Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лакунарна ангина: симптоми и третман

Лакунарна ангина - главните симптоми:

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацил и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

Голема инциденца на лакунарно болно грло се забележува кај луѓето во есен-зимскиот период, кога температурата на воздухот постепено се намалува. Во исто време, реактивноста на човечкото тело се намалува. Вреди да се напомене дека лакунарниот тонзилитис кај возрасните се јавува полесно отколку кај мали деца. Затоа, за лекување на оваа патологија дома не се препорачува. Кога ќе се појават првите симптоми кои укажуваат на лакунарен тонзилит, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за сеопфатна дијагноза и оптимален план за лекување.

Етиологија

Главната причина за прогресија на лакунарен тонзилитис е зголемување на патогената активност на следните микроорганизми:

Треба да се забележи дека вирусите не предизвикуваат лакунарен тонзилитис. Тие само го ослабуваат локалниот и општиот имунитет. Бактериите обично влегуваат во телото преку капки.

Причини кои можат да доведат до активирање на патолошкиот процес:

 • намалување на температурата на околината;
 • малформации на крајниците;
 • остар пад на влага и притисок;
 • стрес;
 • хронични заболувања на ENT органите;
 • навика да дишат со уста. Таквата навика често е причина за прогресија на болеста, бидејќи придонесува за продирање на патогената микрофлора во човечкото тело (при вдишување);
 • хиповитаминоза;
 • неурамнотежена исхрана - доминација на протеини во исхраната;
 • пушењето;
 • редовна потрошувачка на алкохолни пијалоци.

Лакунарното болно грло е многу заразна болест, па ако пациентот се дијагностицира со таква дијагноза, мора веднаш да се изолира од здрави луѓе за да се спречи масовна инфекција. Третманот со овие пациенти треба да биде во инфективни одделенија. Нивната состојба мора внимателно да се следи за да се спречи прогресијата на опасните компликации.

Симптоматологија

Инкубациониот период за лакунарен тонзилитис е од 12 часа до 2 дена. Треба да се напомене дека времетраењето на овој период е различно за секое лице. Сето тоа зависи од карактеристиките на неговото тело.

Ремгенска плоча со лакунарен тонзилитис

Симптоми на лакунарна ангина кај возрасни:

 • хипертермија (треска). Температурата се зголемува веднаш штом се активираат патогените микроорганизми. Ова е физиолошки одговор на имунолошкиот систем за воведување на вонземски агенси во човечкото тело. Во овој случај, бактериите ја играат оваа улога. На високи температури, тие почнуваат да умираат;
 • треска Ова е одговор на телото за зголемување на температурата. Мускулните потреси, кои го активираат центарот на терморегулацијата, ја зголемуваат температурата и поради тоа се зголемува потењето. Ова предизвикува чувство на студ;
 • воспалено грло. Се јавува поради едем и воспаление на погодените крајници;
 • зголемени регионални лимфни јазли. Почесто субмандибуларен. Тие се зголемуваат во големина и стануваат болни за палпација;
 • слабост;
 • замор;
 • главоболка Овој симптом може да се отстрани со земање анестетични лекови;
 • во тешки случаи, болката може да се појави во долниот дел на грбот и на местото на проекцијата на срцето. Ова се опасни симптоми кои може да укажуваат на прогресија на опасни компликации, како што се пиелонефритис, миокардитис и слично;
 • Карактеристичен симптом е зголемување на крајниците. Тие стануваат хиперемични и се појавуваат на нивната површина бело-жолта или сива боја. Тие се наоѓаат во анатомските жлебови - лакуна (оттука и името - лакунарен тонзилит).

Плакетата на лакуната може лесно да се отстрани, додека соседните ткива нема да се оштетат и нема да настане крварење.

Вреди да се напомене дека во ретки клинички ситуации, лакунарен тонзилитис може да се случи без зголемување на температурата. Ова е навистина можно, бидејќи телото на секоја личност е индивидуално и реагира на свој начин на воведување на инфективни агенси.

Таквата болест кај децата е потешка. Првиот симптом кој укажува на активирање на патолошкиот процес е хипертермија. Ако температурата се издигне до критични вредности, тогаш можни се конвулзии со нарушена свест и респираторен арест.

Симптоми на лакунарен тонзилит кај деца:

 • детето не јаде или пие поради силно болно грло;
 • крајниците се зголемени. Нивната значајна хипертрофија може да предизвика гушење;
 • абдоминална болка;
 • воспалено грло може да се даде на увото или забите;
 • симптоми на конјунктивитис манифестираат;
 • дијареа;
 • гадење и гадење.

Третманот на лакунарен тонзилит кај деца треба да се врши само во стационарни услови, така што докторите можат постојано да ја следат состојбата на бебето и, доколку е потребно, да го прилагодат планот за лекување. Дома, за лекување на воспаление на грлото на детето не е потребно.

Компликации

Ако веднаш не започнете да третирате болно грло или сами го лекувате дома, тогаш може да настанат сериозни компликации. Лекарите ги делат во локални и општи.

Локален:

Општо:

Дијагностика

Стандардниот дијагностички план вклучува:

 • земање историја;
 • примарната инспекција;
 • палпација на лимфни јазли;
 • клинички тест за крв ;
 • уринализа ;
 • крвна биохемија ;
 • грлото и неговото понатамошно бактериолошко испитување. Начин на дијагностицирање, со што се овозможува идентификување на патогенот;
 • имунолошка студија;
 • ЕКГ;
 • фарингоскопија;
 • ларингоскопија.
Ларингоскопија

Медицински настани

Кога се потврдува дијагнозата на пациентот обично се хоспитализира во болницата. Одлуката за хоспитализација е директно зависна од сериозноста на патологијата. Ако клиниката на пациентот не е изразена и општата состојба не е сериозно нарушена, тогаш докторот може да одлучи за неговиот третман дома. Тој развива оптимален план за лекување и само после тоа може да му дозволи на пациентот да оди дома.

Ако болно грло е тешко или дијагностицирано кај дете, тогаш дома третман е надвор од прашање. Пациентот мора да биде поставен во стационарни услови, каде што ќе се лекува под надзор на специјалисти.

Пациентот е прикажан одмор во кревет, тежок пиење и исхрана. Третманот на лакунарен тонзилитис е медицински, и вклучува назначување на такви фармацевтски агенси:

 • антибиотици. Ова е најважната група лекови за третман на лакунарен тонзилит. Тие се неопходни за да се елиминира причината за прогресијата на патологијата - инфективни агенси. Тие можат да се земаат дома, но само како што е пропишано од вашиот лекар;
 • антихистаминици;
 • пробиотици;
 • антиинфламаторни лекови;
 • гарлинг со антисептички раствори.

Дома, исто така можете да користите специјални облоги за да помогнете во елиминирање на воспалителниот процес. Најефективниот:

 • сурова компирска обвивка;
 • алкохол заврши;
 • варен компир заврши;
 • лист од зел со мед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лакунарна ангина и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пулмонален тонзилитис (појавување симптоми: 12 од 22)

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...
Фоликуларен тонзилитис (појавување симптоми: 10 од 22)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Исхемичен колитис (појавување симптоми: 9 од 22)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 9 од 22)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Катаролна болка во грлото (појавување симптоми: 9 од 22)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .