Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Катарален болки во грлото: симптоми и третман

Катарални болки во грлото - главни симптоми:

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

Катарларниот воспалено грло кај деца обично се јавува на возраст од три години. Оваа особина се должи на фактот што во првите три години детето го формира целото вродено ткиво на крајниците. Патологијата исто така е дијагностицирана кај возрасни пациенти. Ограничувања во однос на полот и возраста, катарална ангина не.

Катарална болка во грлото е прилично честа инфективна болест. Се карактеризира со висока заразна и сезонска состојба (почесто, патологијата кај деца и возрасни се дијагностицира во пролет или зима).

Етиологија

Главната причина за прогресија на катарална ангина е зголемената активност на бактериската микрофлора. Предизвикувачките агенси на болеста:

Фактори на предиспозиција:

 • намалена реактивност на телото;
 • постојан стрес;
 • хипотермија;
 • присуство на болести во хроничната фаза;
 • хиповитаминоза;
 • присуството на други болести на назофаринксот.

Симптоматологија

Вообичаено, катарална болка во грлото кај децата и кај возрасните започнува акутно. Првите симптоми на таквата патологија може да се појават во рок од неколку часа по продирањето на патогени микроорганизми во човечкото тело. Обично инкубациониот период е од неколку часа до три дена.

Катаролна болка во грлото

Симптоми на катарална ангина:

 • хипертермија (температурата не се искачува над 38 степени);
 • воспалено грло, кое постепено се зголемува (се манифестира при голтање или зборување);
 • мускулна болка;
 • болка во зглобните зглобови;
 • сувост и болка во устата;
 • главоболка;
 • Карактеристичен симптом е регионален лимфаденитис . Субмандибуларните лимфни јазли обично се зголемени;
 • слабост;
 • треска;
 • формирани се мали локални инфилтрати;
 • чувство на стегање на крајниците;
 • крајниците и фарингијалната мукоза се хиперемични и едематозни.

Овие симптоми може да се зголемат додека патологијата напредува. Вреди да се напомене дека децата ги имаат следните симптоми на катарална ангина:

 • хипертермија до големи броеви;
 • може да предизвика напади со различни степени на интензитет;
 • детето е поспано и летаргично;
 • намален апетит;
 • се должи на фактот дека кога се јавува болка при голтање, детето има зголемена плазма;
 • болка во окципиталниот регион;
 • знаци на менингизам.

Дијагностика

Кога првите симптоми на катарална ангина се појавуваат кај деца и возрасни, важно е веднаш да отидете во здравствена установа за сеопфатна дијагноза, потврда или одбивање на дијагнозата. Лекарот може да направи прелиминарна дијагноза на "катарална ангина" веќе за време на првичниот преглед. Но, за да го потврдите, ќе треба да спроведете лабораториски испитувања:

 • грлото за да се идентификува вистинскиот предизвикувач на болеста. Преземениот материјал се посеани на хранливи материи и по некое време ќе биде можно прецизно да се именува патогенот;
 • комплетна крвна слика ;
 • уринализа ;
 • крвна биохемија .

Медицински настани

Третманот на катарална ангина може да се спроведе и во стационарни услови и дома. Сето тоа зависи од тежината на патолошкиот процес. Важно е да се следат овие правила и упатства за третман:

 • строго придржување кон одмор во кревет. Ова не само што ќе му помогне на пациентот да се качи на нозе, туку и да ја намали веројатноста за прогресија на таквите компликации од ангина како ревматизам , миокардитис , менингитис и така натаму;
 • пиење доволно течности. Подобро е да се даде предност на баксели, компот, инфузии од билки и чиста вода. Газирани пијалаци не се препорачуваат;
 • исклучува пушење и пиење алкохол;
 • диета Кисела, пржена, пушена и масна храна се исклучени од исхраната;
 • заразените деца и возрасните треба веднаш да се изолираат од луѓето околу нив веднаш штом ги покажат првите симптоми на патологијата.

Третманот на катарална ангина кај децата и возрасните се изведува со користење:

Вдишување со катаракта болно грло
 • антипиретични лекови препишани за тешка хипертермија;
 • антибиотици. Оваа група на лекови е пропишана за возрасни и деца по идентификување на патогенот. Пеницилинските антибиотици се обично најпосакувани;
 • вдишување. Помага да се елиминираат непријатните симптоми на патологија - да се намали отокот, хиперемија и болка;
 • гарлинг со антисептички агенси;
 • спрејови со активни состојки за локална употреба;
 • наметнување на специјално загревање компресија;
 • подмачкување на грлото. Со цел да се отстранат слуз и гнојни секрети од површината на крајниците и мукозното грло (ако се присутни), се препишуваат растворите Лугол и Хлорофиллипт.

Компликации

И покрај фактот дека catarrhal ангина се смета за наједноставна форма на ангина, може да предизвика прогресија на компликации ако не се третира навремено.

Чести компликации:

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате катарактално болно грло и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фоликуларен тонзилитис (појавување симптоми: 11 од 21)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Тонзилитис (појавување симптоми: 10 од 21)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 10 од 21)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
АРИ (појавување симптоми: 10 од 21)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Ремгентен тонзилитис (појавување на симптоми: 10 од 21)

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .