и ако семејството ја има оваа патологија, веројатноста за нејзина манифестација во идната генерација се зголемува неколку пати. Поради фактот дека болеста почесто се наоѓа кај жените отколку кај мажите, научниците заклучија дека ендокрините пореметувања, исто така, играат значајна улога во развојот на болеста - особено жените во текот на пубертетот и почетокот на менструацијата, бремените жени и жените се подложни на патологија. менопаузална возраст.

Структура на носот

Знаци на

Болеста се манифестира во три фази. Првата фаза е чест ринит, почнувајќи незабележливо и постепено напредува. Најчесто, течниот нос се развива уште во детството, а родителите забележуваат дека нивниот малечок постојано излегува од носот. Треба да се напомене дека течниот нос кога озонот има свои карактеристики - испуштањето е првично доста дебела и слатка, има непријатен мирис и често има гноен карактер. Околните луѓе и родителите чувствуваат мирис на фетус кој произлегува од детето. Обично состојбата на детето не е нарушена, но понекогаш може да се жали на симптоми како што се слабост, главоболка, губење на апетитот и нарушување на спиењето.

Карактеристика на протокот на озена е неможноста да се запре студењето со какви било средства. Родителите на деца со оваа патологија често се жалат дека токму така како што не се обидуваат да излечат ладно, не работат лекови за ринитис, а слузта од носот продолжува да издвојува, излив на мирис на фетус. Во адолесценцијата процесот се интензивира, а симптомите се влошуваат, но детето повеќе не чувствува мирис на мирис предизвикан од патологијата, бидејќи дотогаш влијае на олфакторните рецептори. Во исто време, околните луѓе се повеќе го избегнуваат детето со таква патологија, бидејќи од него излегува миризлив мирис и има лош здив.

Втората фаза - фаза на висина, доаѓа на млада возраст (20-25 години). Во текот на овој период, едно лице забележува не само течење на носот, туку и појава на кора, што е многу тешко да се отстрани. Откако ќе се отстрани, може да се забележи дека исто така излегуваат страшни миризливи мириси. Во исто време, процесот на назално дишење е нарушен, бидејќи кората го попречуваат протокот на воздух низ носните пасажи. Носот е полн, мукозната е сува, а вискозното празнење продолжува да му пречи на лицето.

Во оваа фаза, пациентите често се жалат на симптоми како болка во челото и пирамида на носот, го нарушуваат сонот и се појавуваат летаргија и намалени перформанси. Често се означени носеви.

Терминалната фаза (конечна) е процес на самолечење. Распределувањето исчезнува, како и течење на носот, крстот остава и лицето, конечно, се ослободува од мирис на фетус. Сепак, сувоста на мукозната мембрана и отсуството на мирис може да траат до крајот на животот. Терминалната фаза обично се развива на возраст од 40 години, односно, човекот живее со оваа патологија целиот свој живот, што не само што е лошо за здравјето, туку и за неговата психолошка состојба, бидејќи луѓето, во најголем дел, го избегнуваат и тешко се адаптираат да живеат во општеството .

Понекогаш симптомите на болеста се нетипични по природа - пациентите може да имаат еднострана осена или озена со вклучување на структури на 'рскавица и коски во процесот, што доведува до проширување на назалните пасажи и искривување на носната септа.

Наспроти позадината на таквата патологија како Озен, се развиваат компликации - ларингитис , хроничен синузитис, отитис , блефаритис и конјуктивитис , односно воспалителни лезии на поврзани органи - уши, очи, фаринкс и трахеа итн.

Дијагноза и третман на патологија

Дијагнозата на оваа болест се заснова на поплаки и визуелен преглед на пациентот, кој веќе сугерира дека има патологија како што е озона. Симптомите на болеста се толку специфични што тешко се мешаат со симптомите на други патологии на носот. Сепак, методите на инструментални испитувања, како што се риноскопија и фарингоскопија, исто така се назначени за да ја потврдат дијагнозата.

Х-зраци испитување на коските на черепот и параназалните синуси овозможува диференцијална дијагноза со атрофичен ринитис и други болести. Исто така назначен КТ скенирање на параназалните синуси и бактериолошки преглед на тестови.

Третманот на болеста како озона може да биде медицински и хируршки. Третман на лекови озена е употребата на рационална антибиотска терапија. Со цел да се отстранат гнојни секрети и кора, носните пасажи се мијат со специјални раствори (солени раствори, средства за дезинфекција и други лекови). Исто така, се користат масти и маслени раствори на витамини, сребро нитрати и ендозонски инсталации за локално лекување.

Озена обезбедува добар ефект со физиотерапевтски методи - електрофореза и ултравиолетово зрачење се пропишани за пациентите.

Бидејќи постои проширување на носните пасажи во Озен, патологијата може да се третира хируршки или со инсталирање импланти или со изведување на операција за поместување на страничните ѕидови на носот. Исто така, третманот на озена вклучува употреба на средства за навлажнување на мукозната мембрана, која ви овозможува да се ослободите од сувост и да се чувствувате попријатно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека сте Озена и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне помош од отоларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен синузитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Хроничен синузитис е болест со која најчесто родителите на децата и возрасните пациенти се свртуваат кон ЕНТ. Со цел да се разбере она што е оваа патологија, морам да кажам дека во носната празнина има многу синуси, воспаление кое предизвикува синузитис. Покрај тоа, еден синус ретко се воспалува - често се забележува полисинузитис, односно повеќе воспалителни фокуси во нив.

...
Одонтогеничен синузитис (појавување на симптоми: 7 од 18)

Одонтогенски синузитис - атипичен воспалителен процес. Нејзината прогресија не е предизвикана од развојот на грип или АРВИ, туку од разни болести на горниот дензит. Ова се должи на непосредната анатомска близина на корените на забите со максиларниот синус. Таквото пореметување може да предизвика оштетување на забите како првиот и вториот катник, како и вториот премолар. Болеста има и акутна и хронична природа на курсот.

...
Синузитис (појавување симптоми: 6 од 18)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Опструктивен бронхитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 18)

Опструктивниот бронхитис кај децата е воспалителен процес во бронхијалното дрво, кое продолжува со симптоми на опструкција. Тоа доведува до стеснување на луменот на бронхиите, што предизвикува кршење на протокот на воздух врз нив. Се јавува кај деца од една до шест години, и е најчеста детска болест (од се што влијае на респираторниот систем). Во некои случаи, воспалението може да се повтори неколку пати. Најсилно погодени деца се оние кои посетуваат градинка.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 6 од 18)

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .