Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фоликуларно воспалено грло: симптоми и третман

Фоликуларно воспалено грло - главни симптоми:

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

Ангина од овој тип најчесто ги напаѓа луѓето на возраст од 7 до 40 години. Многу поретко, фоликуларниот тонзилитис се дијагностицира кај луѓе од возрасна група од 41 до 60 години. Оваа болест е многу заразна, па болниот треба да биде изолиран од другите за да спречи ширење на заразни агенси.

Етиологија

Етиологијата на фоликуларната ангина вклучува два фактора:

 • ефекти врз човечкото тело на инфективни агенси. Прогресијата на овој тип на воспалено грло предизвикува бета-хемолитичен стрептокок , габи од родот Кандида, вируси и стафилококи на некои подвидови;
 • намалена реактивност на телото. Хипотермија, хиповитаминоза , хроничен замор , несоодветна и лоша исхрана можат да придонесат за ова.

Начини на пренесување на инфективни агенси:

 • контакт-домаќинство;
 • во воздухот Најчесто, пациентите со ангина се заразени при вдишување на воздух со микроорганизми;
 • фекално-орален.

Главните фактори на преносот:

 • предмети за домаќинство - јадења, предмети за лична хигиена, играчки, итн .;
 • вода и храна.

Симптоматологија

Првиот симптом на прогресијата на фоликуларниот тонзилитис е болка при голтање, што може да зрачи до увото. Веќе во почетната фаза на болеста, можете да ги идентификувате промените во составот на крвта. Постои леукоцитоза , зголемување на ESR , како и промена на левата леукоцитна формула . Сето ова укажува на развој на акутен воспалителен процес. Често првите симптоми на овој тип на воспалено грло се слични на симптомите на инфективна мононуклеоза , херпетично болно грло или орална кандидијаза . Затоа, во нивната манифестација е важно веднаш да се контактира со квалификуван лекар за комплетна дијагноза и да додели соодветен план за лекување. Во раните фази на развојот за лекување на патологијата не е тешко.

Фоликуларно болно грло

Симптоми на фоликуларна ангина:

 • тешка хипертермија . Намалувањето на температурата може да биде многу тешко;
 • слабост и треска;
 • пациентот е многу жеден;
 • сувост во устата;
 • воспалено грло. Во иднина, може да се приклучите на таков симптом како кашлица;
 • зголемени регионални лимфни јазли. Палпацијата ја одбележа нивната болка;
 • синдром на интоксикација;
 • зголемена плунка;
 • губење на апетитот до нејзината целосна загуба;
 • зголемени крајници и нивната хиперемија;
 • Гнојни јами се појавуваат на погодените крајници. Тие се мали, но можат лесно да се идентификуваат со визуелна инспекција. Тие изгледаат како мали испакнатини на валкана жолта боја (поради акумулацијата на гноен ексудат);
 • дигестивни нарушувања;
 • главоболка со различни степени на интензитет.

Ангина без хипертермија

Секој гноен процес во телото секогаш е придружен со хипертермија. Овој вид на тонзилитис не е исклучок. Но, веќе неколку години, лекарите забележаа интересен феномен - фоликуларно воспалено грло без температура. Важно е да се знае дека хипертермијата е вид на реакција на телото која се активира кога влегуваат инфективни агенси. Топлината ги убива. Ако не постои хипертермија во гноен процес, тоа може да значи дека:

 • разни автоимуни болести се јавуваат во телото на пациентот;
 • напредува срцевата слабост ;
 • метаболичкиот процес е нарушен;
 • реактивноста на телото е намалена;
 • луѓето често ги користат антибиотиците;
 • пациентот зема вазоконстрикторни лекови;
 • телото е исцрпено.

Патологија кај деца

Фоликуларното воспалено грло кај децата е многу потешко отколку кај возрасните, а потешко е да се излечи. Најчесто, инфекцијата се јавува на домашен начин, бидејќи децата постојано посетуваат училишта, детски градинки и таму користат заеднички играчки и други работи. Симптомите на болеста кај децата се секогаш многу изразени. Состојбата на малиот пациент брзо се влошува.

Симптоми на болеста кај деца:

 • хипертермија до 40 степени;
 • вратот сериозно отекува. Овој симптом се должи на зголемување на регионалните лимфни јазли;
 • лакримација;
 • недостаток на апетит, па дури и повраќање;
 • на кожата се појавува осип;
 • тежок течење на носот;
 • грлото е хиперемично, постои рација на крајниците.
Знаци на болки во грлото

Дијагностика

Точната дијагноза може да биде само лекар-оториноларинголог. Патолошки дијагностички план вклучува:

 • анкета;
 • фарингоскопија;
 • ларингоскопија;
 • бактериолошки сеење за да се идентификува патогенот;
 • тест за присуство на бета-хемолитична стрептокока група А

Компликации

Патолошкиот процес во ангина првично е локализиран во фаринксот. Но, тоа не значи дека е ограничено само на овој дел од човечкото тело. Ангина има негативен ефект врз другите органи и системи на човечкото тело. Најчесто болеста дава такви компликации:

Медицински настани

Како да се лекува фоликуларното болно грло може да се каже само од квалификуван лекар, врз основа на резултатите од испитувањето, како и лабораториски и инструментални методи на испитување. Сосема е можно да се излечи целосно и да се спречи развојот на компликации ако веднаш побараме медицинска помош. Третманот на фоликуларната ангина се врши во болницата. Може да биде или медикаментозен или хируршки. Изборот зависи од општата состојба на пациентот и од сериозноста на патолошкиот процес во него.

Третманот со лекови за фолликуларен тонзилитис мора да вклучува и антибиотици со широк спектар. Нивната главна задача - да го уништи предизвикувачкиот агенс на болеста. Следниве антибиотици се користат за фоликуларен болки во грлото:

 • бензилпеницилин;
 • амоксицилин;
 • скратена;
 • еритромицин.

Лекувањето на фоликуларниот тонзилитис исто така вклучува:

 • испирање со билни декорации;
 • миење на погодените фоликули со антисептички раствори;
 • инјекции во крајниците;
 • аспирација на гној со посебен вакуум вшмукување;
 • третман на очите со масло за лекување на рани;
 • земајќи витамини и имуностимуланти;
 • земајќи антихистаминици;
 • Новокален блокада.

Хируршки третман на болеста е прикажан во такви случаи:

 • ширењето на гноен процес на соседните ткива;
 • со значителна хипертрофија на крајниците, што го спречува човекот да дише или да јаде нормално;
 • Ако терапијата со антибиотици немаше ефект.

За време на оперативна интервенција, лекарот ги отстранува засегнатите крајници.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фоликуларно воспалено грло и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Катарелна болка во грлото (појавување симптоми: 11 од 21)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
ARVI (појавување симптоми: 10 од 21)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 10 од 21)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Лакунарен тонзилитис (појавување симптоми: 10 од 21)

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацил и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Тонзилитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .