Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен ринитис: симптоми и третман

Хроничен ринит - главните симптоми:

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

Оваа форма на болеста носи сериозен непријатност во животот на болниот и директно влијае на општата состојба на телото. За воспалителниот процес, не постои поделба помеѓу возраста и полот на една личност - подеднакво се јавува кај возрасни и деца. Најчеста причина за овој тип на ринитис е намаленото ниво на имунитет.

Хроничниот ринитис има неколку варијанти, па текот на болеста, симптомите и третманот ќе се одредат за секој тип одделно, но во секој случај тоа ќе биде интегриран пристап и се состои од терапија со лекови, физиотерапија и користење на традиционални лекови.

Етиологија

Главните причини за формирање на хроничен ринит се:

 • ингестија на алергиски супстанции;
 • постојаната употреба на назални капки, кои се многу често зависници и после кои стануваат апсолутно не ефикасни;
 • пад на нивото на хормони во телото поради бременост, нарушување на работата или отстранување на еден од деловите на тироидната жлезда;
 • злоупотреба на алкохол и никотин;
 • јаде зачинета храна;
 • патологија на структурата на назалниот септум и синусот;
 • здив на воздух со висока содржина на прашина или гас, што доведува до иритација на носната лигавица;
 • ефекти на пластична хирургија, при што се менува обликот на конха;
 • воспаление на аденоидите;
 • разни болести на телото од хронична природа;
 • ослабен имунитет;
 • други воспалителни процеси во носната празнина;
 • генетска предиспозиција.

Видови

Видови на хроничен ринитис

Во зависност од причините, хроничниот ринитис е поделен на следниве видови:

 • хроничен катарлален ринитис - е забележано униформно воспаление на конха. Процесот е придружен со силно испуштање од носот и тешкотии при дишењето;
 • хроничен хипертрофичен ринитис - зголемување на назалната лигавица, која во помала мера или целосно не реагира на лекови;
 • хроничен атрофичен ринитис - формирање на кора во носот, што предизвикува намалување на чувствителноста на мирисот. Во ретки случаи, кората може да има непријатен мирис. Исто така, забележано е разредување на мукозната мембрана;
 • алергични - може да бидат сезонски или забележани низ целата година. Предизвикани со вдишување на алергени;
 • хроничен вазомоторен ринит - кој, пак, може да биде од поинаква природа - лекови, хормонални, храна, кои произлегуваат од хипотермија на телото или вдишувањето на ледениот воздух;
 • професионални - причините за кои лежат во работната средина.

Со манифестација на симптоми, болеста е поделена во неколку фази:

 • иницијалните знаци на воспаление се појавуваат светло, со изобилни секрети;
 • медиум - волуменот на излачена течност се намалува, во споредба со претходната фаза, мукозниот едем се зголемува;
 • тежок - всушност хроничен ринитис, со егзацербација и повлекување на симптомите.

Речиси сите видови на воспаление, освен за алергиски, се третираат, бидејќи за неговото лекување е потребно само да се заштитат од влијанието на алергените. Останатите видови добро се подложуваат на секој метод на терапија, кој дури вклучува и народни лекови.

Симптоматологија

Бидејќи постојат неколку видови на болести, секој од нив има свои карактеристики. Значи, симптомите на хроничен катарактен ринитис може да бидат:

 • носен исцедок не е обилен, но чест, со гнојни нечистотии;
 • неможност да дишат воздух низ носот;
 • мигрирање на назалната конгестија;
 • влошување на миризбата;
 • оток на носната мукоза, која се зголемува ноќе;
 • намалување на волуменот на носните премини.

Состојбата на пациентот се подобрува по земање топла бања или туш, како и за време на вежбање.

Знаци на хипертрофичен ринитис:

 • константна назална конгестија;
 • пурулентна течност;
 • влошување не само на мирис, туку и на слух;
 • промена на гласовниот тембр;
 • грчењето во текот на ноќта, без оглед на полот и возраста.

Симптомите на овој тип на воспалителен процес се изразени по долгиот тек на хроничен катарактен ринитис.

Симптоми на хроничен атрофичен ринитис:

 • чувство на печење во носот;
 • празнењето не се почитува;
 • формирање на жолтеникави или зеленикави кора со мирис на фетус;
 • обилно крварење од носот, особено при допирање на кората;
 • тешки главоболки;
 • напади на силна кашлица.

Овој тип на болест се карактеризира и со разредување на мукозната мембрана до тој степен што може да ја видите рскавицата.

За хроничен вазомоторен ринитис се карактеризира со:

 • носната конгестија, но само наутро;
 • изобилство ослободување на водена течност;
 • зголемено кинење;
 • чести напади на кивање;
 • појавата на тумори во носот сина нијанса.

Слични симптоми имаат алергиски хроничен ринит, само тие се уште можат да се додадат:

 • тежок чешање на непцето и носот;
 • кинење придружено со болка во очите;
 • целосна загуба на чувство за мирис;
 • згаснувајќи ја способноста за вкус на храна.

Со навремен контакт за помош од специјалисти, можно е да се спречи појава на последици кои не секогаш се лекуваат. Сите видови на болести се добро третирани, дури и со помош на народни лекови.

Компликации

Последиците од хроничниот катарактен ринитис се:

Одложениот третман за алергиски ринитис може да резултира со формирање на бронхијална астма .

Честа вдишување на студениот воздух води кон манифестација на воспаление на крајниците, постојан непријатен мирис од устата, разни болести на белите дробови и бронхиите.

Дијагностика

Во дијагнозата на хроничен ринитис, важно е да се одреди типот на воспалителниот процес. Треба да се напомене дека дијагностичкиот процес е поедноставен со фактот дека секоја од овие типови на заболувања се карактеризира со своја надворешна манифестација.

Алергискиот ринитис се карактеризира со црвенило на носот и очите. Носните конши се исто така склони кон оток, но тие се враќаат во нормала кога се изложени на лекови. Хипертрофичниот ринитис е придружен со зголемување на мукозната мембрана на носните коњи, што не се намалува од ефектите на лековите, а назалните пасажи се намалуваат. Хроничниот атрофичен ринитис може да се разликува по сувост и чистење на мукозната мембрана во носот. Во прилог на испитувањето, се врши детален преглед на пациентот за да се одреди времето на првата манифестација на симптомите на болеста и да се откријат можни независни обиди за лекување на ринитис.

Физичкиот преглед на пациентот вклучува:

 • назофарингеална ендоскопија;
 • Х-зраци
 • КТ на синусите ;
 • риноманометрија.

Исто така, можеби ќе треба да се консултирате со алергија за да ја потврдите дијагнозата на алергискиот ринитис .

Третман

Третман на хроничен ринитис се врши само од страна на отоларинголог. Секој тип на воспаление има свои методи на лекување. Значи, алергискиот ринитис може да се излечи со ограничување на контактот со алергените и употребата на антиалергичните лекови. Атрофичниот ринитис се третира со навлажнувачки и смирувачки капки или спрејови, како и земање витамини А, Б и Д. За било какви манифестации на хроничен ринит, миењето на носната празнина станува одличен метод на третман.

Хируршки методи на лекување се применуваат само во случај кога главната болест е комплицирана од закривеноста на назалниот септум, како и кај атрофичниот ринитис, кога е потребно да се намали луменот на носните премини. Физиотерапискиот третман вклучува акупунктура.

Хируршки третман на хроничен хипертрофичен ринитис

Во прилог на сите горенаведени методи, можете самите да ги лекувате болките кај пациентите - да ги користите народните лекови дома. Но ова е дозволено само со дозвола на вашиот лекар.

Традиционалните методи на терапија вклучуваат тинктури и декорации за перење од:

 • celandine;
 • нане;
 • кора од малина, вибурнум, Тасев биле;
 • ловоров лист;
 • ситно сецкани цвекло;
 • рен и лимони.

Важно е да се запамети дека е невозможно да се излечи хроничниот ринит само со народни лекови. Целосен третман на хроничен ринитис е возможен само во комбинација со лекови.

Превенција

Со цел вообичаената форма на ринитис да не стане хронична, треба:

 • зајакнување на имунолошкиот систем, особено во сезоната на егзацербација на вирусни заболувања;
 • за да се спречи алергиски ринитис, треба да се заштитите од изложеност на алергени, промена на работни места или престој;
 • навремено лекување на сите болести и инфекции на респираторниот тракт;
 • јаде големи количества витамини;
 • преживува превентивни прегледи;
 • за да се спречи болеста на народни лекови (периодично измијте ја носната празнина).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен ринитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ENT специјалист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Заден ринитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Ринитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
ARVI (појавување симптоми: 6 од 20)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Аденоиди кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...
Хипертрофичен ринитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Хипертрофичниот ринитис е претежно хроничен воспалителен процес кој влијае на носната празнина. Наспроти позадината на слична патологија, се јавува значајна пролиферација на сврзното ткиво. Ваквото нарушување има свое значење во меѓународната класификација на болестите на десеттото свикување - МКБ код 10 - Ј31.0.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .