Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атрофичен ринитис: симптоми и третман

Атрофичен ринитис - главните симптоми:

Атрофичниот ринитис е воспалителна болест на носната лигавица во која се јавуваат нејзини атрофични и склеротични промени. За разлика од нормалниот ринитис, во кој мукозата е хипертрофирана и воспалена, со атрофичен ринитис, напротив, станува сува и на него формираат кора.

Редовното мало крварење од носот, како и намалување на мирисот, се индикативни знаци на оваа патологија и го разликуваат од другите типови на ринитис .

Причини

Денес, во зависност од причините за болеста, постојат неколку форми на оваа болест:

  • основно;
  • средно

Во примарната форма, болеста се развива како резултат на паѓање во носните пасуси на одреден тип на патоген - симптомите на оваа болест се слични на вообичаениот инфективен ринитис, па затоа е потребна темелна диференцијална дијагноза. Најчесто во овој случај тие зборуваат за инфективен атрофичен ринитис. Постои теорија дека досега нема јасна медицинска оправданост, според неа, причината за причината на оваа патологија е Klebsiella ozenae.

Хроничен атрофичен ринитис

Секундарната форма се развива како последица на други хронични атрофични процеси во телото. На пример, според студиите, луѓето кои страдаат од атрофичен гастритис имаат поголема веројатност да развијат атрофичен ринитис отколку оние со здрав стомак.

Покрај тоа, хроничниот атрофичен ринитис може да се развие како резултат на хируршки интервенции (хирургија за промена на обликот на носот или исправување на носната преграда). И ендокрините нарушувања кои се јавуваат во човечкото тело за време на пубертетот, исто така, предизвикуваат болест, а болеста е поподложна на жените отколку мажите.

Недостатокот на витамин Д, како и недостигот на железо во телото ( анемија со дефицит на железо ), исто така, може да бидат причинители за развој на секундарна форма на хроничен атрофичен ринитис.

Треба да се напомене дека, во зависност од локацијата, хроничниот атрофичен ринитис може да биде фокален и дифузен. Во првиот случај, симптомите на болеста се помалку изразени, бидејќи главно е предниот лобус на септумот кој е зафатен (мала област), а во втората, симптомите се очигледни и болеста се шири на сите назални премини.

Симптоми

Таквата болест како хроничен атрофичен ринитис, се карактеризира со тешки симптоми, поради што е тешко да се збуни со други болести на носната шуплина. Особено, симптомите како што се:

  • бледо розова боја на носната лигавица;
  • присуство на жолто-зелени кора;
  • сува мукозните мембрани;
  • нарушено чувство на мирис;
  • мукозно крварење.

Во тешки случаи, се развиваат други симптоми, меѓу кои мирисот е индикативен. Оваа форма на болеста се нарекува озена и се карактеризира не само со присуство на плодни кора и гнојни празнења, туку и со проширување на носните пасажи кои доведуваат до деформација на структурата на коските и 'рскавицата на носот.

Дијагностика

Кога се дијагностицира болеста, треба да се разликува од другите патологии на носната празнина, па затоа е препорачливо да се изврши CT скенирање или барем Х-зраци на носните пасуси и синуси за да се елиминира можноста за синузитис и други болести чии симптоми се слични на оние на атрофичниот ринитис.

За да се утврди обликот на болеста, се дава секреција на бакспоев на синусите. Во болест како инфективен атрофичен ринитис, патогенот на болеста се сее во бакспоа.

Потребно е испитување на крвта за да се утврди нивото на железо и да се потврди или да се елиминира факторот на недостаток во развојот на патологијата.

Третман

Бидејќи инфективниот атрофичен ринитис најчесто се дијагностицира кај пациент, третманот вклучува употреба на антимикробни лекови. Пациентот е препишан за орална администрација, како и за локално наводнување на мукозните мембрани. Покрај тоа, во повеќето случаи, третманот на атрофичен ринит вклучува назначување на антибиотици. Најчесто користени лекови се:

  • Рифампицин;
  • Амикацин;
  • Ципрофлоксацин и други.

Бидејќи слузницата во оваа болест станува сува, масните раствори со витамин А и Б2, како и мастите и муколитичните агенси во форма на назални спрејови, се користат за да го влошат.

Во случај на анемија со дефицит на железо, третманот на патологии како што е инфективниот атрофичен ринитис и хроничен се врши со зголемување на количеството на железо. Добри резултати се прикажани и со употреба на методи на традиционална медицина во комплекс со медикаментозен третман. Особено, постапките како што се инстилација на сок од алое или каланхој може да помогнат да се омекне слузницата и да се отстранат кората.

Посебен метод на третман е потребен за озена. Оваа болест се третира со користење на назални миење со калиум перманганат, сода или раствори на водород пероксид. Исто така е прикажано и вовед во носните пасуси на тампони со вишневски маст.

Бидејќи често постои проширување на носните пасажи во озена, исто така е индицирано и хируршко лекување. За таа цел, се користат импланти направени од тефлонски, акрилни пластични и други алопластични материјали.

Во повеќето случаи, со навремен и соодветен третман може значително да се ублажи човечката состојба и да се избегне развој на рецедив на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Атрофичен ринитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен ринитис (појавување на симптоми: 4 од 9)

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

...
Озена (појавување на симптоми: 4 од 9)

Озена е атрофичен прогресивен процес во карциногените и коскените структури на носот и мукозната мембрана на носните пасажи, придружени со ослободување на слуз со непријатен мирис и формирање на фертидни кора. Оваа болест е позната во антиката, а денес ваквата патологија е исклучително ретка, а жените од средна возраст како и децата почесто страдаат од неа. Често се појавуваат случаи на озона кај луѓе кои живеат во неповолни услови.

...
Заден ринитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Ринитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
Ринозинузитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .